Ünlü şefler sırlarını paylaşıyor

Ünlü şefler sırlarını paylaşıyor
Ünlü şefler sırlarını paylaşıyor

Şef Maksut Aşkar, organizasyon ekibinden Gözde Yolaç Savaş ve şef Jean-Michel Carrette.

Dünyanın ilk gezici mutfak festivali Omnivore World Tour sayesinde uluslararası ve Türkiyeli şefler mutfak kültürlerini, tekniklerini, deneyimlerini paylaşıyor. Salt Galata'daki sıra dışı yemeğin şanslı katılımcıları arasındaydım...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Geçen hafta Sirha Istanbul kapsamında bu yıl üçüncüsü gerçekleşen Omnivore İstanbul, yemek üzerine düşüncelerini ve deneyimlerini paylaşmak üzere uluslararası ve Türkiyeli şefleri bir araya getiriyor.

Paris, New York, Montreal, Şangay, Moskova, Londra, Rio de Janeiro gibi dünyanın 3 kıtası ve farklı şehirlerini gezen Omnivore World Tour, mutfağı hiç olmadığı kadar eğlenceli kılan formatı ile yeme-içme ile ilgilenen herkesi tek bir projede birleştiriyor.

Bu yıl şeflerin sırlarını açığa çıkaran demolardan ve ilham verici mini eğitimlerden oluşan Omnivore İstanbul’un Masterclass bölümünde; Maksut Aşkar, Jean-Michel Carrette, Aylin Yazıcıoğlu, James Lowe, Defne Koryürek, Nicolas Darnauguilhem, Esra Acar, İnanç Baykar, Sebbie Kenyon, Kemal Demirasal, Cihan Kipçak & Üryan Doğmuş, Turgay Yıldızlı, Kaan Sakarya, Emir Ali Enç ve Erman Girgin fikirlerini, tekniklerini paylaştılar.

Özellikle genç lezzet tutkunları tarafından merakla beklenen etkinliği The Omnivorious Party by Badoit 27 Kasım akşamı yoğun bir katılım ile Mama Shelter’da yapıldı. Omnivore İstanbul şeflerinin parti için hazırladığı küçük atıştırmalıklar katılımcılar tarafından ilgiyle karşılandı. Sonrasında ise partiye katılanlar ünlü şeflerle birlikte eğlenerek, gastronomik bir parti deneyimi yaşadılar.

OMNİVOR İSTANBUL POP UP DINNER
Londra'daki Lyle's'in ünlü şefi James Lowe ile Cenevre'deki Neptüne'nün şefi Nicolas Darnauguilhem, Omnivore Pop Up Dinner için Neolokal'de buluştu.

Maksut Aşkar da, Fransız şef Jean-Michel Carrette’i başında olduğu Neolokal mutfağına konuk etti. İki şef Omnivore Pop Up Dinner’a katılan misafirlere sıra dışı bir akşam yemeği sundular.

28 Kasım Cumartesi akşamı gerçekleşen son yemeğin şanslı katılımcıları arasındaydım. Altı tabağın yer aldığı mönüdeki tüm yemekler çok başarılıydı.

Ama Palamut çirozu, ezme füme palamut, lakerda, tarama salata ve sostan oluşan palamut çeşitlemesi, Fransa’nın 36 ay dinlendirilmiş Comte peynirinin şarap sosu, yeşil elma ve fındıkla harmanı damakta unutulmaz bir tat bırakan iki yemek oldu. Tatlı da aynı şekilde son derece yaratıcı bir şekilde yorumlanan ve kokonot yufkası, kurutulmuş tarçınlı lor ve bademli dondurmayla sunulan ‘keşkül’ ise muhteşem lezzette tam bir imza tatlısıydı.

Lakerda çeşitlemesi
Farklı mutfakların temsilcisi, yaptığı işe tutkuyla bağlı şeflerin bir araya gelmesi biz gastronomi tutkunları için çok farklı bir deneyim. Ama asıl yararı mutfakta olmayı seçen şeflere sunduğu vizyon. Maksut Aşkar’ın o gece konuşmasında söylediği gibi genç mutfak ekipleri böylesi etkinlikler sayesinde yeni şefler ve yeni mutfaklarla tanışma fırsatı buluyor, yeni teknikler öğreniyor. Ve tabii dostluklar kuruyor.

2016 Omnivore turu heyecanla bekliyoruz...