Yemişim risottoyu, pilavdan dönenin...

Yemişim risottoyu, pilavdan dönenin...
Yemişim risottoyu, pilavdan dönenin...

Nohutlu pilav

Neredeyse altı yüzyıl önce tanıştığımız pirinç ve bugün 300'e yaklaşan çeşidiyle pilav, mutfağımızın ve törensel sofraların vazgeçilmezlerinden...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Pilavın kültürümüzde apayrı bir yeri vardır, dört dörtlük bir sofra asla onsuz olmaz. Neredeyse 600 yıldır Türkiye mutfağının törensel yiyeceklerinin başında pilav gelir. Düğünlerden bayramlara, doğumlardan, ölümlere eğer bir sofra kuruluyorsa mutlaka pilav pişer. Kimi zaman bereketi, bolluğu kimi zaman birliği temsil eder. Günümüz lüks restoranlarında yerini İtalyanların ‘risotto’su alsa da, pilav evlerde ve esnaf lokantalarında hem başlı başına bir yemek hem de en önemli eşlikçilerden biridir.

Fatih’in sofralarında karşımıza çıkıyor
Güney Doğu Asya’da varlığı M.Ö. 7.yüzyıla dek uzandığı tahmin edilen pirincin Osmanlı mutfağına girişi 15. yüzyılı buluyor. Sade, etli ve tavuklu pilavlar ilk olarak Fatih’in sofrasında karşımıza çıkıyor. 18. yüzyıla gelindiğinde ise hem pirinçle yapılan pilav çeşitler artıyor hem de halk sofralarında girmeye başlıyor.


Kavrulmuş arpa şehriyeli pilav
Günümüzde ise ortalama bir aile yılda 20 kilo pirinç tüketiyor. Pirinçle yapılan yemeklerin başında da neredeyse adıyla özdeşleşen pilav geliyor. Türk mutfağında 300’e yakın pilav çeşidi olduğu tahmin ediliyor.

Pirinç, pilav olarak başlı başına bir lezzet ancak köfteden, dolmaya, boraniden çorbaya et, sebze ve baklagillerle yapılan yemeklerin ana malzemelerinden biri olarak da kullanılır mutfağımızda. Kadınbudu köfte, yaprak sarması, enginar dolması, düğün çorbası, ıspanak borani onsuz olmaz.

Pirincin besin değeri
Hemen hemen tüm pirinç çeşitlerinde protein, karbonhidrat, fosfor, demir, kalsiyum, B1, B12, az miktarda da A ve C vitaminleri bulunuyor. Şişmanlattığı düşünüldüğü için diyet yapanların korkulu rüyası pirinç aslında sodyum ve yağ içermediği için vücudu toksinlerden arındırıyor.


Bezelyeli pilav
Pirincin Uzakdoğu’dan başlayarak dünyaya yayılma öyküsü, çeşitleri, farklı kültürlerde pirincin pişirilme yöntemleri ise başka bir yazının konusu olacak kadar derin ve zengin...


İLANDIR

HAVUÇLU BEZELYELİ BADEMLİ PİLAV

8 porsiyon

1 su bardağı (160 g) pirinç

1,5 su bardağı (300 ml) et suyu (sıcak)

2 yemek kaşığı (20 g) Becel Pratik Tereyağı Keyfi

50 g kabuksuz badem

100 g iç bezelye

1 orta boy (110 g) havuç, ufak küp doğranmış

1 çay kaşığı (2 g) tuz,

1 çay kaşığı (2 g) taze çekilmiş karabiber

Bademleri yağsız tavada kavurup kenara alın. Becel Tereyağı Keyfi’ni yapışmaz tabanlı bir tencerede ısıtın. Havuç ve bezelyeleri ekleyip 1 dakika kavurun. Pirinçleri ilave edip bir tutam tuz ve taze çekilmiş karabiber ekleyin. 1 dakika daha karıştırarak pişirdikten sonra et suyunu ilave edin. Karıştırıp tencerenin kapağını kapatın. Pirinçler suyunu çekene kadar pişirip ateşten alın. Kavrulmuş bademleri ekleyip karıştırın ve 20 dakika dinlendirdikten sonra servis edin.

1 porsiyon (90 g) havuçlu bezelyeli pilav

Enerji (kcal) 141
Protein (g) 4.1
Yağ (g) 5
Doymuş yağ (g) 0.5
Karbonhidrat (g) 20.4
Şeker (g) 1.8
Sodyum (mg) 184.3
Lif (g) 1.8

İLANDIR