Onlarsız Ramazan olmaz, oruç da açılmaz!

Onlarsız Ramazan olmaz, oruç da açılmaz!
Onlarsız Ramazan olmaz, oruç da açılmaz!
Pide, zeytin, hurma, peynir, pastırma gibi iftariyeliklerin en azından bir ya da ikisi en görkemlisinden en mütevazisine her sofrada kendine yer bulur.
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Geçmişe oranla Ramazan ritüelleri azalsa da yine de hepimizin Ramazan ayıyla ilgili bir anısı ve onunla özdeşleştirdiği yiyecekler vardır. Çocukların en sevdiği kısmı da genellikle anne ya da babayla çıkılan Ramazan alışverişidir. Pide kuyruklarıdır, el yakan pidenin ucundan koparıp kimse görmeden ağzına atmaktır.

Bölgelere göre farklılıklar gösterse de zeytin, pide, hurma, kuru kayısı, pestil peynir, pastırma, reçel, ceviz, bal, tereyağı, zeytinyağı ramazan sofrasının olmazsa olmazları arasındadır. En azından zeytin, pide, hurma zengin -fakir bakmaksızın her sofrada kendine yer bulur.

Aslında iftariyeliklerin, çorbaların ve güllacın dışında Ramazanla özdeşleşen tüm ülkede ‘Ramazan’a özgü’ denen çorba dışında yemek çeşidi pek yok. Tabii bunun en büyük nedeni bölgelere, özellikle de mevsimlere göre ürünlerin değişiklik göstermesi.

Ancak her ailenin Ramazan’da özellikle pişen, kendine özgü bir yemeği de bulunur. Bu kimi bölgelerde terbiyeli köfte, kimilerinde de analı kızlıdır.
Benim en aklımdan çıkmayan yemek iftarda değil sahur için annemin yatmadan önce pişirilip beze sarılarak dinlenmeye bıraktığı pilavdı. Nohutlu tavuk suyuna pilav yanında ev yoğurdu. Oruç tutmamıza izin verilmese de bu muhteşem ikilinin hatırına sahura kalkardık...

Mısır Çarşısı’nda alışveriş
İstanbullular için bir zamanlar Ramazan alışverişinin tarihsel olarak en önemli yerlerinden biri Mısır Çarşısıydı. Belki eski görkemi yok ama bugün de geleneksel iftar sofrası kurma alışkanlığı olanlar ziyaret edip alışverişlerini yapıyor. Bir de Kapalıçarşı’ya gelen turistlerin en önemli uğrak noktası. Zaten etiketlerin üzerindeki İngilizce, Almanca yazılar durumu tüm açıklığıyla ortaya seriyor.

Mısır Çarşısı’nın içinde Ramazana özgü pastırma, peynir, zeytin gibi iftariyelikler satan sadece birkaç dükkan var. Asıl ağırlık insanın gözünü alan renkleriyle baharatlarda, meyve kurularında, pestillerde.

Günümüzde asıl Ramazan alışverişi Mısır Çarşısının dışında yan duvarlarına yaslanmış, fiyatların içeriye oranla çok daha makul olduğu tezgahlarda yapılıyor. Ülkelerine ve kalitelerine göre fiyatları değişen hurmalar, peynirler, zeytinler, meyve kuruları hepsi sıra sıra tezgahlarda satılıyor.

Ancak bu alanın Eminönü Belediyesi tarafından biraz daha sıkı denetlenmeye ihtiyacı var. Hijyen koşullarına pek fazla dikkat edildiğini söyleyemem...