Yalnız bir mutfak elçisi

Yalnız bir mutfak elçisi
Yalnız bir mutfak elçisi
Montpellier'de ilk kez düzenlenecek 'Akdeniz'in tadına bakmak' başlıklı gastronomi ağırlıklı turizm fuarında Türkiye'yi Mutfak Dostları Derneği üyesi yazar Sevim Gökyıldız temsil ediyor...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Fransa’nın güneyinde Languedoc bölgesinin en önemli kenti Montpellier’de ilk kez düzenlenecek olan “Akdeniz’in Tadına Bakmak” konseptli M.A.D (Mediterranee A Deguster) gastronomi, sağlık ve turizm fuarına bir yıl kadar önce Türkiye’den gastronomi elçisi olarak Mutfak Dostları Derneği Danışma Kurulu üyesi Sevim Gökyıldız davet edilmişti.

Gökyıldız uzun bir süre ulaşabildiği, fuardan yararlanabilecek bir çok kurum ve kuruluşa haber verdi. Yöresel yiyecek ürünlerinden konaklamaya, el sanatlarından sağlık turizmine bir çok alanda katılım ve işbirliği olanakları yaratma imkanı olmasına karşın kimse ilgilenmedi.


Sevim Gökyıldız’ın hayali güçlü bir ekiple bir arada Türkiye’yi temsil etme hayalini gerçekleşemese de her şeyi göze alıp tek başına  gitmeye karar verdi. Keşke yanında zeytinyağı, nar ekşisi, bulgur, organik baklagil, kuru meyve ve şarap üreticilerimiz de olabilseydi.

20 yılı aşkın bir süredir  Fransa’da Türk mutfağını ve mutfak kültürümüzü  tanıtma çalışmaları yapan Gökyıldız, bu kez sadece Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nın desteğiyle M.A.D Fuarı’nda Türk  mutfak kültürünü anlatacak, Fas, Tunus ve Yunanistanlı kadınlarla yan yana yemek yapacak. Gökyıldız’ın seçtiği yemek , ‘Yer elması, havuç ve arpacık soğanla doldurulmuş enginar dolması’.

27-29 Mart 2015 tarihleri arasında yapılan, Akdeniz ülkelerinden önemli isimlerin ve Michelin yıldızlı şeflerin katılacağı fuarda atölyeler, mutfak gösterileri, konferanslar ve gastronomi  buluşmaları gibi etkinlikler düzenleniyor. Festivalin konuk şeflerinin başında, Michelin yıldızlı,  ünlü iki isim var. Montpelier’deki Le Jardin des Sens’in sahibi ikiz POURCEL kardeşler.