Türkiye'nin en iyi çikolata ustası

Türkiye'nin en iyi çikolata ustası
Türkiye'nin en iyi çikolata ustası
Geçen hafta sonu yapılan 'Doğadan Gelen İlham' temalı 'World Chocolate Masters'  yarışmasının Türkiye birincisi Serdar Çakır oldu...

Çikolatanın büyüleyici dünyasına adanan ‘World Chocolate Masters/ Dünya Çikolata Ustaları’  Yarışması 2005 yılından bu yana her iki senede bir, Paris’de Salon du Chocolat/ Çikolata Fuarı’nda  düzenleniyor.

Dünyanın dört bir yanından en yetenekli çikolata ustalarını bir araya getiren, Ulusal Seçmeleri ve Uluslararası Final olmak üzere en iyi çikolata uygulamalarını sergileyen, 'Dünya Çikolata Ustası' unvanının verildiği yarışma dünyanın en zorlu uluslararası mutfak sanatı yarışmalarından biri kabul ediliyor. Kasım ayında Paris’te gerçekleşecek Dünya Finali’ne yaklaşık 20 farklı ülkede yapılan seçmeler sonucunda belirlenen birinciler katılıyor.

Türkiye’de ilk kez 2013’te yapılan, bu yıl ikincisi düzenlenen 6. Cacao Barry World Chocolate Masters Ulusal Seçmeleri 20-21 Şubat’ta İstanbul Bilgi Üniversitesi Santralistanbul Kampüsü’nde yapıldı.

Yarışmacılar, İzmir Fame Chocolate’tan Ersin Taner, Morgan Hotels Karaköy 10 pasta şefi Gökhan Gökbayrak, Adana Sheraton Hotel pasta şefi, Murat Yükseker, Antalya Maxx Royal Kemer pasta şefi Mustafa Öztaş, Hilton İstanbul Bosphorus Hotel çikolata şefi Serdar Çakır iki gün boyunca heykelden pastaya her türlü hünerlerini  sergilediler. Ve yarışmanın galibi Serdar Çakır oldu.

1991 Giresun doğumlu Serdar Çakır çocukluk yıllarından itibaren  ailesine ait restoranda çalışmış. Sonra pastacılığa gönül vermiş. Profesyonel iş yaşamına Ceylan Inter Continental  Otel’de başlayan Çakır, son iki senedir de Hilton’da.

Fransa’daki Cacao Barry Or Noir Labaratuvarı‘nda kendi çikolatasını yaratma fırsatını kazanan ve 2015 Kasım ayında dünya finalinde Türkiye’yi temsil edecek Serdar Çakır’a şimdiden başarılar...