Piemonte: İki gün yetmez ama, evet!

Piemonte: İki gün yetmez ama, evet!
Piemonte: İki gün yetmez ama, evet!
İtalya'nın Piemonte bölgesi doğa, tarih, mimari, yemek ve şarap cenneti. Bu bölgede gösteriş yok, her şey olması gerektiği kadar yalın ve zarif...
Haber: MÜGE AKGÜN / Arşivi

İtalyan’ın asiller bölgesi Piemonte’de neredeyse her bölge, her köy kasaba adını bir konttan alıyor. Orta çağdan kalma kasabalarında, köylerinde kendinizi tarihin içinde buluyorsunuz. Alba, La Morra, Barolo, Cinzano, Barbaresco, Bra hepsi birbirinden kişilikli. 
;
Kimi dünyaca ünlü şaraplarıyla, kimi peyniriyle, kimi çikolatasıyla, kimi fındığıyla, kimi de trüf mantarıyla anılıyor. Doğa deseniz muhteşem. Daha önce Fruili Venezia Giulia, Toscana bölgelerini ve Sicilya adasını dolaşmış üçüne de hayran olmuştum, ama Piemonte hepsinin pabucunu dama atıyor.

Piemonte’de yeme-içme kültürü birbirinden ayrılmaz bir ikili ve ikisi de çok zengin. Her bir ürünün geleneği var. Torino’da ilk açılan Eately merkezini dolaşırken sebzeden meyveye, makarnadan peynire her ürünün tazeliği, çeşitliliği insanın gözünü alıyor. Adeta her biri bir zanaatkârın elinden çıkmış.

Bunu en çok Torino Eately’de şarküteri, peynir ve makarna reyonlarını dolaşırken hissediyorsunuz. Sonra bir tabak domatesli manda sütü mozzarellalı makarna yerken bile bu hissinizin ne kadar doğru olduğunu test ediyorsunuz. En mütevazısından Michelen yıldızlısına yemek yediğim tüm restoranlarda ortak anlayış olabildiğince iyi malzeme kullan ve en yalın biçimde pişir.

VE EFSANEVİ ŞARAPLAR
Barolo, Barbaresco, Barbera, Nebbiolo, Dolchetti, Moscado, Asti spumante Piemonte bölgesinde üretilen en ünlü şarap cinsleri. Ve her birinin ayrı bir öyküsü kuralı var. Alba kentine bağlı Barbaresco bölgesinde sadece üç köy Barbaresco şarabı üretebiliyor. Dolcetto bölgesi ise bölgede yaşayanların sofra şarabı olarak tükettikleri kırmızı Dolcetto’yla ünlü. Bugün köpüklü şarap Cinzano Asti Spumanteyle tanınan Cinzano kasabası adını Turin vermutu olarak da adlandırılan kırmızı vermut yapan Cinzano kardeşlerden alıyor.

Geniş alana yayılan denizden 600 metre kadar yüksek Langhe bölgesindeki 42 köyde ise şarap üretimine izin verilmiyor. Burası en önemli fındık ve peynir bölgesi. Piemonteli’ler dünyanın en iyi fındığının İtalya’dan çıktığını iddia ediyor.

Tanaro ırmağının bir tarafı Roero, diğer tarafı Langhe olarak adlandırılıyor. Roero’nun merkezi Slow Food hareketiyle tarihe geçen Bra kasabası.

Carlo Petrini’nin 1989’da dünyada hızla yayılan ‘fast food’ beslenmeye karşı başlattığı ‘slow food’ hareketi bölgedeki tüm üreticilerin de bilinçlenmesini, geleneksel küçük ölçekli üretime yönelmelerini sağlamış. Kısacası Piemonte bölgesindeki kasabaları, köyleri dolaşarak geçireceğiniz bir kaç gün sizin de dünyaya bakışınızı değiştirebilir. Hatta benim gibi tepedeki 1000 yıllık köyde yaşamınızın sonuna dek yaşamayı hayal edebilirsiniz..

Trüf mantarı avı
Dünyanın değeri neredeyse altına eş beyaz trüf mantarı mevsimi 1 Ekim’de başlıyor. Alba’nın en iyi mantar avcısı ve köpeğiyle birlikte ava çıkıyoruz. Köpek önde biz arkada ormanın içinde ilerliyoruz. Köpek trüfün kokusunu alınca toprağı eşelemeye başlıyor. Avcı köpeğini ödüllendirdikten sonra özel çivili aletiyle toprağı yavaş yavaş adeta antik kazı yapar gibi açıyor. Mantar ortaya çıkınca hepimizde bir sevinç elimize alıp kokluyoruz. İri bir ceviz tanesi büyüklüğünde fiyatı 50 Euro civarı olan trüfü mantar toplayıcımız cebinden çıkardığı torbaya özenle yerleştiriyor. Beyaz trüf, makarna, risotto, yumurta ve av etlerine yakışıyor. Beyaz trüfe yapılacak en büyük saygısızlık onu pişirmek. Sadece yemeğin üzerine rendeleniyor.

Barolo şarapları
700 kişinin yaşadığı Barolo dünyanın en ünlü şarap köyü. Barolo şarapları Nebbiolo üzümlerinden yapılıyor. Barolo bölgesinde sadece 11 belediyeye şarapların kralı denilen Barolo üretme izni veriliyor. Şarap üreticilerinin sayısı da 250 civarında. Barolo şarapları yüzyıllardır üretiliyor ama dünya sahnesine çıkması 1970’li yıllarda yedi-sekiz üreticinin Barolo’yu marka yapmak üzere yola çıkmasıyla gerçekleşiyor. O ekip Barolo Boys olarak adlandırılıyor. Barolo şarapları 36 ay meşe fıçıda, iki yıl da şişede yıllandırıldıktan sonra piyasaya çıkıyor. Şu an piyasadaki en yeni şarap 2009 yılına ait. Olgunluğa erişip içilir hale gelmesi içinse beş yıl daha beklemesi öneriliyor.

Guido ristorante
Kral II. Vittorio Emanuele’nin av köşkü sonra ise resmi gözdesinin evi olan şato bugün bir Michelen yıldızlı restoran olarak hizmet veriyor. Serralunga d’Alba’da yer alan restoranın şefi Ugo Alciati geleneksel Piemonte bölgesine ait yemekler yapıyor. Kralın ve sevgili hayat arkadaşının fotoğraflarının duvarları süslediği odada kralın maceralarını dinleyerek bir gece geçirmek çok keyifli ancak yemekler ve yıllanmış Barolo şarapları hepsini unutturacak kadar muhteşem. Tadım mönüsü 80 Euro. Villa Reale di Fontanafredda, Tel: +39 0173626162, info@guidoristorante.it

Castello di Santa Vittoria d’Alba
Şarap bağlarıyla ünlü Roero vadisine bakan, Santa Vittorio d’Alba köyünün en yüksek noktasında yer alan şato bugün dört yıldızlı bir otel. Tam anlamıyla sade lüks diyebileceğimiz otelde hiçbir abartı fazlalık yok. Şatonun içinde geleneksel bölge mutfağı sunan ‘Al Castello’ isimli bir restoranı var.

Hemen yanı başındaki binada ise 1 Michelen yıldızlı deniz ürünleri restoranı Savino Mongelli yer alıyor. Malzemelerin tazeliği, yemeklerin yalınlığı ve lezzeti balık ve deniz ürünleri böyle yenir dedirtiyor. Eataly’nin sahibi Farinetti ailesine ait otelde markanın makarna, kurutulmuş mantar gibi ürünleri ve bölgenin şarapları da satılıyor.
Tel: +39 0172478198/hotel@santavittoria.org Ristorante Savino Mongelli Tel: +39 0172478550/mongelli.ristorante@gmail.com