Orada yediğim makarnaları unutamam

Orada yediğim makarnaları unutamam
Orada yediğim makarnaları unutamam
1990 yılında Caddebostan'da açılan Ristorante il Padrino, 25 yıldır kaliteden ödün vermeden yoluna devam ediyor. Arada yeni açılanlar kadar klasikleri hatırlamakta da yarar var...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Geçen hafta Hürriyet Cumartesi’nin en iyi 10 İtalyan restoranı listesi için önerilerimi istediklerinde Türkiye’de tabii ki en çok da İstanbul’da yıllar içinde gittiğim İtalyan lokantaları gözümün önünden geçti. Tadı damağımda kalanlar da listemde yer aldı.

Biz Avrupa yakasında oturanlar Anadolu yakasında oturanların yaptığı gibi maalesef çok fazla karşı yakaya geçmiyoruz. Oysa çok iyi restoranlar, klasikleşmiş ve kalitesini hiç bozmadan devam ettiren yerler var. Öyle olmasa en son bir yıl önce gittiğim Caddebostan il Padrino’da yediğim makarnaları böylesine hatırlamam mümkün mü?


İl Padrino’yu hiç belli etmek istemese de yemekten çok iyi anlayan gazeteci arkadaşım Gila Benmayor sayesinde tanımıştım. Sonra sahibi Erkan Öztamur ile de tanıştık. Elmadağ’daki Ristorante Italiano’dan, Bronz Sokak’ta Celal Çapa’nın açtığı Piatta’ya ilk gerçek İtalyanların öyküsünü ondan dinlemiştim. Sonra da kendi hikayesini anlatmıştı.


Öztamur aslında bu mesleğin içine doğanlardan. Babası 45 yıl işletmecilik yapan ünlü Lokantacı Cemal. Cemal Öztamur, 1923 yılında İzmir’de gazino işleterek mesleğe adım atmış. 1925- 30 yılları arasında İstanbul’da çalışmış. 1933’ten sonra da memleketi Zonguldak’a giderek Hatay Restoran’ı açmış. Daha sonra da Şehir Kulübünün işletmesini üstlenmiş.
Erkan Bey uzun yıllar yurt dışında mühendislik yapsa da 1990’da İstanbul’a dönünce baba mesleğine başlamış. Ristorante il Padrino her zaman hem yemeklerinde hem de içkilerinde fiyat kalite dengesini koruyan bir İtalyan lokantası oldu.


Neyse ki bu özelliği en azından birileri tarafından görüldü ve takdir edildi. Geçen yıl İtalyanların Dünyanın dört bir köşesindeki İtalyan restoranlarına verdiği bir cins sertifikası Ospitalita Italiana ödülünü Türkiye’de ilk defa Ristorante il Padrino almıştı.

Tabii bu başarının arkasında bir çok kriter var mutlaka ama bence en önemlilerinden biri de neredeyse açıldığından beri aynı ekiple çalışması...