Yaprak ve Toprak Dede'lere çok ihtiyacımız var!

Yaprak ve Toprak Dede'lere çok ihtiyacımız var!
Yaprak ve Toprak Dede'lere çok ihtiyacımız var!
'Türkiye Çöl Olmasın' diye yola koyulan Tema Vakfı Kurucu Onursal Başkanları 'Yaprak Dede' Nihat Gökyiğit ve 'Toprak Dede' Hayrettin Karaca gibi kaybolmaya yüz tutan umutlarımızı yeşertecek gönüllülere çok ihtiyacımız var...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Betonlaşmaya ve çölleşmeye doğru kararlı adımlarla ilerleyen bir anlayışın hakim olduğu son yıllarda Tema gibi doğayı korumaya çalışan vakıfların önemi büyük. Her birimiz bu vakıfları manen ve madden desteklemek zorundayız. Bunun da yolu gönüllülükten geçiyor. 

Gönüllülük odaklı bir halk hareketi olan TEMA Vakfı’nın “Bu Topraklarda Umut Yeşertiyoruz” sloganı altında hafta sonu İstanbul’da buluşan 52 ilden 275 TEMA gönüllüsü, TEMA Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri ve çalışanları geçen yıl yapılan etkinlikleri değerlendirerek 2016 yılının planlarını belirlemişler.
TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanı ve Yaprak Dede A. Nihat Gökyiğit toplantıya ilk gününde katılarak, Kurucu Onursal Başkan ve Toprak Dede Hayrettin Karaca ise ikinci gün yapılan internet bağlantısı ile Türkiye’nin dört bir yanından gelen il, ilçe temsilcileri ve gönüllülerle buluşmuş.

Gücümüzü gönüllülükten alıyoruz
Açılış konuşmasını yapan TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç’a göre Türkiye’de faaliyetlere gönüllü katılım seviyesi düşük. Ancak buna rağmen geçtiğimiz yıl gönüllülerimizin katılımlarıyla yıllık bazda vakıflarının gönüllü kazanımı rekorunu kırmışlar.
Ülkemizin her alanda olduğu gibi varlığımızı borçlu olduğumuz toprağın bereketi başta olmak üzere yeme-içme kültürü konularında da sivil toplumun önemi büyük. Geleceğimizi yönetmek, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için kendimizi yakın bulduğumuz sivil toplum örgütlerini desteklemeliyiz...