Türkiye balıkçılığının sorunları İtalya'da tartışılıyor!

Türkiye balıkçılığının sorunları İtalya'da tartışılıyor!
Türkiye balıkçılığının sorunları İtalya'da tartışılıyor!
İtalya'nın Cenova kentinde düzenlenen SLOW FİSH'te denizlerin geleceği ve balıkçılığın sorunları tartışılıyor. Keşke İstanbul bu etkinliğe gelecek yıllar için talip olsa...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Yedi yıldır dünyanın farklı ülkelerinden balıkçılar, aktivistler, uzmanlar ve şefler denizlerin ekosistemlerini balıkların dünyasını tartışmak üzere İtalya’nın Cenova kentinde düzenlenen SLOW FİSH’te bir araya geliyor.

Bu yıl 14-17 Mayıs 2015 tarihlerinde gerçekleşecek Slow Fish’te 90’ı aşkın balıkçı, şef, öğrenci, sanatçı, akademisyen ve aktivistten oluşan Uluslararası Delegasyon, balıkçılıkta kültür çeşitliliği, küçük ölçekli sektör için ekonomik alternatifler oluşturma, ortak mücadele için kıyı topluluklarının seslerini birleştirmesi ve yerel yönetişim süreçlerinin kolaylaştırılması gibi konuları masaya yatırıyor.
Hollanda, İspanya, Birleşik Krallık, Fransa, Moritanya, Norveç ve Türkiye’den balıkçılık sektöründen uzmanlar ve şefler Slow Food etkinliğinin bu yılki konukları. Katılımcılar arasında Moritanya gelen kadın ve tuz üreticileri gibi ilginç ekipler de var.
Korumalı balıkçılık, çevre ve esnaf balıkçı dernekleri, savurgan balıkçılık, tehlikeli balıkçılık, yuvarlak masa toplantılarında tartışılacak konular arasında.

Ayrıca Slow Fish sırasında gastronomik bir yolculuğa da çıkılıyor. Tat Atölyeleri, Akşam Yemeği Buluşmaları düzenleniyor. Farklı ülkelerden ünlü şefler yemek pişiriyor.
Türkiye’den ise bu yıl Slow Food Türkiye’nin Uluslararası Konsey üyesi Defne Koryürek, Büyükada Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ali Coşkuner, şef Didem Şenol Tiryakioğlu, deniz bilimci, sualtı fotoğrafçısı ve film yapımcısı Mert Gökalp, araştırmacı Tan Morgül katılıyor.
Slow Fish’e Lokanta Maya ve Gram İstanbul restoranlarının sahibi Didem Şenol ‘Tiryakioğlu Gelenek ve Modernite Arasında Boğaziçi’ başlıklı tat atölyesinde palamudu anlatacak ve lakerda yapımını gösterecek.
Defne Koryürek de ‘Ölçülmüş Balıkçılık’ oturumunda balık boyları üzerine İstanbul’daki deneyimlerini, çalışmalarını anlatacak.
Slow Fish yedi yıldır Cenova’da yapılıyor. Keşke böyle bir etkinlik konumuyla ve tabii sorunlarıyla bunu en çok hakkeden kentlerden biri olan İstanbul’da yapılsa. Ki bu olasılık da imkansız değil. Umarım bu dileğim en kısa sürede gerçekleşir...