Yılın en iyi yemek kitabı

Yılın en iyi yemek kitabı
Yılın en iyi yemek kitabı
25. yaşını kutlayan Dünya Kitap Dergisi tarafından verilen Yılın En İyileri Ödülleri'nin 2015 yılı sahipleri belli oldu. Yılın en iyi yemek kitabı ödülünün sahibi Meri Çevik Simyonidis.

Yayın dünyasının belleklerinden Dünya Kitap Dergisi’nin 23 yıldır verdiği gelenekselleşmiş Yılın En İyileri ödüllerinin sonuçları belli oldu. Yılın Telif ve Çeviri Kitapları, Yılın Polisiye Kitabı ve En İyi Gastronomi Kitabı ödüllerinin 2015 yılı sahipleri açıklandı. Ödüller bu sene Ahmet Büke, Yasemin Aydın, Alakarga Sanat Yayınları, Sennur Sezer, Gülce Başer, Sevil Atasoy, Meri Çevik Simyonidis ve Marianna Yerasimos’a gitti.

Yılın En İyi Gastronomi Kültürü Kitabı ödülü Ahmet Örs, Ali Esad Göksel, Faruk Şüyün, Müge Akgün ve Osman Serim’den oluşan seçici kurul tarafından Meri Çevik Simyonidis’in İstos Yayınları tarafından okurlara sunulan 'İstanbulum, Tadım – Tuzum: Bir Varmış Bir Yokmuş' adlı kitabına verildi. “Türk mutfağının gelişimine ya da tanıtımına katkılarından dolayı bu alanda çaba gösteren kişilere” sunulan Emek Ödülü'nün bu yılki sahibi ise yeme-içme kültürüne yıllardır yaptığı katkılar nedeniyle Marianna Yerasimos oldu. Yılın En İyileri ödülleri, ocak ayında Pera Müzesi’nde gerçekleştirilecek bir törenle sahiplerine verilecek.

Müge Akgün yazdı. "İstanbul'um Tadım Tuzum/  Bir Varmış Bir Yokmuş..."