Üç lezzet bir arada: Antep fıstığı, badem ve çilek

Üç lezzet bir arada: Antep fıstığı, badem ve çilek
Üç lezzet bir arada: Antep fıstığı, badem ve çilek
Şeker tüketmekten kaçınalım diyoruz ama arada pasta ve tatlıları düşünmekten ve yemekten kendimizi alamıyoruz...

RADİKAL - Antep fıstığı başlı başına muhteşem bir lezzet olduğu kadar tatlıdan tuzluya eşlik ettiği malzemelerin de tadını bir üst noktaya taşıyor. Hele de bu bir pasta olursa, yanına herhangi bir dağ meyvesi gelirse ve badem unuyla yapılırsa tadına doyum olmaz. Kabul edelim ki pasta insanı mutlu ediyor, öyle olmasa tüm kutlamalar onunla sonlanır mıydı? Neredeyse iki yüz yılı geride bırakan butik pastacılığın öncülerinden Beyaz Fırın bu kez de yeni bir pasta tasarımına imza atmış: ‘Fıstıklı Çilekli Dakuaz Pasta’.  
Henüz ben de tatmadım ama  bir Antep fıstığı tutkunu olarak gelen bülteni okuyunca paylaşmadan duramadım.
Fıstık, çilek badem ve krema gibi her biri muhteşem lezzetin birlikteliği pasta ustalarının elinde bambaşka bir boyuta taşınmış olmalı. Fıstıklı çilekli dakuaz pasta. Dakuaz(dacquoise) bir cins makaron yumurta akı ve badem unuyla yapılıyor). Ancak yapımı oldukça emek istiyor.
Anadolu yakasında oturanların işi kolay şubelerine gidip bu pastayı deneyebilirler. Ürünler için internet üzerinden sipariş verilebiliyormuş. Beyaz Fırın ekibi pastalar bozulur diye Avrupa yakasında şube açmıyor, kentin bir ucundan diğer ucuna sipariş verilirse bu nazik ürün nasıl gelir bilemiyorum. Bana gelince ya en kısa zamanda kendi yorumumla bu pastayı yapmaya çalışacağım ya da son günlerde ününü çok duyduğum Göktürk’teki Jean Pierre Pattisserie’ye gidip bademli çilekli pastasını deneyeceğim...