Zeytinime dokunma!

Zeytinime dokunma!
Zeytinime dokunma!
Greenpeace'in Türkiye çapında yaptırdığı araştırmanın sonuçları çarpıcı. Katılımcıların yüzde 83'ü, zeytinlik alanlarda sanayi tesisi kurulmasını istemiyor.
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Greenpeace, ülkemizdeki zeytinlik bölgelerin imara açılması konusunda kamuoyunun görüşlerini öğrenmek amacıyla yaptırdığı anketin sonuçlarını açıkladı. İksara Veri Analiz Şirketi’nin yürüttüğü araştırmaya göre; zeytinliklerin olduğu bölgelerde sanayi tesislerinin yapılmaması gerektiğini düşünenlerin oranı yüzde 83. Katılımcıların yüzde 79’u zeytinlik alanlarda kömürlü termik santral kurulmasına karşı. Yeni zeytin yasasını destekleyenlerin oranı ise sadece %18.


Halen TBMM’de görüşülmekte olan, zeytinlik alanları maden ve kömür santralı gibi çevreyi kirletecek sanayi tesislerine açacak yasa tasarısına dikkat çeken Greenpeace Akdeniz Gıda ve Tarım Kampanyaları Sorumlusu Tarık Nejat Dinç, “Anket sonuçlarını katılımcıların siyasi görüşünü göz önünde bulundurarak incelediğimizde, hangi siyasi partiyi destekliyor olursa olsun, insanların zeytinliklerin korunması konusunda aynı ölçüde hassasiyet ve kararlılık gösterdiğini gördük. Talebimiz, kamuoyunun büyük oranda desteklemediği bu yasa tasarısının bir an önce geri çekilerek çok büyük bir hatadan geri dönülmesidir. Yaptığımız kamuoyu araştırması, ülke kalkınmasının çevreyi tahrip ederek değil, tam tersine çevreyi koruyarak sağlanması konusunda çok ciddi bir iradeyi ortaya koyuyor. Dünya zeytin üretiminde 4. sırada yer alan ve 2. sıraya yerleşme hedefi bulunan Türkiye, bu hedefine ancak zeytinlik alanları korumaya devam ederek ulaşabilir. Bu amaçla, Türkiye’deki herkesi zeytiniseviyorum.org adresinde kampanyamıza katılmaya çağırıyorum” dedi.


Kişi başına 2 zeytin ağacı düşüyor…

Greenpeace’in TÜİK ve FAO verilerinden derlediği bilgilere göre, zeytinlikleri koruma altına alan yasa değişikliğinin yürürlüğe girdiği 1995 yılında, ülkemizdeki zeytin ağacı sayısı 87.581.000 iken, koruma sayesinde 2014 yılında bu rakam 168.997.000 seviyesine ulaşarak, %93 oranında rekor bir artış gösteriyor. Bu sayede günümüzde, Türkiye’de her 1 kişiye 2 zeytin ağacı düşüyor.
Kısacası, Yırcalılar başta olmak üzere tüm zeytin üreticililerinin mücadelesi sürüyor. Umarız zeytinliklere zarar verecek yasa apar topar bir gecede değişmez. Zeytinlikler yerine termik santral yapılmaz...