Taptaze mantınız, beş dakikada önünüzde!

Taptaze mantınız, beş dakikada önünüzde!
Taptaze mantınız, beş dakikada önünüzde!
Civan Er'in Kanyon'da açtığı 'Tazele'; 'iyi, temiz, adil ve lezzetli' beklentilerimize cevap veren bir istasyon olmuş. Şef yorumlu mantıları vakit geçirmeden deneyin deriz...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Modern kapalı çarşılar son yirmi yıldır ülke tarihinin bir parçası olduktan sonra AVM’ler de kendi yeme-içme kültürünü yarattı. Küçük, küçük hızlı yemek yiyip kalkılan istasyonlar açıldı. Bu süreç içinde de alışveriş merkezlerinde ucuz ‘fast food’ ama çok da sağlıklı olmayan yemekler yenir diye bir algı oluştu.
Bu algıda istisnalar olsa da doğruluk payı büyük ölçüde vardı. Günde binlerce ziyaretçi için doğru dürüst mutfağı bile olmayan yerlerde sağlıksız koşullarla yemek hazırlanıyor. Ya da sanayi tipi hazır yemekler servis ediliyordu. Ancak son yıllarda özellikle İstanbul’un neredeyse her köşesinde açılan AVM’lerde de farklı müşteri profillerine hitap eden algılarımızı tümden değiştirecek her anlamda özenli yerler açılmaya başlandı.

BEŞ DAKİKADA YEMEK HAZIR!
Ünlü şef, Yeni Lokanta’nın sahibi  Civan Er’in Kanyon’da açtığı mantıcı ‘Tazele’ de bunlardan biri. Civan, ısmarlandıktan sonra beş dakika içinde yemeğin hazırlanacağı bir sistem kurmuş. Mantılar iki-üç dakika içinde pişiyor ve karton kutuda, self servis sunuluyor.
Kanyon’un en alt katında metro istasyonuna yakın bir noktada yer alan ‘Tazele’ küçük taburelerde oturup yiyeceğiniz basit bir mekân. Arkada mutfağı var, küçük ve ince hamurdan özenle yapılmış mantılar taze taze hazırlanıp sunuluyor. Yani tam anlamıyla el emeği.

Tuzlu yoğurtla sunulan mantıların lezzeti de muhteşem. Civan şefin daha açmadan söylediği gibi ‘Tazele’de sadece etli ve kuru patlıcanlı olmak üzere iki cins mantı, ıslama tavuk, rokalı kaşık salatası, bir çeşit tatlı su ve meşrubat var.
Porsiyonlar da bir tabakla doyacak kadar büyük. Yemek fiyatları da 17-15 lira arası. AVM’lerde 20 liraya hem lezzetli hem de sağlıklı bir yemek yiyip çıkmak büyük bir lüks. Dileğimiz böylesi güven duyacağımız küçük istasyonların çoğalması...