Yılın en iyi someliyesi Nebile Kaya

Yılın en iyi someliyesi Nebile Kaya
Yılın en iyi someliyesi Nebile Kaya
Şarap garsonluğunun gastronomi ve turizm sektöründeki önemini vurgulamak ve genç yetenekleri keşfetmek amacıyla düzenlenen 7. Türkiye Sommelier Yarışması'nın birincisi ilk defa bir kadın Nebile Kaya oldu.
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Gastronomi ve turizm sektöründe someliyeliğin önemini vurgulamak ve mesleği daha yakından tanıtmak amacıyla Chaine des Rotisseurs ve Türkiye Sommelier Derneği’nin işbirliğiyle düzenlenen 7. Türkiye Sommelier Yarışması  International Wine and Spirits Academy (IWSA) ana sponsorluğunda gerçekleştirildi. Bu sene yedincisi yapılan yarışmanın birincisi La Petite Maison Restaurant’tan Nebile Kaya oldu. Kaya, Türkiye’yi temsil etmek üzere Chaine des Rotisseurs’ün bu yıl Avusturalya’da organize ettiği uluslararası sommelier yarışmasına katılmaya hak kazandı.
Sommelier’lerin hem teorik bilgisinin hem de servis yeteneklerinin sınandığı yarışmanın ikicisi Ulus 29 Restaurant’tan Alp Açık, üçüncüsü ise Shangri La Hotel’den Muhittin Gökırmak.
International Wine and Spirits Academy (IWSA)’de yapılan ve gün içerisinde tamamlanan yarışma, sabah erken saatlerde yapılan yazılı sınavla başladı. Sınavı geçen finalistler öğleden sonra, oluşturulan küçük mizansenlerde servis yeteneklerini ve şarap bilgilerini sergilediler. Yarışmadan bir gün önce de yarışmacılar 2008 Avrupa Sommelier Yarışması’nı kazanan ve halen Fat Duck Head Sommelier görevini yürüten İsa Bal ile bir eğitim günü geçirdiler.
İlk üçe giren someliyeler yarışmanın destekçisi IWSA, ADCO, Paşabahçe, St. Pellegrino firmaları tarafından verilen çeşitli hediyeler ödüllendirirken; 7. Türkiye Sommelier Yarışması birincisi ve ikincisi ADCO’nun desteğiyle  Avrupa’da bir şarap üreticisini de ziyaret edecek.
Yarışmanın birincisi Nebile Kaya’yı ve üçüncüsü Muhittin Gökırmak’ı tanıyorum. İkisinin de çalıştıkları restoranlarda verdikleri servise ve bu kadar genç yaşta şarap konusundaki bilgilerine hayran olmuştum. Eminim gelecek yıllarda daha çok başarılarına şahit olacağız, yolları açık olsun...