Salatanızın rengi hayatınızın da rengi!

Salatanızın rengi hayatınızın da rengi!
Salatanızın rengi hayatınızın da rengi!
"Laf salatası yapma" gibi bir değim dilimizde çok kullanılsa da laf dahil salata yapmak da yemek de iyidir. Hayata renkleri kadar renk katar...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Salata her mevsime yakışır, her mevsime uygun bir salata malzemesi mutlaka bulunur ama en çok bahar ve yazda çeşitlenir, renklenir ve lezzetlenir.

Taze soğan, sarımsak, semizotu, salatalık, domates, biber, roka, radika, kuzukulağı gibi otların her biriyle ayrı ayrı ve beraber muhteşem salatalar yapılır.

Yeşil otlara gelince turp otu, ebegümeci, hardal otu, şevket-i bostan ya da hodanı salata yapmadan önce haşlamak gerekir.

Salatanın nasıl yapılacağına gelince tabii ki onun da kuralları bir adabı var:

*Öncelikle tüm salata malzemelerini birkaç kez yıkayıp ardından bir kaç dakika kadar bir kaşık kadar doğal sirkeli suda bekletmelisiniz.
*En değerli vitaminlerinin kabuklarına yakın yerde olduğu salatalık domates gibi sebzelerin kabuklarını soymayın. Biberlerin çekirdeği yani tohumlarını atmayın.
*Salatanın lezzetini sosu verir. Sos yapmak için de zeytinyağı, limon, sirke ya da nar ekşisi gibi ekşilerin yanı sıra mutlaka maydanoz, nane, fesleğen, dereotu gibi aromalı yeşillikleri ince kıyarak sosun içine ilave etmelisiniz.
* Salatalarınızı lezzetlendirecek sosların içine keten tohumu ya da üzüm çekirdeği gibi omega 3 oranı yüksek yağlar da ilave edebilirsiniz.
* Haşlanmış bulgur, kinoa, kara buğday, yumurta ya da peynirle zenginleştirilen salatalar sadece mineral ve vitamin deposu olmakla kalmaz, birer protein ve karbonhidrat kaynağı da olur.

Bu yüzden de günümüzde salatalar içine artık sadece ana yemek eşlikçisi değil başlı başına bir yemek, bir öğün. Salatalar artık gittiğimiz yer yerde karşımıza çıkıyor, çağın yemeği ama evde yapılan salatanın lezzeti hiç bir yerde bulunmaz. Yaptığınız salatanın bereketi ve afiyet bol olsun...


TATLI KIRMIZI BİBERLİ VE MAYDANOZLU SOS İLE GREK SALATA

MALZEMELER

·         150 gr. karışık akdeniz yeşillikleri

·         100 gr. küp beyaz peynir

·         10 adet çekirdeksiz, dilimlenmiş siyah zeytin

·         1 adet küp doğanmış salatalık

·         1 adet halka doğranmış mor soğan

·         10 adet cherry domates

Sos için

·         1 paket Knorr Tatlı Kırmızı Biberli Maydanozlu Salata Sosu

·         4 yemek kaşığı zeytiyağı

·         4 yemek kaşığı su

HAZIRLANIŞI

1.       Derince bir kaba yıkanıp kurutulmuş akdeniz yeşilliklerini alın.

2.       Beyaz peynir, dilimlenmiş siyah zeytin, mor soğan ve salatalık yeşilliklerin üzerine eklenir.

3.       Chery domatesler, ikiye bölünüp eklenir.

4.       Knorr Tatlı Kırmızı Biber ve Maydanozlu Salata Sosu derince bir kaseye alınır. Üzerine 4 yemek kaşığı su ve 4 yemek kaşığı zeytinyağı eklenir, homojen bir kıvam alıncaya kadar arıştırılır.

5.       Servis öncesi sos eklenerek servis edilir. Dilerseniz, malzemeleri şeffaf kaselere sırasıyla üst üste dizerek, farklı bir sunum da elde edebilirsiniz.

Afiyet olsun!
İLANDIR