Zeytin varsa hayat var, bin yıllardır...

Zeytin varsa hayat var, bin yıllardır...
Zeytin varsa hayat var, bin yıllardır...
Ayvalık Ticaret Odası'nın Ayvalık Belediyesi ve Ayvalık Ziraat Odası'yla ortaklaşa düzenlediği Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri başladı. Etkinlik 8 Kasım Pazar günü sona erecek.

Uluslararası Ayvalık Zeytin Hasat Günleri, zeytinyağının insan yaşamındaki önemini hatırlatmak ve “tarih, mimari, doğa ve lezzet diyarı” olan Ayvalık’a dikkat çekmek için her yıl zeytin hasat dönemi başlarken düzenleniyor.

3 günlük Hasat Günleri kapsamında yapılacak etkinliklerde Türkiye’de zeytinyağı üretim ve tüketimini artırmanın ve kaliteli zeytinyağı üretmenin yolları tartışılacak. Bunun yanında Ayvalık Eski Otogar'da kurulacak Zeytinyağı Pazarı'nda Ayvalıklı üreticiler ilk hasat zeytinyağlarını ziyaretçilere tattıracaklar.

ZEYTİN VARSA HAYAT VAR, BİN YILLARDIR…
Uluslararası Zeytin Konseyi (IOC), Akdeniz Zeytinci Kentler Birliği (Re. Co. Med) ve İspanya merkezli bir zeytinyağı derneği olan QV Extra'nın katılımıyla uluslararası bir kimliğe kavuşan Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri’nin bu yılki teması “Zeytinyağı ve Tarih.” Slogan da bu konsept doğrultusunda, “Zeytin Varsa Hayat Var, Bin Yıllardır…” olarak belirlendi. Hasat Günleri'nin 2. Gününde (7 Kasım, Cumartesi), gerçekleştirilecek Zeytinyağı Paneli’nde ziyaretçiler geçmişten günümüze zeytinyağının hayatımızdaki yeri ve önemi hakkında bilgi edinebilecekler. Bu yılki panel konuşmacıları Prof. İlber Ortaylı, Akdeniz Zeytinci Kentler Birliği ( Re. Co. Med) Başkanı Enrico Lupi ve zeytin tarihi ve kültürü araştırmacısı Dr. Horst Schäfer-Schuchardt dinleyicileri zeytinyağının tarihinde küçük bir yolculuğa çıkaracaklar.

Yine Hasat Günleri’nin 2. gününde yılın ilk sembolik hasadı Ayvalık, Küçükköy’de gerçekleşecek. Eski bir Boşnak köyü olan Küçükköy, farklı kültürlerin izlerini barındırıyor. Küçükköy “minyatür” meydanı, Merkez Camii, göç temalı Kent Müzesi, 19. yüzyıldan kalma taş evleri ile birçok yaşanmışlığın tanığı olan yörede şimdi sayıları kırkı bulan sanatçı, yerel yöneticilerin de desteğini alarak Küçükköy’deki tarihi taş evleri yeniliyor, sakin sokakları canlandırıyor ve butik otelleri hizmete sokulıyor.

Küçükköy’e uluslararası bir “kültür-sanat-yaşam” odağı kimliği kazandırma çalışmaları, “hızlı bir yenilenme süreci” şeklinde devam ediyor… Yılın ilk zeytin hasadı kutlamasında ziyaretçilerimiz Küçükköy’ün değişen yüzüyle tanışma fırsatı da  bulacaklar. Hasat Günleri Zeytine Minnet yürüyüşüyle başlayacak, sokak müzisyenleri Ayvalık’ın farklı köşelerinde konserler verecek.

11. Ayvalık Zeytin Hasat Günleri hakkında ayrıntılı bilgi Ayvalık Ticaret Odası’ndan alınabilir. Tel: 0266 312 56 60 www.ayvalikto.org.tr