Radikal okurları Türkiye'nin en iyi kebapçılarını seçiyor

Radikal okurları Türkiye'nin en iyi kebapçılarını seçiyor
Radikal okurları Türkiye'nin en iyi kebapçılarını seçiyor
Steak'çi furyası karşısında kebap yeniden tahtına oturacak mı? Türkiye'nin her yerinden okurlardan en sevdikleri kebapçı adlarını bekliyorum. Bu kez gurmeler değil, kebap severler seçsin...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Bir zamanlar dışarıda et yemek dendiğinde et lokantaları, köfteciler gelirdi. Sonra kebapçılar furyası başladı. Dışarıda yemek neredeyse kebapla özdeşti.

2000’lerden itibaren ise bir yandan fast food zincirleri yaygınlaşırken diğer yandan da Amerikan kültürünün etkisi diyelim, ‘steak’ furyası başladı. Birbiri ardına steak house’lar açılırken, kebapçılar da modern etçilere dönüşmeye başladılar. Büyük baş hayvan çiftlikleri kuruldu, farklı cinsler ithal edildi, büyük yatırımlar yapıldı.

Beş altı yıl kadar önce bu değişim yaşanırken hep içimden “Bunlar gelip geçici modalar biz kebap yemeği severiz, lahmacundan nasıl vazgeçeriz” deyip durdum. Ancak o dönem bir çok kasap kökenli yeni steak house’çular “Gelecekte kebapçıların yerini etçiler alacak çünkü kebap içerdiği yağ oranıyla sağlıklı değil” söylemini yaymaya çalışıyordu.

Benim gönlüm ise her zaman kebap kültürünün yağ oranı azaltılarak da olsa devamından yana oldu. Abartmadan yenecek iyi bir kebabın zararı kadar yararı da var.

Ve nihayet dönüşüm yine başladı. Son yılların Nusret gibi en ünlü steak house’ların sahipleri dönerci açmaya başladı. Daha bir çok ünlü restoranın sahibinin dönerci açma ihtimalinden söz ediliyor. En sevdiğiniz kebapçıların, dönercilerin listesini bekliyorum. Hep beraber en sevilen kebapçılar listesi yapalım... Hem de Türkiye çapında...
Mail: muge.akgun@radikal.com.tr


  http://www.radikal.com.tr/135086813508684

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  van da doğu kebap - user602981

  iş için sürekli van a gelir giderim ve her sefrinde doğu kebaba uğrarım.çok seyahat ederim Türkiye nin her yerinde en lüx lokantalarda da yemek yedim ama bu kebapçıda bulduğum lezzeti hiç bir yerde bulamadım.buna Gaziantep ve Şanlıurfa da dahil belirteyim.

  bence Çiya - user395142

  Benim kanaatime göre İstanbul Anadolu yakasının en iyi kebapçısı Kadıköydeki Çiya kebap. Patlıcan kebabından lahmacanuna, salatasından kabak tatlısına kadar iyi bir lezzeti var. Ayrıca fiyatlarının da çok yüksek olmaması artı bir değer.

  Derince deyince. - user871812

  Derince'de Kebapçı Mehmet Usta var. Babam kebabı çok sever, iyi de pişirir. Ben de bayılırım tabi:) Birgün baba-oğul gel gidelim kebap yemeye dedi. Nereye dedim. Derince'ye dedi. Ne alaka dedim görürsün dedi. Gördüm... Adana'ya kebap yemeye gitmiştim seneler önce ama Derince'deki sofra tadını alamadım orda açıkçası. Gerçekten çok lezzetliydi ve ambiansıyla sunumuyla tam bir güneydoğu teması hakim içeride.. Can atıyorum tekrar gitmeye..:)

  Fiyat / kalite dengesi - user1068823

  Malesef bu listenin bir zorlugu fiyat kalite dengesi olacak. Iyi kebapcilarin hepsi cok pahali. Gunaydin ve Venge bence Istanbul Avrupa tarafinin en iyi kebapcilari. Tatlilarinin da cok iyi olmasi buyuk bir arti. Ama iste birde o hesaplar olmasa ne guzel olur