Yemek için özel Anadolu turları

Yemek için özel Anadolu turları
Yemek için özel Anadolu turları
Baharı bir hafta sonu kaçamağıyla karşılamak isteyenlere önerimiz Malatya'dan Urfa'ya, Elazığ'dan Gaziantep'e uzanan yemek turları...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Şimdi yeni trend dünyayı doğasından mimarisine, tarihinden yemeğine onu bir bütün yapan kültürel değerleriyle keşfetmek. Türkiye’de gurme turizmini başlatan öncülerden Gezgin Damaklar da bahara özel Anadolu’nun her biri birbirinden çok görülmeye değer bölgelerine, kentlerine, kasabalarına turlar düzenliyor.

Bu turlardan ilki şimdi aramızda olmayan Vali Recep Yazıcıoğlu’nun turizm gündemine soktuğu Kemaliye eski adıyla Eğin’den başlıyor, Malatya, Divriği ve Elazığ’a dek uzanıyor.


Malatya
Divriğ Ulu Cami, Aslan Tepe Höyüğü, Yeşilyurt Köyü, Alevi Ocak köyü, Karanlık Kanyon, Ahmet Kutsi Tecer’in “Orda bir köy var uzakta” şiirini yazdığı ve doğduğu köy olan Apcaağa Köyü, Harput Kalesi ve Buzluk Mağarası gezip görülecek yerler arasında.

Tabii ki geziye katılanlar Malatya yöresel kahvaltısından başlayarak ayran aşı çorbası, içli köfte, sırın, kiraz yaprağı sarması, lobik çorbası, kör dolma, çökelek piyazı, mercimek pilavı, pestil çullaması, yöresel peynir tabağı, etli Divriği pilavı, gendirme, analı kızlı, kağıt kebabı gibi yöresel lezzetleri otantik yapılışıyla deneme fırsatı buluyor.


Urfa
Şanlıurfa turunda ise Milattan önce 10.000 yılına uzanan geçmişiyle Göbeklitepe Harran, Şanlıurfa Bedesten, Sipahi Pazarı, Gümrük Hanı gibi tarihi çarşılar, Sıra Gecesi, siyah gülleri ve batık köyleriyle ünlenmiş Halfeti’de bir tekne gezisi yapılacak Rumkale ve Savaşan Köyü, Birecik Kelaynak kuşlarının barınakları ve Zeugma ve eşsiz mutfağıyla Gaziantep var.

Tur sırasında tadılacak yemeklerin listesi bile insanı heyecanlandırmaya yetiyor. Ağzı açık, ağzı yumuk, semsek, ayrıca diğer yöre yemeklerinden lebeni, içli köfte, çiğ köfte bostana, Urfa kebabı, simit, yuvalama, gavurdağ salatası, Ali Nazik, haşhaş kebap, kaymaklı şıllık baklava künefe ve mırra kahvesi...

Bu turlar 20 kişiyle sınırlı oluyor ve 1-3 Mayıs tarihleri arasında yapılacak bu 3 gün / 2 gecelik iki paket turun fiyatı kahvaltı ve yemekler de dahil olmak üzere 850 liradan başlıyormuş...

www.gezgindamaklar.com
Tel : 0216 348 53 90