Orhan Pamuk 'Sandviç' yazdı!

Orhan Pamuk 'Sandviç' yazdı!
Orhan Pamuk 'Sandviç' yazdı!
Mutfak araştırmacısı ve Çiya'nın kurucusu Musa Dağdeviren'in çıkardığı Yemek ve Kültür dergisi 10'uncu yılına girdi. Yeni sayıda Orhan Pamuk'un 'Sandviç' denemesi de var.
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Çiya’nın kurucusu, mutfak araştırmacısı Musa Dağdeviren’in Yemek ve Kültür Dergisi’ni yayın hayatına başladığı günlerden bu yana takip ediyorum. Ben de aynı yıl 2005’te yeme-içme yazılarına başlamıştım. Referans Gazetesi’nin Kent ve Yaşam sayfası için Musa ve Zeynep Dağdeviren’le buluşup derginin yayın hayatına başlayacağı müjdesini vermiştik.

Yemek ve Kültür 10’uncu yaşını her zamanki gibi disiplinler arası çeşitliliğini yansıtan Türkiye ve dünya mutfaklarının kültür tarihi, sosyoloji, etno-botanik, edebiyat, felsefe, güncel sanat, halkbilimi ve gösteri sanatlarına ilişkin yazılarıyla kutluyor.

Hangi alanda olursa olsun dergilerin durmadan açılıp kapandığı bir ortamda ticari olmayan bir dergiyi sürdürmek, 10 yılda 39 sayı hiç küçümsenecek bir rakam değil. Üç ayda bir çıkan derginin Kış 2015 sayısı Horasanlı fen alimi Ebu Zeyd el-Belhi’nin yazdıgˆı Mesâlihu’l-Ebdân ve’l- Enfüs kitabından  içeceklerle ilgili bir bölümle başlıyor.


'Sandviç' adlı denemesiyle Orhan Pamuk, Konstantinopolis’te Fırınlar yazısıyla Gerasimos Merianos, Sultan Abdülaziz  ile aynı masada yemek yiyen ilk yabancı kadın Galler Prensesi Alexandra’yı anlatan Melishan Devrim, maydonozun etimolojisiyle Ilias Anagnostakis, Türk geleneğinde tavşan adlı yazısıyla Fransız oryantalist ve Türkolog Jean-Paul Roux ,alafranga bir egˆlence mekânlarının ilk örneklerinden Taksim Belediye Gazinosu’nun mutfağını inceleyen Sena Yapar, Anadolu’dan örnekleri ile çanak, çömlek, küp ve benzeri tüm kapkacak kültürümüzü anlatan Musa Dağdeviren ve Macbeth Mutfakta oyununu ele alan Hayati Çitaklar bu sayının yazarları arasında.

Yeme-içme konuları sizin için sadece yemek tarifi ve restoran tanıtımı değilse, bu dergiyi edinin ve göz gezdirin derim. Mutlaka bir yazı ilginizi çekecektir...

 


SANDVİÇ

"1964 yılının Ocak ayında, soğuk bir öyle üstüydü. Taksim Meydanı’nın bugün çoktan yıkılmış ve altı şeritli bir asfalt yola dönüştürülmüş bir köşesinde, eski Rum apartmanlarından birinin altındaki büfenin önündeydim. İçimde suçluluk duyguları ve korku vardı biraz ama mutluydum da çok: Elimde büfeden henüz aldığım sıcak bir sosisli sandviç vardı. Koca bir ısırık aldım ve meydanı dönen troleybüsleri, alışverişe çıkan kadınları, sinemalara koşan gençleri, meydanın bitip tükenmez kargaşasını seyrederek çiğnemeye başladım ki, bütün neşem kaçtı: Yakalanmıştım. Kaldırımdan ağabeyim geliyordu, üstelik beni görmüştü ve yaklaştıkça anlıyordum ki, beni suç işlerken yakaladığı için memnundu..."

Orhan Pamuk: Manzaradan Parçalar, İletişim