Pizzanın tarihi tehlikede!

Pizzanın tarihi tehlikede!
Pizzanın tarihi tehlikede!
Pizza Napoli'dir efsanesi yıkılıyor mu? Pizzanın anavatanı üzerine şarkılar şiirler yazılan öykülerle Napoli kabul edilirdi ama şimdi aksi iddialar var...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Pizza dünyadaki en popüler ve en çok tanınan yiyeceklerden biri. Öyle popüler ki ABD’de her yıl 9 Şubat’ta ulusal pizza günü bile kutlanıyor. Pizza’nın anavatanının İtalya olduğuna dair bir şüphe olmasa da şu günlerde pizzanın icadının sanılanın aksine Napoli’de değil ünlü şehre 80 km uzaklıktaki Gaeta’da gerçekleştiği tartışması yaşanıyor. Ve doğal olarak da pizzanın tarihine ilişkin hikâyelerin doğruluğu tehlikeye girmiş durumda.

250 yıl kadar önce Napolili fırıncılar ince hamurun üzerine birtakım malzemeler ekleyerek fakir insanlar için basit bir yemek pişirirler. Bu yiyecek zamanla soyluların da ilgisini çekince geniş kitlelere yayılır.

Pizza ile ilgili en çok anlatılan hikaye ise özel bir tür olan domates sos, fesleğen ve peynirle yapılan Margherita pizzanın bulunuşu hakkında. Bu ünlü pizzayı 19. yüzyılda, dönemin kraliçesi Margherita’yi onurlandıracak bir yemek yapmakla görevlendirilen Raffaele Esposito yaratır. Esposito’nun yaptığı birçok yemek arasından İtalyan bayrağının renklerini yansıtan pizzayı seçen Kraliçe Margherita’nin şerefine bu pizzaya “Margherita” adi verilir.

Şimdi ise tüm bu hikayelerin gerçeklik payı sorgulanmaya başlandı. Pizzanın yaratılışının çok daha önceye, Gaeta şehrine dayandığına dair bulguları oraya çıkaran kişi ise araştırmacı Giuseppe Nocca. Uzun yıllar boyunca Gaeta şehrinin kiliselerindeki tarihi belgeleri inceleyen Nocca’nin iddialarına göre çok eski çağlarda Noel ve Paskalya günlerinde İtalya’nın Lazio bölgesindeki Gaeta şehrinde yerel din adamlarına 12 pizza hediye edilirmiş. Halk, yaşadığı ve çiftçilik yaptığı topraklar kilisenin kabul edildiği için kutsal günlerde kiliseye minnetlerini bu şekilde gösterirlermiş.

Pizzayı sahiplenen ve kültürlerinin büyük bir parçası haline getiren Napolililerin ise bunu nasıl karşılayacakları büyük merak konusu...