Yenilebilir sanat: Çikolata!

Yenilebilir sanat: Çikolata!
Yenilebilir sanat: Çikolata!
Godiva'nın Pasifik, Çin ve Japonya şefi Philippe Daue ile çikolata yaptık. Çikolata yapımında lezzet, tat kadar artistik yaratıcılığı da önemli. Tam anlamıyla yenebilir sanat! Uzakdoğulular kendilerini ödüllendirmek için en sevdikleri çikolatayı alıp yermiş. Benim için bu ödül kendim yapıp yemek olabilir...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Bir kaç yıl önce Çin ve Japonya seyahatim sırasında Şanghay, Tokyo ve Kyota’daki Godiva mağazalarının çokluğuna, içlerinin kalabalığına inanamamıştım. Gözümle görmesem bunları biri aktarsa ‘abartıyor’ derdim.

Çin’de ya da Japonya’da insanlar iyi kalite, pahalı bir çikolatayı kendilerini ödüllendirmek için de alıyorlarmış. Bir mağazada külahın içine çekirdek ya da şekerleme koyar gibi iki üç trüf gibi özel yapım çikolata koyup daha kapıdan çıkarken yemeğe başlıyorlar.

Önümüzdeki yıl 100’üncü yaşını kutlayacak Godiva’nın Japonya’da 260, Çin’de 48 diğer pasifik ülkelerinde 40’ya yakın mağazası varmış. Bu sayı tüm Avrupa ve Afrika ve Orta Doğu ülkelerinin toplamında 58, Kuzey Amerika’da 211 olduğunu söylersek Uzakdoğuluların çikolata özellikle de Godiva aşkı ortaya çıkar.

Geçtiğimiz haftalarda Godiva’nın Pasifik kıyıları, Çin ve Japonya şefi Philippe Daue İstanbul’daydı. Şefle birlikte Uzakdoğuluların da favorisi olan Mendiant Chocolate/ Madalyon çikolata’ yaptık. Çikolata yapımı lezzet, tat kadar artistik yaratıcılığı da önemli. O an aslında bir enstalasyon yapıyor, bir sanat eseri yaratıyorsunuz. Tam anlamıyla yenebilir sanat!


Çikolatayı onsuz düşünemediğim Antep fıstığı, badem ve kuru meyvelerle yaptığım madalyonları şef Philippe de başarılı buldu, işsiz kalırsan gel bize bile dedi! Madolyon çikolata yapımı aslında çok kolay bir iş değil, ortalama 20 derece sıcaklıkta çalışırken çikolatayı döküp üzerine malzemelerini eklerken çok hızlı olmanız gerekiyor, yoksa sıvı çikolata işlem bitmeden çikolata sertleşiyor. Ancak Zorlu Godiva’da çalıştığımız gün sıcaklık 30 derecenin üzerinde olduğu için bizim gibi acemiler bile kuru yemişli madalyon yapabildi.

Godiva Türkiye Genel Müdürü Hande Ertan, sohbetimiz sırasında Belçika’daki fabrika’da imzalı çikolataların imzaları tek tek elle atıldığını anlatıyordu. Hatta bu işte çalışanların üç tanesi Türkiyeliymiş ve içlerinden biri de 15 yıldır fabrikada pralin karışımlarını hazırlıyormuş.


Türkiye’de satılan ürünlerin hepsi de Belçika’dan getiriliyormuş. Burada sadece dipping işi yapılıyormuş. Mesela günde iki kere yapılan ünlü çilekli dip için Belçika’da üretilmiş çikolatalar geliyormuş...