Sağlıklı dişler için 7 besin

Sağlıklı dişler için 7 besin
Sağlıklı dişler için 7 besin
Ağız ve diş sağlığı için diş fırçalama, bakım kadar tükettiğimiz besinlerin de önemi büyük. Uzmanlara göre içlerinden bazıları var ki diş bakımı ve sağlığı için doğal ilaç etkisinde...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

1. SÜT

Süt sadece kemiklere yararlı değildir. Dişler de süt içince daha güçlenir. Kalsiyum dişleri dişeti hastalıklarından korunmaya da destek olur.  Çene kemiğini güçlü ve sağlıklı tutar.

2. BALIK

Somon, uskumru ve sardalye gibi yağlı balıklar iyi bir D vitamini ve fosfor kaynağıdır. D vitamini ağız sağlığı, dişler ve kemikler için çok önemlidir. Vücudun kalsiyum emilimine, dişleri ve dişetlerini hastalıklardan korumaya yardımcı olur.

3. YEŞİL ÇAY

İçindeki kateşin maddesi sayesinde ağızdaki bazı bakterileri öldürerek hem çürük riskini hem de ağız kokusunu azaltır.

4. PORTAKAL

Turunçgiller kan damarlarını dokuları güçlendirerek, dişetlerinin sağlıklı olmasına, iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Bunun nedeni turunçgillerin içinde yüksek oranda bulunan C vitaminidir.

5. SU

Su, yemek kalıntılarını temizlemeye ve tükürük seviyesini yüksek tutmaya yarar. Tükürük ise dişteki bozulmalara karşı en iyi koruyucudur. Diş minesi asitlerine karşı savaşan protein ve mineralleri içerir. Asitli içeceklerin etkisini azaltır.

6. ÇİLEK

C vitamini deposu olan çilek dişlere ve dişetlerine iyi gelir. İçinde bulunan çeşitli asitler diş diplerinde biriken taşları eritir. Diş taşlarının oluşumunu engeller.

7. KEREVİZ- AYVA

Kereviz ve ayva gibi sert ve lifli sebze ve meyveler diş etlerine masaj yaparak kan dolaşımını arttırır, diş aralarını temizler. Ekstra çiğnememiz gerektiği için fazla tükürük salgılanmasına neden olurlar. Bu da çürüklere neden olan bakterilerin etkisiz bırakır.
Diş hekimleri ise beyaz dişler için İpana 3D White Perfection Beyazlatıcı diş macununu öneriyor. Çünkü beyaz bir gülümseme kadınların mutlaka sahip olması gereken bir özellik. İpana Perfection ile siz de güvenle bembeyaz gülüşünüzü gösterebilirsiniz. Üstelik sadece 3 günde! Çünkü İpana Perfection 3 günde diş yüzeyindeki lekelerin %100’e kadarlık kısmını etkin biçimde çıkarıyor ve siz de bembeyaz bir gülümsemeye sahip oluyorsunuz. #ipanaperfection #gülüşünügöster

Şimdi satın alın.

İLANDIR