Ve bir orman gibi kardeşçesine...

Ve bir orman gibi kardeşçesine...
Ve bir orman gibi kardeşçesine...
Ekosistem içinde ağacın önemine dikkat etmek isteyen Kazdağı Eko Festivali bu yıl 19-23 Ağustos tarihleri arasında yapılıyor. Festivalin paneller, söyleşiler, konserler ve atölye çalışmalarıyla dolu dolu bir programı var...

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek 'Ekosistem içinde ağacın önemi-Orman Gibi Kardeşçesine' temalı Kazdağı Eko Festivali, 19-23 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılıyor. Narlı Köyü Üstü-Darıdere Tabiat Parkı yakınındaki Fidanlık Mevkii’nde yapılacak festivalin amacı, Kazdağı ve yöresinin doğal ve kültürel varlıkları konusunda gençleri ve yöre halkını bilgilendirmek, doğa koruma bilincini arttırmak, ekolojik yaşam bilgi ve deneyimlerini paylaşmak.

Festivalde süresince çeşitli spor etkinlikleri, atölye çalışmaları, söyleşi, panel ve konserler düzenleniyor. Kazdagˆı ve yöresinde yaşayan çocuklar, gençler, köylüler, kasabalılar, Türkiye’nin diğer bölgelerinden gelecek gençler ve doğa savunucuları. Ekolojik yaşama, beslenme ve sağlığına önem verenler.

Kazdağı Eko Festivali’ne 3000 kişinin katılması bekleniyor. Festivali düzenleyen ekip 'Neden böyle bir festival?' sorusunu, “Ulu çınarların, çam ağaçlarının altında uzanmaya, yorgun bedenlerimizi derenin serin sularına bırakmaya, geceleri yıldızları saymaya, ateşin başında türkü söylemeye, börtü böcekleri, çiçekleri, otları, ağaçları, taşları tanımaya, ekmeğimizi bölüşmeye, demli çaylarımızı dostlarımızla paylaşmaya, dere tepe düz gitmeye, doğal temizliği, doğal beslenmeyi, doğal hayatı yaşamaya, yazlık sinemada film izlemeye, kendi değerlerimizi yaratmaya, Kazdagˆı ve değerlerini ve bu değerlere yönelen tehditleri uzmanlarından öğrenmeye ve müziğin coşkusu ve doğanın ritmiyle dans etmeye ihtiyacımız var” diyerek cevaplıyor...

EKOFEST 2015 Programı:

1. Konserler-Gösteriler: Cümbüs¸ Cemaat, Etnik Band, Praksis, Zeybeklerden Rembetikoya, amatör gruplar, tiyatro Oyunları, Halk Oyunları Gösterisi.

2. Paneller, söyleşiler, forumlar: Balıkesir-Çanakkale Kent Konseyleri Çevre Meclisleri Çalıs¸ma Grupları, Doğa Koruma Platformları, Dernekleri Forumu: Bölgemizdeki Doğa Yıkımları, Tehditler, Çözüm Önerileri.
- “Ekosistem İçerisinde Agˆaç” Paneli: Önemli Bitki Alanı Olarak Kazdağı, Ağaçları Tanıyalım, Anıt Ağaçlar
- “Doğal ve Dengeli Beslenme”
- “Doğanın Rahminde İnsan”.
- Türkiye’de HES’ler, Doğaya Etkileri.
- Halk Kültüründe Ağaç, Mitolojide Ağaç, Cumhuriyet Kültüründe Ağaç, Türkmen Kültüründe Ağaç
- Doğa Hakları Bağlamında Ekolojik Anayasa
- Edebiyatta, Sinemada, Şiirde Doğa.

3. Atölyeler: Yaratıcı Drama, Agˆaç Gözlemi, Ekosistem inceleme, Şiddetsiz Eylem, Beden Ritim Perküsyonu, Enerji Dengeleme, Kukla ve Karagöz Atölyesi, Resim.

4. Film gösterimleri...
5. Spor: Doğa yürüyüşleri, yoga, voleybol, badminton.
6. Çocuk etkinlikleri: Ebru, ekohobi, resim, ritm, uçurtma.
7. Yerel ürün ve yiyecek stantları.

Festival I·lke ve Kuralları:
1. Festival alanına gelirken mümkün olduğunca ambalaj atığı bırakacak ürünler getirilmeyecektir. 2. Festival alanında atıkların ayrıştırılmasına özen gösterilecek, geride atık bırakılmayacaktır. 3. Alkollü içecek satışı yapılmayacaktır. 4. Yangına karşı azami özen gösterilecek, belirlenen alanlar dışında ateş¸ yakılmayacaktır. 5. Doğanın haklarına saygı gösterilecek, börtü böceklere, hayvanlara, ağaçlara, çalılara, otlara, çiçeklere zarar verilmeyecektir. 6. Festivale katılanların olanaklardan eşit şekilde yaralanmasına özen gösterilecektir. 7. Festival katılımcıları birbirlerinin haklarına saygı gösterecektir.

İletişim: 0536 647 92 54 - 0536 486 17 44, kazdagiekofest@gmail.com, www.ekofestival.com