Radikal-çevrimiçi / Ekonomi / Eti Gümüş ucuza mı gitti?
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  27 Aralık 2003 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Çocuklarınıza erdemli olmayı öğretin, onları mutlu edecek olan para değil erdemdir.
Beethoven
Tarihte Bugün
Takvimler 27 aralık tarihini gösterdiği zaman...

1933 yılında,
TBMM Şehit Kubilay'ın annesine maaş bağlayan kanunu kabul etti.
1937 yılında,
Denizbank Kuruluş Kanunu kabul edildi.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Ekonomi 

Eti Gümüş ucuza mı gitti?

40 milyon dolara satılan Eti Gümüş'ün varlıklarının 29.5 milyon dolar olması 'ucuza satıldı' tartışması yarattı

27/12/2003 (3156 kişi okudu)

RADİKAL - İSTANBUL - Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) Kütahya'da kurulu Eti Gümüş'ün yüzde 100 hissesinin açılan ihalede 40 milyon dolar bedelle en yüksek teklifi veren 3S Madencilik Seramik ve İnşaat Yapı Malzemeleri Dış Ticaret A.Ş.'ye satışını onayladı. Bu konudaki karar Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlandı.
TMMOB Maden Mühendisleri Odası'nın açıklamasında şirketin kasasında 16.5 milyon dolar, stoklarında 10 milyon dolar ve Kütahya şehir merkezinde 3 milyon dolar değerinde 90 lojmanı ve sosyal tesisi olduğu öne sürüldü. Odanın iddiasına göre şirketin toplam nakit ve nakte çevrilebilir varlığı 29.5 milyon dolar. Türkiye'deki maden mühendislerinin mesleki kuruluşu
olan TMMOB ihaleyi kazanan firmanın işletmede teknik incelemede bulunmadan sadece mevcut varlığına bakarak teklif verdiği şeklinde iddialar olduğunu belirtti.
Açıklamada ayrıca 3S Madencilik Seramik ve İnşaat Yapı Malzemeleri Dış Ticaret A.Ş. olarak anılan firmanın gerçek kimliğinin, 'Söğüt Seramik Sanayi'nin isim değiştirmiş hali olan ve üç yıl önce bankalara borcu nedeniyle iflas ederek SPK'ya 'artık üretim yapamıyoruz, fabrikamızı kiraya verdik' şeklinde bildirimde bulunan 'Söğütsen Seramik'
olup olmadığı da soruldu.
Konuyla ilgili iddialara açıklık getirmek üzere ulaşmaya çalıştığımız firma sahibi Sebahattin Yıldız ise telefonlarımıza yanıt vermedi. Aynı şekilde şirket yetkilileri de ısrarlı aramaları karşılıksız bıraktı.
Özelleştirme İdaresi verilerine göre granüle gümüş üreten Eti Gümüş kârlı bir şirket. Eti Gümüş 2002 yılını 17 trilyon lira net satış ve 782 milyar lira net kârla kapatmış. 2003 ilk üç ayında net satışlar 9 trilyon 590, net kâr ise 497 milyar lira olarak gerçekleşmiş.

Şirket sıfır personelle teslim edilecek
ÖİB web sitesindeki bilgiye göre şirkette 370 kişi çalışıyor. Eti Gümüş'te satış sözleşmesi, personelin kıdem ve ihbar tazminatının hesaplanarak Eti Gümüş tarafından ödenmesinden sonra imzalanacak. Yani devlet, şirketi yeni sahibine sıfır personelle teslim edecek. Edinilen bilgiye göre Eti Gümüş, çalışanlarına kıdem ve ihbar tazminatı olarak 8 trilyon liraya yakın ödeme yapacak.
Bu arada ÖYK, alıcının hisse satış sözleşmesini imzalamaktan imtina etmesi veya ihale şartnamesindeki yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde, geçici teminatın nakde çevrilerek ÖİB lehine irat kaydedilmesini ve ihalenin iptal edilmesini kararlaştırdı.


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 17 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
8
Ekonomi sayfasındaki diğer haberler

 Sıcak Haber

 • 18:32:00 - Erdoğan'dan asgari ücret mesajı
 • ÖZLÜ SÖZ #7

  "Ben fotoğraf kökenliyim. Önce gözlere bakarım, insanı çözerken de, çekerken de. Sizin gözlerinizde haylice bilgelik, yaşanmışlık ve çok şey aşmışlık var. Bedeller çok ağır ödendi herhalde?"
  Savaş Ay, Derya Tuna'ya soruyor.

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.