Simidin arasında somonun ne işi var!

Simidin arasında somonun ne işi var!
Simidin arasında somonun ne işi var!
Kısa süre önce Londra'da şube açan Simit Sarayı, yurt dışında somonlu simit yerine beyaz peynirli, tulumlu simit satsa daha iyi olmaz mı?
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Şimdi düşünüyorum da Simit’i sokak tablalarından, arabalarından ve simit fırınlarından çıkararak bir dükkanın içine sokmak kabul edelim başarılı bir buluştu. Başkanlık Sarayımızın olmadığı yıllarda yeni bir marka yaratırken simit arkasına sarayı eklemek de öncü bir buluşmuş.

Simit Sarayı Londra’da açtığı ilk mağazasıyla da tekrar gündeme geldi. 2015 sonuna dek yurt içi ve yurt dışında toplam 457 mağazaya ulaşmayı hedefliyorlarmış.

Eminim yakın bir gelecekte hedefledikleri gibi global bir marka olacaklardır. Ancak bir kaç yıl önce New York’ta açtıkları ilk şubelerini gördüğümde hayal kırıklığına uğramıştım. Kimliksiz ne sattığı belli olmayan, karmakarışık bir yerdi.

Basın bültenlerinde yazdıkları Londra mönüsüne baktığımda da aynı şeyleri hissettim. Nutellalı, somon fümeli, avakodolu, tunalı simitler, börekler, poğaçalar, dürümler, pideler, pizzalar, ev tipi tatlılar, kurabiyeler, pastalar ve çorbalar ne isterseniz var.

Ben isterdim ki simit somonla sunulacağına kaşar peynirimiz ya da tulumla sunulsun. Pide olsun, dürüm olsun, poğaça olsun hatta lahmacun bile olsun ama pizza olmasın. Onun zaten en iyisini İtalyanlar yapıyor.

Büyüme hedefleri tabii ki çok sevindirici ancak bana göre 60 ürün çok fazla. Özellikle yurt dışındaki simit saraylarının biraz sadeleşmesinde sunumuyla geleneksel simit ruhunu yansıtmasında yarar var. Yenilik güzeldir ama geleneksel kültürünü yaşatmak da önemli, hatta simide vefa borcudur...


  http://www.radikal.com.tr/130623513062356

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  user1024001 - momentum

  Bırak ilk yirmide olsun, bu iyi bir gösterge. Gençken, çalıştığım yerde Elazığlı bir abimiz vardı. Her gün küçümsediğimiz işlerin detaylarından, esnaflıktan, mutfaktan, yemekten bahsederdi. Bir gün Adilcevaz'ın cevizleri diye bir konu açtı. Dayanamadım, yahu sen ne kadar çok lüzumsuz bir şey biliyorsun, deyiverdim. Çünkü biz okumuş adamlar önemli mevzulardan, güneydoğu sorunundan, Demirel'den, Özal'dan konuşurduk. Adilcevaz'ın cevizleri.. Olacak iş değil. Sonra büyük mevzulardan konuşmanın aslında kolay bir iş olduğunu, kültürlerinde simit, peynir, fırın, iş, işleme, esnaflık, bakır, bahçe, ahşap oyma, keman, mızrap vs. olmayan adamların ve kadınların sığındığı hormonlu bir tarz olduğunu anladım, tabii yaşım da elliyi geçti bu ara. Bazı şeyler kültürdür, kültür ise insanlığın ta kendisidir. Bugün güçlü bir sanayi yaratabilmiş toplumların geçmişinde becerikli cam ustaları, maden işçileri vardır. Bugün başarılı işadamları ve şirket yöneticileri yetiştiren toplumların kökeninde başarılı çarşı esnafı vardır. Bırakın insanlar simitten konuşsunlar. Şu tırışkadan (!) mevzuya yapılan üç kaliteli yorumu okudum, vallahi içim ferahladı. Siyasetten başka bir şey konuşabilmek, insanların içinin doluluğunu gösterir. Yarın Tayyip gider, ama simit kalır.

  Londra'dan selam - user1068823

  Simit Sarayi Turkiye'yi tanitma ajansi degil Muge hanim, her sirket gibi ne iyi satiliyorsa onu uretir. Ben Londra'da yasiyorum ve bence simitin arasina philadelphia (labne) peynir ve avokado koymak cok cok lezzetli oluyor. Kaldiki dunyaya acilan cogu mutfak anavatanindan farkli olur. Japon, Cin, Kore, Peru yemeklerinin avrupadaki en iyi ornekleri Londra'da. Ama kesin olarak soyleyebilirimki vatanlarindakinden farklilar. Avruplalinin damak tadina gore ayarlaniyorlar. Simitin de ayni sekilde biraz yorumlanmasindan daha dogal ne olabilir?

  Ne alaka? - user1024001

  "Özellikle yurt dışındaki simit saraylarının biraz sadeleşmesinde sunumuyla geleneksel simit ruhunu yansıtmasında yarar var." Kime yararı var belli değil. Eleştirisini yaptığı yer bir özel işletme, yazar sanki devlet kurumu eleştirir gibi yazmış. Hele bence pizza değil lahmacun satsınlar demek o kadar boş bir eleştiri ki, markanın yaratmaya çalıştığı konsept, arz talep vs. gibi veriler hiç düşünülmeden öylece ağızdan çıkı vermiş. Simit saraylarının konsepti yerel lezzet değil, aç karna yenilebilecek, kahvaltılık türü yiyecekler sunmaktır. Yazar sanki para kazanmaya çalışan bir işletmeyi değil, simit ve Türkiye'de simit kültürü müzesi eleştiriyor sanmış kendini. Örneğin pizza, malzemeleri ve hamuruyla dünyanın her yerinde insanların sabah rahatlıkla yiyebileceği ve muhtemelen simit saraylarına türkiyede bile iyi para kazandıran bir ürünken, yazarımıza bir sonraki makalesini yazmadan önce, en azından bir sabah kahvaltısını lahmacunla yapmasını öneriyorum. AYRICA, ve en önemlisi londradaki simit sarayında simitin arasına ne konduğuyla ilgili bir makalenin, bir gazetenin ilk 20 haberi arasında ne aradığının cevabını alamayacak olsam bile, sorunun doğru yere ulaştığını ümit etmek istiyorum.

  Böylesine bir dar görüş? - anaxarxes

  Bize özgü bir tadın, yurt dışında, orada yaşayan insanların damak zevkine göre hazırlanmasında ne sakınca olabilir anlam veremiyorum. Bir şirketin asli amacı ticari olarak başarılı olmak ve mümkün olduğunca fazla müşteriye ulaşmaktır. Sizin fikrinize göre satın alınmasa da tulumlu simit satsın, yeter ki Türk damak tadına uygun olsun. Kusura bakmayın ama bu şekilde başarılı olacağınıza inanıyorsanız buyrun rakip şirket açın, sizi görelim.

  Olmamış - user709224

  Üzgünüm ki içi bomboş bir yazı olmuş.. sonuçta şirketler kar amacı güdüyor. kendi ürününü yerel lezzetlerle birleştirebilir.

  pazarlama olarak iyi bir adım - only truth

  Eğer simidi satmak istiyorlarsa ve her kesime ulaşmak istiyorlarsa, yaptıkları hareket çok doğru. Sade bizim geleneksel simit satarak, üç ayda kapanırlar. Eskiden donut denilen şekerli hamur kızartması Türkiye'ye ilk geldiğinde bir sürü şube açmıştı. Türk damak tadına şekerli hamur çok yakın olmasına rağmen, sadece donut sattıkları için tuturamadılar. Pastane gibi birçok çeşit satsalardı, şimdi çok büyümüşlerdi. Artık ancak levent, nişantaşı özel birkaç yerde satılıyor sadece. Londra'da doğrusunu yapmışlar 60 çeşit bulundurarark, Simitçiler pastane konseptinde herşeyi satmalı. Her damak tadına uygun birçok çeşit bulundurmalı, buna kaşar peyniri de dahil olsun, sorun yok. Ama somonlu satmasında da sorun yok bence. Sade simit satarsa ulaşabileceği kesim sınırlı.