Ünlü şefe anne yemeği pişirdim!

Ünlü şefe anne yemeği pişirdim!
Ünlü şefe anne yemeği pişirdim!
Daha keyiflisi var mı, ünlü şefe yemek pişirdim! Ünlü şef Hazer Amani'ye onun mutfağında anne tarifiyle oğlak kapama yaptım... İşte o tarif!
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Bir şefin mutfağında olmak, onu izlemek, pişen yemeklerin o muhteşem kokusunu içime çekmek sebzeler, otlar, baharatlar, tencereler, tavalar, kepçeler, tabaklar arasında dolaşmak bana her zaman bambaşka bir heyecan verir.

Kısa bir süre önce Knorr Şefi Hazer Amani ile Unilever Araştırma Mutfağı’nda buluştuk. Mutfağa adım attığımda burnuma çarpan hiçbir şeye benzemez ekmek kokuları bile beni mutlu etmeye yeterdi ama birlikte yemek de yaptık.

İçinizden “Şef Amani yaptı sen izledin” dediğinizi duyar gibi oluyorum ama benim de mutfakta küçük çaplı da olsa bir denemem oldu. Mönüde neler yok ki: Siyah pirinçli bahar salatası, tahinli patlıcan, fırında kuzu ve bizim ailenin vazgeçilmez bahar yemeği naneli taze soğanlı oğlak.


Hazer Amani’yle yemekler pişerken bir yandan da sohbet ediyoruz. Ona bir gününün nasıl geçtiğini, neler yaptığını soruyorum. Tabii ki işinin başında mutfakta denemeler yapmak geliyor ama ikinci önemli ayak da seyahatler ve araştırmalar. Mesela yeni bir yöresel çorba mı yapacaklar, bölgeye gidiliyor, kadınlarla konuşuluyor, içine konan biber gibi malzemelerin kurutulma yöntemleri bile öğreniliyor. Sonra mutfak ekibiyle beraber seçilen çorbalar defalarca pişirilip deneniyor. Hangisi en çok beğenilirse o çeşit seçiliyor. Ve sıra AR-GE ekibiyle çalışmalara geliyor.

Hazer Amani’ni dar vakitlerde yapılacak pratik tarifler hazırlamıştı. Tabii ekmek dışında olanlar. Ekmek emek ister, maya sabır ister ama sonuç mükemmeldi. Amani’nin tariflerini sırasıyla vereceğim ama focacia ekmeğini bir hafta sonu mutlaka deneyin derim...

ANNE TARİFİYLE OĞLAK KAPAMA

Mutfak atölyemizin benim için en keyifli yanlarından biri de ünlü şefe oğlak kapamanın nasıl pişirileceğini göstermem ve hazırlamam oldu.

İlkbaharda ilk aklıma gelen yemeklerden biri kapamadır. Nisan’da babam elinde yarım oğlak(bazen bütün), demet demet taze soğan ve naneyle gelirdi.
Çocukluğumdan kalan adıyla ‘naneli oğlak’ mevsiminde neredeyse haftada bir yapılırdı. Çok uzun yıllardan beri bahar aylarına denk gelirse davet ettiğim misafirlerime ana yemek olarak naneli taze soğanlı kapama pişiririm.

İstanbul’da oğlak bulmak her zaman kolay olmadığı için kuzuyla da yapıyorum.
Kim, hangi ülkeden olursa olsun, bugüne dek eğer vejetaryen değilse bu yemeği sevmeyene rastlamadım. Hatta kuzu eti yemem diyenler bile keyifle yediler. Ben yine de oğlak bulursanız onunla yapmanızı öneririm.

OĞLAK KAPAMA
Malzemeler
Bir oğlak kol(ya da kuzu)
İki demet nane
İki demet taze soğan
Yarım çay kaşığı tuz
Bir tutam karabiber

Hazırlanışı
Oğlak kol dört parçaya bölünür. Üzerine tuz ve karabiber serpilir. Ayıklanıp doğranmış nane ve taze soğanlar karıştırılır. Kalın tabanlı yaygın bir tencereye ayıklanmış ve doğranmış taze soğan nane karışımı konur. Üstüne etler yerleştirilir. Kalan karışımla da etlerin üstü kapatılır. Eğer kalabalıksanız ve iki kol kullanacaksanız, bu işlem kat kat tekrarlanır. Kısık ateşte hiç su ilave etmeden yavaş yavaş üç saat kadar pişirilir. Yanında pilavla servis edilir, afiyet olsun...


HAVUÇLU BEZELYELİ BADEMLİ PİLAV


İÇİNDEKİLER
Pirinç – 1 su bardağı (160 gr)
Et suyu – 1,5 su bardağı (300 ml)
Becel Pratik Tereyağı Keyfi – 2 yemek kaşığı (20 gr)
Kabuksuz badem (50 gr)
İç bezelye (100 gr)
Havuç - 1 orta boy (110 gr)
Tuz – 1 çay kaşığı (2 gr)
Karabiber - 1 çay kaşığı (2 gr)

HAZIRLIK AŞAMALARI
Bademleri yağsız tavada kavurup kenara alın.
Becel Tereyağı Keyfi’ni yapışmaz tabanlı bir tencerede ısıtın.
Küçük küpler halinde doğranmış havuçları ve bezelyeleri ekleyip 1 dakika kavurun.
Pirinçleri ilave edip bir tutam tuz ve taze çekilmiş karabiber ekleyin.
1 dakika daha karıştırarak pişirdikten sonra sıcak et suyunu ilave edin.
Karıştırıp tencerenin kapağını kapatın.
Pirinçler suyunu çekene kadar pişirip ateşten alın.
Kavrulmuş bademleri ekleyip karıştırın ve 20 dakika dinlendirdikten sonra servis edin.
Afiyet olsun!

BESİN DEĞERLERİ
1 Porsiyon 90 g
Enerji 141 kcal
Protein 4,1 g
Yağ 5 g
Doymamış yağ 0,5 g
Karbonhidrat 20,4 g
Şeker 1,8 g
Sodyum184,3 mg
İLANDIR