Poşet çay demlerken asla yapmayın!

Poşet çay demlerken asla yapmayın!
Poşet çay demlerken asla yapmayın!
Yaşamın yoğun temposu içinde özellikle de çalışanlar için bardak poşet çaylar gereklilik haline geldi. Peki siyah, yeşil, meyve ve bitki çaylarını demlerken nelere dikkat etmeliyiz?

Bardak poşet çayın suya demini ve doğal rengini daha yoğun ve hızlı bir şekilde verebilmesi için en kaliteli çay yaprakları seçilerek ufak parçalar haline getirilir. Bu anlamda sanılanın aksine poşet çayın demini suya hemen vermesi, kullanılan çayın kalitesini gösterir ve içinde hiçbir renklendirici ya da katkı maddesi içermez.

İster siyah ister yeşil olsun bardak poşet çayı doğru demlemek için, önce poşeti bardağa koymak; sonrasında taze kaynamış içme suyunu eklemek gerekiyor.
10 kere batırıp çıkarma tavsiye ediliyor. Bardak poşet çayın ağaç liflerinden oluşan delikli yapısı sayesinde bu demlenme hemen kendini gösterir.
Bardak poşet çayın demleme süresi yaklaşık 2 dakikadır. Eğer ki kişi koyu çay seviyor ise çay poşetini daha fazla, açık çay seviyor ise daha az tutabilir.

Bitki ve Meyve Bardak Poşet Çaylarının Demlenmesi
Bitki ve meyve çayları ise temizlenmiş bitki ve meyve parçalarının kurutulduktan sonra küçük parçalara ayrılması ve zengin baharatlarla harmanlanmasıyla elde ediliyor.
Bitki ve meyve bardak poşet çaylarından maksimum keyif alabilmek için önce poşet çayı bardağa konur sonrasında taze kaynamış içme suyu eklenir. Bardak poşet çayın ağaç liflerinden oluşan delikli yapısı sayesinde bu demlenme hemen kendini gösterir.
Bitki ve meyve poşet çayın demleme süresi yaklaşık 3-4 dakikadır.
Bitki ve meyve poşet çayları kaynatılmamalıdır.


İLANDIR


LİPTON SİYAH İNCİ BARDAK POŞET ÇAY

Her bardakta yoğun çay lezzeti sunan Lipton Siyah İnci, şimdi bardak poşetiyle her an her yerde! Berrak ateş kırmızısı bir dem ve yoğun lezzetiyle, Siyah İnci bardak poşet keyfinden vazgeçemeyeceksiniz!


LİPTON YELLOW LABEL BARDAK POŞET ÇAY
Doğu Karadeniz'in en seçkin çayları ile Kenya, Seylan ve Endonezya çaylarının Türk damak tadına uygun harmanından oluşur. Geleneksel çay lezzetini yakalabileceğiniz bir aroma ve kokusu vardır.


LİPTON EARL GREY BARDAK POŞET ÇAY
1803 yılında İngiliz soylusu Earl Grey Çin'de siyah çay yapraklarıyla bergamot aromasının harmanından elde edilen çok lezzetli bir çayla tanışır ve bu lezzeti tüm dünyaya tanıtmaya karar verir. O yıllardan itibaren Earl Grey Çayı nefis lezzeti ve kokusuyla çayseverlerin önde gelen tercihlerinden birisi olur. Yeni Lipton Earl Grey, demlenmeye hazır muhteşem bergamot aromalı harmanı ile; tekrar harman yapmaya gerek bırakmadan; Earl Grey tutkunlarına mükemmel bir çay keyfi sunuyor.


LİPTON GOLDEN CEYLON BARDAK POŞET ÇAY
Altın rengi ve nefis tadıyla yüzlerce yıldır çayseverlerin önde gelen tercihlerinden olan Seylan Çayı, Seylan'ın yüksek dağlarının eteklerinden toplanan çay yapraklarından elde edilir. Seylan, Kenya ve Türk çaylarının, ince kesim yöntemiyle hazırlanıp, harmanlanmasından oluşan Lipton Golden Ceylon Çayı, buruk ve güçlü bir tat arayanlara vazgeçilmez bir lezzet sunar.


LİPTON DOĞU KARADENİZ BARDAK POŞET ÇAY
Lipton 100 yılı aşkın uzmanlığıyla hazırlanan geleneksel Doğu Karadeniz çayı, özel harmanı, rengi ve aromasıyla tam damak zevkinize uygun bir çay.


İLANDIR