Trabzonlu balık filozofu: Balığa limon sıkanlar sanki bana kurşun sıkıyor!

Trabzonlu balık filozofu: Balığa limon sıkanlar sanki bana kurşun sıkıyor!
Trabzonlu balık filozofu: Balığa limon sıkanlar sanki bana kurşun sıkıyor!
Asıl mesleği öğretmenlik olan ve yemekle ilişkisi öğrencilik yıllarında Trabzon Avni Aker Stadı'nın önünde köfte-ekmek satarak başlayan balık filozofu Fevzi Hoca, "Balık elle yenir. Denizden çıkmış balığa limon sıkanlar sanki bana kurşun sıkıyor!" diyor.
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

“En lezzetli balık denizden çıktıktan sonra sekiz saat içinde yenen balıktır. Bıçak balığı ortadan ikiye ayırmaya yarar, balık elle yenir. Denizden yeni çıkmış balığa limon sıkanlar sanki bana kurşun sıkıyor...”

Bu özlü sözler adeta bir balık filozofu olan Fevzi Hoca’ya ait. Sadece bu sözlerin peşinden bile bir lokantaya gidilir. Fevzi Çimşit’in namı-diğer Fevzi Hoca’nın asıl mesleği öğretmenlik. Yemekle ilişkisi ise öğrencilik yıllarında Trabzon Avni Aker Stadyumu önünde el arabasıyla köfte ekmek sattığı günlere uzanıyor. Fevzi Hoca 1982 yılında stadyum önünde Stat Köfte Salonunu, 1988 yılında da Trabzon Salacak’ta 13 masalı Fevzi Hoca Balık Lokantası’nı, 2002’de aynı anda dört yüz kişinin yemek yiyebileceği Fevzi Hoca Balık-Köfte’yi açar.

İşler yoğunlaşınca 2005 yılında öğretmenliği bırakır. Daha doğrusu emekli olur. 2006 yılında Trabzon Meydan ve Ankara şubeleri derken 2010 yılında İstanbul’da ilk şubesini açar. 2014 Nisan’da da Gürpınar’da deniz kıyısında ikinci şubeye sıra gelir.

Alkollü içki servisi olmayan Fevzi Hoca’larda ortalama 25- 40 lira arası hesap ödeniyor. Ama bir tabak hamsi tava yerseniz 18 liraya çıkmak da mümkün. Bu günlerde bulunan deniz balıklarından mezgidin porsiyonu 20, barbunyanın 30, kalkanın ise 80 lira. Turşu, kaygana, laz böreği, burma tatlısı ve çaydan ücret alınmıyor. Fevzi Hoca’ya genellikle ailece geliniyor. Çocukların tercihi ise Akçaabat köfte ve piyaz.

Hem ucuz hem taze ve hem sade
Son beş yıldır dışarıda balık yiyeceğim zaman seçtiğim üç dört yerden biri Fevzi Hoca. Bu güne dek hiç hayal kırıklığına uğramadık. Ne balıkların tazeliğinde ne lezzette ne de fiyatlarda. Tabii yanında rakı keyfi yapamıyorsunuz ama genellikle öğle ya da erken bir akşam yemeğinde tercih ettiğimiz için o da bir sorun olmuyor.

Fevzi Hoca balıkları Karadeniz’in geleneksel yöntemleri ızgara, yağda ve buğulama ile pişiriyor. Sunarken de son derece yalın, süslemeden uzak olmasına dikkat ediyor. Domates, sarımsak, zeytinyağı maydanoz da sık kullandığı malzemeler. Tabii ki çeşitler arasında baş sırayı hamsi kuşu, tavası, ızgarası, köftesi, pilavı, mısır ekmeği alıyor.

Taze balık, Karadeniz’e has tariflerle yapılmış basit ama lezzetli çeşitler, güler yüzlü servis bana yeter diyor, üstüne üstlük cüzdanınızın boşalmasını istemiyorsanız Fevzi Hoca’ya gidin. Ama balık bahane, deniz manzarası eşliğinde içki ve uzun sohbetler de olmalı diyorsanız rotanızı başka bir yere çevirmelisiniz. Ki öylesi uygun yerler de yok değil...