Servet ödemeden iftar yapabileceğiniz 10 mekân!

Servet ödemeden iftar yapabileceğiniz 10 mekân!
Servet ödemeden iftar yapabileceğiniz 10 mekân!
Restoranların iftar sofrası fiyatları dudak uçuklatıyor. Dört kişilik bir ailenin dışarıda oruç bozması asgari ücretle eşdeğer... işte size 60 TL'nin altında iftar yapabileceğiniz 10 mekan...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Neredeyse son bir aydır hemen her gün bir restorandan özellikle de lüks olanlarından iftar mönüleri geliyor. Yemeklerin sayısı fiyatlarına göre azalıp çoğalsa da çeşitler hemen hemen aynı. Zeytin, peynir, hurma, pastırma gibi iftariyelikler, çorba, soğuk başlangıçlar, bir ya da iki ara sıcak, seçmeli ana ana yemek ve tatlılar.

Otel restoranları genellikle açık büfe hazırlıyor. Çeşitler çok daha fazla gibi görünse de aslında amaç göz doyurmak. Seçmeye kalktığınızda patlıcanın hem ızgara hem tava hem de salatasını aynı anda yemek istemiyorsanız zaten birini seçiyorsunuz.

Lüks restoranlar da kantarın topuzunu iyice kaçırdı. 200-250 lira arasında değişen fiyatlarla dört kişilik bir ailenin bir gecede ödeyeceği toplam 1000 lira asgari ücretten daha fazla.

Tabii ki birlikte bir masa etrafında bozulan oruçların, paylaşarak yemenin anlamı büyük ama bedeli bu kadar fazla olmamalı. Neyse ki çeşitleri abartmadan insaflı, makul fiyatlı orucun anlamını unutmayan yerler de var. Bugün 60-40 lira arasında iftar yapabileceğiniz yerlerden küçük bir seçki yaptım:

1. Dedeman İstanbul Gayrettepe 60 TL
2. The Marmara Pera/ Tepebaşı 60 TL
3. Aziyade Restoran/ Pierre Loti-Eyüp 55 TL
4. Num Plus y Namlı/ Karaköy 55 TL
5. Kömür Türk Mutfağı/ Fatih 50 TL
6. Göksu Marina/ Anadolu Hisarı 50 TL
7. Hacı Başar Kebap& Baklava/ Göztepe 45 TL
8. Güler Osmanlı Mutfağı/Kadıköy 45 TL
9. Tarihi Haliç İşkembecisi/ Fatih 40 TL
10. Van Kahvaltı Sofrası/ Eyüp 39 TL