Toscana'lı şeften yaza özel lezzetler

Toscana'lı şeften yaza özel lezzetler
Toscana'lı şeften yaza özel lezzetler
Beş yıl kadar önce Arnavutköy'de açılan Antica Locanda'nın yazı karşılamak üzere hazırladığı mevsim sebzeleri ve deniz ürünleri ağırlıklı mönüsü hafifliğiyle dikkati çekiyor...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Bazı yerler vardır çok sık gidemeseniz bile orada olmaları sizi rahatlatır. İtalyan şef Şef Gian Carlo Talerico’nun ülkesini bırakıp uğruna İstanbul’a yerleştiği Beldan Erkkul’la birlikte açtığı Antica Locanda da bu yerlerden biri. İstanbul’da İtalyan lokantası bolluğu vardır ama Arnavutköy’ün ara sokaklarında tarihi binada yer alan Antica Locanta en iyileri arasındadır açıldığı günden beri. Kalitelerini bozmadan yollarına devam ediyorlar.

Lokantaları hakkındaki duyurularını da her zaman sıcacık hem de bilgilendirici bir mektupla yaparlar. Şimdi söz onların:

Kışın soğuk ve kasvetli havasından sonra çok özlediğimiz ilkbahar ve yazı mutlulukla, güzel havalara yaraşır bir menüyle karşılıyoruz. Antica Locanda olarak her zaman en taze ve mevsimlik malzemeleri tabaklarınıza koymayı hedeflediğimiz için, menümüz her sezon değişmekte. İlkbahar itibariyle restoranımızda sizi karşılayacak olan menüde de mevsimin tüm güzelliklerini bulabileceksiniz. 

İlkbahar ve yaz ayları bizim için hem bedensel hem de zihinsel bir hafiflemeyi çağrıştırıyor, bu yüzden de menümüzde daha hafif yemekleri bulacaksınız. Bu sefer mevsim sebzeleri ve deniz mahsulleri etlerimizden rol çalmakta.

Karides kokteyl, San Daniele prosciutto & kavun, Bottarga ve limon rendeli spaghetti, enginar ve mozzarella dolgulu süt dana bonfile dilimleri ve Ligurya usulü taze domates soslu sote deniz mahsulleri ön plana çıkıyor. Mevsimin gözbebeği enginar İzmir’den, kuşkonmaz Manisa’dan, deniz mahsullerimiz de İskenderun’da olta balıkçılığı yapan nadir balıkçılardan geliyor. Ayrıca İtalya’dan gelen mumlu ton balığı yumurtası ve prosciutto’nun en iyisi San Daniele sizlere “en iyi”yi sunma çabamızda bize yardımcı oluyorlar. Antica Locanda lezzetlerinin tadını bu güzel yaz günlerinde açık havada çıkarmak için küçük bahçemizi de servise açtık. 

Yaz boyunca “alla famiglia” pazarlarımız da devam etmekte. Kalabalık İtalyan ailelerinin sofralarında paylaşılan lezzetler ile aileniz veya arkadaşlarınızla brunch yapmak istediğiniz takdirde size geleneksel İtalyan lezzetlerini sunuyoruz.

Şef Gian Carlo Talerico’nun  en iyi malzemelerle en yalın şekilde pişirme anlayışı ile yöresel çeşitliliği öne çıkararak misafirlerimize sunmayı amaçladığı Antica Locanda masalarında keyifli ve lezzetli saatler geçirmenizi diliyoruz. Sizleri en kısa zamanda lokantamıza bekliyoruz...