Osmani'de Ege otları resmi geçidi

Osmani'de Ege otları resmi geçidi
Osmani'de Ege otları resmi geçidi
Yöresel yemekleri de ürünlerin mevsimsel özelliklerini dikkate alarak hazırlayan İstinye Park'taki Osmani'ye mart ayı boyunca deniz börülcesi, turp otu, hardal otu, kenger, hindiba, rezene, su teresi, deniz labadası, sirken otu, frenk soğanı, kaldırık gibi otlarıyla Ege Mutfağı konuk oluyor.
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

İstinye Park Pazar Yeri alanında yer alan Osmani, yedi yıl önce geleneksel mutfağımızı aslına sadık kalarak; günümüz beslenme eğilimlerini de dikkate alarak yaşatma projesi olarak yola koyulmuştu. AVM içinde böyle bir restoranı açmak kadar sürdürmek de iddialı bir yolculuktu ama Osmani ekibi bunu başardı. Kalitelerinden ödün vermediler.

Osmani menüsünde yıl boyunca çorbalar, zeytinyağlılar, pilavlar ve makarnalar, salatalar, etli ve etsiz sıcak sebzeler, et-balık-tavuk yemekleri pide, kebap, mantı ve tatlı gibi günlük olarak pişirilen yüze yakın çeşit yemek bulunuyor.
Yöresel yemekleri de ürünlerin mevsimsel özelliklerini dikkate alarak hazırlıyorlar. Osmani’ye mart ayı boyunca deniz börülcesi, turp otu, hardal otu, kazayağı, kenger, hindiba, rezene, su teresi, deniz labadası, sirken otu, frenk soğanı, deniz moru ve kaldırık gibi otlarıyla Ege Mutfağı konuk oluyor.

Ege yöresinin en sevilen çeşitlerinden ekşili köy tavuğu, Muğla kebabı, çökertme kebabı, Muğla tarhanası, oğlak yahni, gelle patlıcan ve pırasa kavurması gibi özel yemekler de orijinal reçeteleriyle, yöreden gelen malzemeleriyle hazırlanıyor. Şenliği kaçırmayın derim...