Ortaköy'de yeni bir lezzet ve eğlence durağı

Ortaköy'de yeni bir lezzet ve eğlence durağı
Ortaköy'de yeni bir lezzet ve eğlence durağı
Ortaköy'de iyi yemek, içki ve müzik iddiasıyla Akdeniz mutfağı sunan Soho adlı yeni bir yer daha açıldı.
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Bilgisayar yazılım ve gıda sektöründe olan ve işyerleri Ortaköy’de bulunan iki arkadaş Hakkı Can Paşabeyoğlu ve Murat Tora, sık sık gittikleri, hatta toplantılarını yaptıkları Bloom kapanınca bu yere talip olurlar. Ve birkaç ay içinde hayallerindeki restoran-bar projesini hayata geçirirler. Soho Restoran&Tapas Bar Ortaköy Dereboyu Caddesi’nin sonuna doğru Lotus Evleri’nin önündeki alışveriş kompleksinin üst katında yer alıyor. Bölgenin spor salonuyla aynı girişi paylaşması insana ilk anda negatif bir izlenim veriyor ama  yüksek tavanlı ferah ve yalın döşenmiş bir salonu, açık mutfağı, taş fırını ve geniş yeşilliklerle çevrelenmiş teras insanı rahatlatıyor.
Mekânın bir duvarında ismini aldığı New York’un Soho semtinin mimarisine gönderme yapan bir apartman figürü yer alıyor. Bir başka köşeye de bir de Ortaköy figürü koysalar ne  iyi olur.
Üniversite eğitimi için gittiği Amerika’nın San Diego kentinde restoran işletmeciliği deneyimi de olan Hakkı Can Paşabeyoğlu, dondurulmuş ve hazır gıda kullanmadıklarını, iyi yemek, içki ve müzik sloganı ile yola çıktıklarını söylüyor. İspanyol, İtalyan ve biraz da Antakya olmak üzere Akdeniz ağırlıklı bir mutfak sunuyorlar.

AKDENİZ MUTFAĞI ANTAKYA ‘SIZ OLUR MU?
"Neden Antakya?" derseniz, Hakkı Paşabeyoğlu bu kentte doğup büyümüş ve dedesi de tarihi bir figür Hatay Devleti'nin ilk ve tek cumhurbaşkanı.
Soho mönüsü kahvaltıyla başlıyor. Sonra çorbalar, başlangıçlar, salatalar, tapas, makarna, pizza, ana yemekler, diyet, tatlı diye devam ediyor. Hem öğlen hem akşam hem de spor yaptıktan sonra günün farklı saati gelenler düşünüldüğü için böylesi geniş bir yelpazede mönü hazırlamışlar. Zordur ama neden olmasın.
Ben atıştırmalıklardan avocado ve domatesli çıtır ekmek, tapaslardan panzerottini, mini içli köfteler, karides şiş, attapot şiş, ızgara hellim, patatas bravas gibi çeşitleri denedim. Hepsi gerçekten de çok lezzetliydi. Tabii ki lezzet sıralamasında Antakya’dan gelen içli köfte birinciliği diğerlerine kaptırmadı. Ana yemek olarak seçtiğimiz sini kebap da dana yanak da başarılıydı. Tatlı olarak seçtiğimiz künefe de öyle. Ancak aklım pizza ve makarnalarda kalmadı değil.
Bir, iki küçük eleştiri yapacak olursam... Mevsim döngülerine göre değişen biraz daha az çeşitli bir mönü hazırlasalar hem mutfak hem de müşteriler daha rahat eder gibi geliyor. Mönü çok zengin olunca insan karar vermekte zorlanıyor.
İkincisi de mekânın şarap mönüsü oldukça zayıf. Belli bir markayla anlaşmaları olmamasına karşın butik üreticilerin şaraplarına yer verilmemiş. Genel olarak şarap fiyatları makul. Ancak kadeh fiyatları yüksek tutulmuş. Bira listesinde de daha fazla çeşit bulunabilir.
Soho akşam yemeği sonrası bir bar ve caz kulübü havasına bürünüyor. Mekân dans etmeye de çok uygun. Haftasonları DJ performansları düzenliyorlarmış. Ortaköy’de böyle keyifli, eğlence ve iyi yemeğin bir araya geldiği mekânlar yoktu. Umarız bu fırsatı değerlendirir ve gelenlerin stres attığı, iyi vakit geçirdiği, semtin kalıcı ve mahalle restoranı sıcaklığında yeni bir buluşma noktası olurlar...