Şehirden kaçış

Şehirden kaçış
Şehirden kaçış
Bahar ardından yaz, yakın çevre gezileri başlamalı. Bu haftaki kaçış noktamız zeytinleri ile ünlü Tirilye kasabası...

Trilye, Mahmutşevketpaşa, Zeytinbağı ve 2011’den itibaren tekrar Tirilye... Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı, Marmara denizi kıyısındaki  bu belde yüzyıllar boyu bir Rum köyü olarak varlığını sürdürmüş. Bu yüzden de zeytinleri kadar kiliseleri ve dönüştürülen camileriyle de ünlü. Tirilye 1985 yılında kentsel sit alanı ilan edilmiş. 25 yıldır da koruma amaçlı imar planı uygulanıyor. Çekül'ün katkılarıyla bu süre içinde birçok tarihi yapı restore edilmiş.

Osmanlı döneminde padişah sofralarından eksilmeyen Tirilye zeytini yine bu dönemde Rumlar tarafından Amerika'ya ihraç edilirmiş. Hatta bu zeytinle  rekabet edemeyen İspanyollar Tirilye'ye gelerek zeytin fideleri almışlar. Bu küçük sahil kasabasında geçmişle iç içe bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Paskalya çöreği, ev baklavası, deniz ürünleri, özel simidi kuluni yemeden, zeytin ve zeytinyağı almadan dönmeyin.
Tirilye’de konaklamak isteyenler için farklı fiyat ve konforda butik oteller de bulunuyor. Restoranlar ise deniz kıyısında sıralanmış ve seçim size kalmış...