Ünlü şefler ve yazarlar Gastromasa etrafında toplanıyor

Ünlü şefler ve yazarlar Gastromasa etrafında toplanıyor
Ünlü şefler ve yazarlar Gastromasa etrafında toplanıyor

Gökmen Sözen ve Müge Akgün.

14 Kasım'da Radisson Blu Otel'de düzenlenecek 1. Uluslararası Gastromasa Konferansı'nda ünlü şef Johanna Maier, Sergi Arola, trend avcısı Maria Canabal gibi dünyanın önde gelen yeme-içme profesyonelleri buluşuyor.
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Food in Life ve Patiserie by Food in Life mutfak profesyonellerini bir araya getiren, sektörel gelişmelere yer veren en önemli dergiler arasındadır. Dergilerin kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Gökmen Sözen bu yayınların yanı sıra yeme-içme kültürüne katkı yapacak etkinliklere de imza atıyor. Sözen ile araştırma mutfağında bir araya geldik ve Kasım’ın ikinci haftasında düzenleyeceği 1. Gastromasa Konferansı’nı konuştuk.

14 Kasım Cumartesi günü Radisson Blu Otel’de düzenlenecek olan, kısa sürede uluslararası boyut kazanacağını düşündüğüm 1. Gastromasa Konferansı’nda Dünyanın önemli gastronomi profesyonelleri buluşuyor.

Türkiye’nin gastronomi kültürünü dünya çapında tanıtmayı hedefleyen konferansa ünlü şeflerin yanı sıra 500’e yakın profesyonel ve 40’a yakın firma da katılıyor.

Dünyaca ünlü şeflerin ve gastronomi yazarlarının dünya trendleri, teknikleri ve bilgi birikimlerini paylaşacağı konferansta yerli-yabancı yatırımcıların İstanbul gastronomisi hakkında görüşlerini aktaracağı bir oturum da düzenleniyor.

Konferansın yabancı konukları arasında iki Michelin yıldızlı ünlü İspanyol şef Sergi Arola, dünyanın en popüler restoran rehberi Gault & Millau tarafından ödüllendirilen şef Johanna Maier, dünya çapındaki önemli olaylara küratörlük yapan, trend avcısı olarak ünlenen Maria Canabal,  yemek ve seyahat yazarı Luciana Bianchi yer alıyor.

2006 yılından bu yana 2 Michelin yıldızlı ve 4 kez Gault & Millau’dan 19 puan alan ilk ve tek kadın şef olan, Avrupa'nın en ünlü butik otellerinden Relais&Chateaux Hotel Hubertus’un mutfağını yöneten Johanna Maier, Dieter Müller, Hans Haans, Jean-Georges Vongerichten gibi dünya mutfaklarının önemli isimleriyle birlikte çalışmış.

Johanna Maier
Maier, halen  Avusturya Filzmoos'taki Hotel Hubertus’un ‘Johanna Maier&Söhne’ adlı restoranında mutfağında konuklarını ağırlamaya ediyor. Kendi adını taşıyan markasıyla baharat, marmelat, şarap, yağ ve balzamik ürünleri bulunan  ünlü şef, Birinci Gastromasa Konferansı’nda mutfak deneyimlerini paylaşacak. 

TREND AVCISI MARİA CANABAL

Maria Canabal
Paris, Madrid ve Kopenhag’da yaşayan trend avcısı Maria Canabal da Türkiye’ye ilk kez geliyor. Alanlarının en iyisi Monocle, Apicus, Gourmet, Gastronomad dergilerinde ve The World's 50 Best Restaurants blogunda yemek, seyahat ve yaşam stili hakkında yazıyor. Maria Canabal, gıda sektörünün düşünce liderlerini her yıl bir araya toplayan, gastronomi sektöründeki kadınların dünyadaki ilk forumu olan Parabere Forum’un başkanı olmasının yanı sıra 2015 yılında Madrid Kadın Vakfı tarafından “Gastronomideki En Etkili Kadın” olarak kabul edilmiş.

Konferansın ön plana çıkan diğer bir konuğu da, ‘Yenilikçi İspanyol mutfağı’ konusunda bir marka haline gelen İstanbul’da restoranının bir şubesi bulunan iki Michelin yıldızlı İspanyol şef Sergi Arola.

Türk Mutfağı Araştırmacısı ve şef Vedat Başaran’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek oturumda ise konferansın ana sponsoru  g2m Genel Müdürü Burak Özbaşoğlu,  Shaya Türkiye Genel Müdürü Murat Gün ve Topaz, Colonie ve Escale Restaurant markalarının yaratıcısı Yücel Özalp katılıyor.

BİR KÖPRÜ OLARAK GASTROMASA
FoodinLife Gastronomi Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Gökmen Sözen, “Dünya markalarının ve dünyaca ünlü şeflerin yatırım için tercih ettiği bir lokasyon haline gelen Türkiye, sahip olduğu potansiyeli gerçekleştirdiğinde gastronomi sektörünün sunduğu fırsatları ekonomik değere çevirebilir. Bu nedenle ülkemizin zengin mutfağını ve gastronomi kültürünü, gelecek nesillere aktarmamız ve dünyaya tanıtmamız gerekiyor. Bu yaklaşımla hayata geçirdiğimiz 1. Gastromasa Konferansı’na katılacak yerli-yabancı şefler ve yatırımcılar dünyanın yeni gastronomi çekim merkezi olan İstanbul’u ele alacak. Konferans, damak tadımızı dünya çapında tanıtarak ve pazarlayarak ülke turizmine katkı sağlayacak” diyor.
Konferansı merakla bekliyoruz...

PROGRAM

09:00 Kayıt & Kahve ikramı

10:15 Açılış Konuşması Gökmen Sözen ve Vedat Başaran

10:30 Şef Johanna Maier, Hotel Hubertus, Filzmoos/Avusturya

Başarı ve Sürdürülebilirlik – Soru&Cevap

11:30 Patiseri Şefi Christian Escriba,Escriba Pastry, Barselona/İspanya

Pastacılıkta Show Konsepti – Soru&Cevap

12:30 Öğle yemeği

14:00 Yemek Yazarı ve Şef Luciana Bianchi, İngiltere/İtalya&Brezilya

Gerçeklik ve kurgu arasında modern şef – Soru&Cevap

15:00 Yemek Yazarı Maria Canabal, Fransa

Dünyada yemek trendleri – Soru&Cevap

16:00 Kahve arası

16:30 Panel: Dünya gastronomisinin yeni destinasyonu İstanbul olacak mı?

Panelistler:

Vedat Başaran – (Moderatör) Şef veTürk Mutfağı Araştırmacısı

Sergi Arola – Arola Restaurant – Raffles Istanbul Executive Chef

Murat Gün – Shaya Türkiye Genel Müdürü

Yücel Özalp – Desert Grup Kurucusu

Burak Özbaşoğlu – g2m Genel Müdür

18:30 Kapanış konuşması Gökmen Sözen