Porselen devinden tasarım tabaklar

Porselen devinden tasarım tabaklar
Porselen devinden tasarım tabaklar
Güral Porselen'in yeni markası GÜRAL G + PLUS Koleksiyonu modern kullanışlı tasarımları ve kalitesiyle dikkati çekiyor.
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Bir yemekten keyif almanın yolu lezzeti kadar kurulan sofradan da geçer. Pişirmeden servise mutfakta kullanılan her türlü kap kacak da yemeğin kendisi kadar gastronomi kültürünün bir parçasıdır.

Geçen hafta Güral Porselen’in sahipleri Gürel ailesinin yeni çıkan G + Plus serisini tanıtmak üzere Les Ottomans Hotel ParkSamdan & The Bar’da bir yemek daveti verdiler.

Nesrin Güral, Müge Akgün ve Harika Güral.
Yemekte Nesrin-İsmet Güral ve enerjisine, yaptığı ise sevgisine hayran olduğum kızları Harika Güral’la sohbet etme, yeni serileri G +Plus’tan bir çok ürünü birlikte inceleme fırsatımız oldu.

Güral Porselen uzun yıllardır tanıdığım, ürünlerini bildiğim bir marka. Ancak yeni ürünlerini görünce anladım ki ben geçirdikleri değişimi yeterince takip edememişim. Ya da onlar son yıllarda kendilerini tasarımdan, porselenin kalitesine inanılmaz bir hızla geliştirmişler.

KİLİTLİ KAPILAR ARDINDAKİ MİSAFİR ODALARI VE DOLAPLAR
Bu topraklarda yaşayanların kültürü ortak. Yetiştiğimiz bölgeler, yaşlarımız farklı olsa da Harika Güral, “Küçükken evlerimizde kapısı kapalı hatta kilitli ‘Misafir Odası’sı vardı” diyor. Gerçekten de en güzel eşyalar, tabaklar çanaklar misafirler için kullanılır, en iyi yemekler, çikolatalar sadece misafirlere ikram edilirdi. Ya da misafir geldiğinde bizler de yeme, kullanma şansına sahip olurduk.

Zaman geçtikçe misafir odaları evin parçası haline geldiler, mutfakların kapısı açıldı, hatta kimi evlerde “Açık Mutfak” olarak salonla birleştiler.

Yıllarca mutfak dolaplarında kapalı duran tencereler, tavalar, çekmecelerde saklanan kaşık ve çatallar, sadece ihtiyaç duyulduğunda ortaya çıkan çeşit çeşit mutfak ürünleri ev dekorasyonunun birer parçası haline geldiler. Fonksiyonel eşyalar tasarım ve estetik kaygıyla yaratılınca yaşama renk katan objelere dönüşüyor. Harika Güral genellikle şirket içi tasarım ekibiyle çalıştıklarını anlatıyor ama o kadar en son trendlere, modellere ve detaylara vakıf ki belli ki o da işin içinde.

Güral Şirketler Grubu Başkanı İsmet Güral da Avrupa’nın tamamına , ABD, Meksika ,Güney Amerika ve Afrika’nın da dahil olduğu yaklaşık 60 ülkeye ihracat yaptıklarını, üretimlerinin yüzde 60’ının ihracata dönük ve Avrupa’nın en büyük üretim kapasitesine sahip tesisi unvanına sahip olduklarını anlatıyor.

İşi gereği sürekli seyahat eden Harika Güral, bir gün Barselona’da ünlü bir restoranda verilen davette canı sıkılınca her zamanki alışkanlığıyla tabağı ters çevirip markasına bakmış. Güral’ı görünce hem şaşırmış hem de bütün sıkıntısı geçmiş!

Güral G + Plus, modern ile klasiği en iyi şekilde harmanlayan tasarımlarıyla çok etkileyici bir seri olmuş. İnsan ülkesinde böylesi kaliteli ürünlerle karşılaşmaktan gerçekten gurur duyuyor...