Zeytinyağı sadece yağ değildir...

Zeytinyağı sadece yağ değildir...
Zeytinyağı sadece yağ değildir...
Rengin Suar Ayvalık'ta yaşayan farklı bir zeytinyağı üreticisi. Ağacı ve üretim tesisi yok ama bölgenin en iyileriyle çalışıyor. Onun için zeytinyağı sadece bir yağ değil sağlıklılık kaynağı...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Ayvalık’a her gidişimde birbirinden ilginç zeytinyağı üreticisiyle tanışıyorum. Her birinin bambaşka bir öyküsü var. Özellikle kadın üreticiler daha çok ilgimi çekiyor. Rengin Suar da bu isimlerden biri. Ankaralı ama zeytinyağına gönül verdikten sonra Ayvalık’a yerleşmiş.

Rengin Hanım’la tanışmadan çok önce, sonradan Emre Senan’ın tasarladığını öğrendiğim üzerinde kendi fotoğrafı olan zeytinyağı kutusu ilgimi çekmişti. 

20 yıl kadar reklam, halkla ilişkiler ve siyaset danışmanlığı alanlarında çalışan Rengin Suar, ‘Tadımcılık Eğitimi’ aldıktan sonra zeytinyağı işine girmeye karar verir.

Ama küçük bir sorun vardır! Ağacı ve üretim tesisi yoktur. Ancak bu Rengin Suar için bir eksi olmaz. Bu serbestlik ona  Edremit Körfezi Bölgesi’nin en değerli ve kaliteli ürünlerinden seçme fırsatını tanır.

Zeytinin tarımı ve zeytinyağının üretim sürecinde Ar Ge’ye öncelik verir, laboratuvar denetimi ve sağlıklı saklama koşullarına dikkat eder. Üretim tesisi olarak da Burhaniye Taylıeli köyündeki Düzen Biyolojik Bilimler ArGe ve Üretim A.Ş. Taylıeli Zeytin ve Zeytinyağı İşletmesi’ni seçer.
 

Titizliği sayesinde aroma, acı ve yakar özellikleri dengeli olan zeytinyağları alışılmışın ötesinde “ince” bir lezzete ulaşır. Şimdilerde özenle ürettiği “erken hasat natürel sızma” zeytinyağlarını sağlıklılık ve kaliteyi tercih eden müşterilerine sunuyor.

Neden başka bir şey değil de zeytinyağı sorumu “Zeytinyağının sadece yağ değil, aynı zamanda zeytinde çok olan flavanoidlerin insan vücudunun ihtiyacı olan antioksidanların zengin bir kaynağı olduğuna inancım biraz da beni zeytinyağı işine yöneltti. Amacım sektörde 'sağlıklılık' konusunu irdelemekti. Üretimim flavonoidleri, olabilecek en yüksek düzeyde elde etmek ve korumak üzere planlandı” diyerek cevaplıyor.

TOPLAMA VE SÜREÇ
Bakımlı ağaçlardan gelen zeytin doğru zamanda ve zedelenmeden toplanıyor. Bekletmeden üretim alanına naklediliyor. Elekten geçiyor. Aynı gün sıkma işlemi gerçekleşiyor.

Fenolik yapıdaki antioksidanlar, vücuttaki kansere neden olan serbest radikalleri temizleyip hücre ve dokuları koruyan, yaşlanmayı geciktiren doğal bileşenler gibi yararlı bileşenlerin aktivitelerini yitirmemeleri için zeytinyağlarını bölgedeki bir çok butik üretici gibi tam anlamıyla soğuk sıkım yaparak üretiyor.

Ege bölgesinden küçük üreticilerin öyküleri devam edecek...