Yıllanmış şarapları mantarını çıkartmadan tatmak mümkün

Yıllanmış şarapları mantarını çıkartmadan tatmak mümkün
Yıllanmış şarapları mantarını çıkartmadan tatmak mümkün
Wine of Turkey/ WOT projesini hayata geçiren Taner Öğütoğlu, şimdi de şarap severleri yeni buluşlarla tanıştırıyor...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

1990’lı yıllarda Kanada’da davetli olarak gittiği bir proje için çalışırken şarap kültürüyle tanışan ve sevdiği işi yapmaya karar veren Taner Öğütoğlu Türk şaraplarını kaliteyle anılan jenerik bir marka olarak tanıtmak ve Türkiye’nin şarap ihracatını artırmak amacıyla 2008’de ‘Wines of Turkey’ platformunu kurmuştu. WOT uzun yıllardır rekabet içinde olan şarap sektörünün aktörlerini bir araya getirdi, yurt içinde ve dışında bir çok başarılı projeler gerçekleştirildi. 2015 yılında da beş orta ve küçük ölçekli üreticiyi bir araya getirerek ihracata yönelik “Young Turks” platformunu hayata geçirdi.

Taner Öğütoğlu şimdi yine şarap sektörünün içinde farklı çalışmalar içinde. Bu kez şarap kültüründe kullanılan, değerli şarapları restoranlarda ya da evlerde mantarını açmadan bir iki kadeh içmeyi mümkün kılan ve hızlı havalandırmaya yönelik aksesuarlarla buluşturacak bizleri...


Taner Bey ne gibi aksesuarlar ithal edeceksiniz?

Şarap tüketiminde insanların tercih ettikleri şarapları daha iyi tatmalarını sağlayan, bir nevi şarabın katma değerini arttıran, işletmecilere verimlilik ve karlılık amacıyla gerekli alt yapıyı yaratan ürünler getireceğiz. Örneğin  şaraplar mantarları açılmadan kadehte servis edilmeye başlanabilecek. Açılan şaraplar anında havalandırılabilecek ve aroma ve bukeleri ilk kadehten itibaren fark edilebilir olacak.

Sizi çok heyecanlandıran dünyada da yeni keşfedilen ve kullanılmaya başlanan bir ürünü uzun maceralardan sonra Türkiye distribütörü olarak ithal etmeye başladınız. Biraz anlatır mısınız öyküyü?
Evet, Coravin... Ürün ABD piyasasında 2012 yılında duyulmaya başladığından buyana takip ediyorduk ve en sonunda Türkiye’ye gelmesi için üretici firmayı ikna ettik. İlk temas ettiğimizde henüz sadece ABD’lerinde satılacağı ve Avrupa’ya geldikten bir süre sonra Türkiye olabileceği belirtiliyor ancak takvim verilmiyordu. Daha sonra keşif ve firma sahibi olan Greg Lambert’in konuşmacı olduğu bir konferansta ortak bir dostumuz vasıtası ile iletişim kurarak görüşmeye başladık. Gustobar’ın Türkiye pazarında yaptıkları ve referansları sanırım onların tahmin ettiklerinden daha hızlı bir şekilde Türkiye piyasasına girmelerine neden oldu.

Keşfeden şarap sektörüyle ilgili bir isim mi?
Greg Lambert, MIT mezunu olan; medikal ürünler, nükleer enerji ve fizik alanlarında geçmişi olan bir mucit. Karısının hamile kalmasıyla artık tek başına içmek zorunda kaldığı kıymetli şaraplarının bozulmaması için arayış içine giriyor ve 1998’de girdiği bu arayış ilk prototip ürünü olan Coravin 1 modeli ile 2011’de başarıya ulaşıyor. 

Bu aksesuarın amacını aşan, hileye izin veren bir kullanımı olabilir mi?
Coravin çalışma sistemi ve teknolojisi ile kötüye kullanıma müsait değil. Şervis edilen şarabın yerine başka bir şarap koymanıza ürünün teknolojisi izin vermiyor. Dünyada çok satan sofra şaraplarından Bordeaux’nun en pahalı şaraplarına kadar hile yapılabiliyor ancak bu genellikle para basmak gibi ambalaj taklidi ile yapılıyor.


Restoranlar için mi pazarlayacaksınız yoksa insanlar evlerinde de kullanabilirler mi? Fiyatları nasıl olacak?

Coravin ve Vinturi hem restoranlar hem de tüketiciler için uygun, kullanılabilir ürünler. Türkiye’de çok nadir belki de hiç olamayan bir fiyat politikası ile ürünleri olabildiğince dünyadaki diğer ülkeler ile aynı fiyata pazara sunmaya çalışıyoruz. Örneğin Coravin tüm dünya ile aynı fiyattan satışa çıkacak.

Şarap havalandırma sistemi vardı biraz da ondan söz eder misiniz?
Vinturi de şarap havalandırıcısı; ilk kadehten itibaren şarabın sahip olduğu aromaları ve bukeleri ortaya çıkartarak şaraptan alınan tadın maksimumda algılanmasını sağlıyor. Sistemin altyapısında 1700’lu yıllarda yasamış olan İtalyan bilim insanı Giovanni Battista Venturi’nin ortaya koyduğu olgu yatıyor. ‘Venturi Etkisi’ kısaca akışkanın daralan alanda hızlanması diye açıklanabilir.. Vinturi ile servis yapılırken; belli bir noktadan sonra daha hızlı akmaya başlayan şarap, vakum etkisi yaratarak kenarlarda bulunan özel tasarlanmış hava kanallarından havayla penetre olur. Venturi etkisi ile bir saat kadar karafta havalandırılmış gibi şarabın aromaları açığa çıkar ve tanenleri daha yumuşak bir halde içime hazır hale gelir.

Bir şarap sever evinde ne gibi aksesuarlar bulundurmalıdır şarabı korumak ve ideal bir şekilde içmek için?
Şarap için ideal altyapı: Aldığımız şarapları gerektiğinde yıllandırabileceğimiz; titreşimsiz, UV ışık geçirmeyen, ideal nem ve sıcaklıkta şarapları saklayabilecek şarap dolabı, şarapları farklı çeşitlerine göre en uygun şekilde servis edebileceğimiz soğuk kesim, şeffaf şarap kadehleri, şarapları mantarı parçalamadan açabileceğimiz garson tipi tirbuşon, gerektiğinde şişeleri daha soğutmak veya soğuk tutmak için soğutma ceketleri, masaya şarap damlamaması için damlalık ve şarabını havalandırmak için geliştirilen yeni ürünler diyebilirim...