Türkiye'ye yakın Yunan adalarındaki lezzet durakları

Türkiye'ye yakın Yunan adalarındaki lezzet durakları
Türkiye'ye yakın Yunan adalarındaki lezzet durakları
'Benim Güzel Lokantalarım' ve 'Meyhanedeyiz Yine Bu Gece' kitaplarının yazarı Ufuk Kaan Altın, Tempo dergisinin ağustos sayısında Türkiye'ye yakın Yunan adalarındaki lezzet duraklarını sıraladı.

SİMİ
O artık kapı komşumuz
Simi’yi kapı komşusu yapan Türklerin sayısı, azımsanacak gibi değil. Küçük ama renkli bir dünya var burada. Bir de çok iyi bir-iki restoran. Mesela Pantelis. Lezzetli yemeklerin sonrasında lokantanın genç sahibi Pantelis ile kendinizi sirtaki oynarken bulabilirsiniz. Ve, tabii ki Manos. Simi’ye giden bütün Türkler biliyor yerini ve hizmetini. Fazla söze gerek yok...

RODOS
‘Eski şehir’de bir akşam vakti
Marmaris’in karşısındaki Rodos’u tek günde gezmenin imkânı yok. İyisi mi ‘Eski Şehir’de kalın siz, o da yeter. Liman yakınlarındaki Hatzikelis’e uğrayın önce. Mutfağını gezin, tarihi surları seyrederken her biri özenle hazırlanan yemeklerinin tadını çıkarın. Dinoris’e geçin sonra. Burada da kalburüstü lezzetler bulacaksınız.

KOS
Yakın, güzel, özel
Kos (İstanköy), Yunan adaları arasında bize en yakın ve yıllarca süren Osmanlı hâkimiyeti yüzünden en çok benzeyenlerin başında geliyor. Bodrum’dan her sabah kalkan feribotlarla yaklaşık 40 dakikada ulaşmak mümkün. İki lokanta önerim olacak size: Nick The Fisherman ve Barbouni. Limanın sağ yakasında karşı karşıyalar. Otantik Yunan mutfağı için ilkini, daha modernize tatlar için diğerini tavsiye ederim. Pişman olmazsınız...

KALIMNOS
Hâlâ bakir
Kalimnos (Kilimli), Bodrum Turgutreis’in karşısına düşüyor. Özellikle kaya tırmanışına gönül verenlerin, dağcıların uğrak yeri. Pek çok adaya göre el değmemiş. Lokanta önerilerime gelince: Exotic Ambeli, nam-ı diğer Kalimnos Korsanları farklı bir deneyim vaat ediyor. Burası bir beach club. Tam bir aile işletmesi. İkinci tavsiyem ise limandaki O Pantelis. Burada da ailedensiniz. Sürprizlere de hazır olun... (Yazı ve fotoğraflar: Ufuk Kaan Altın, ukaan.altin@gmail.com)
Devamı Tempo dergisinin ağustos sayısında...