Radikal-çevrimiçi / Dış Haberler / Erdoğan: Bizim çabamız yetmez
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  10 Şubat 2004 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Suçsuz insanların çoğunu, kendi suçlarından haberi olmayanlar cezalandırır.
Cemil Sena
Tarihte Bugün
Takvimler 10 şubat tarihini gösterdiği zaman...

1978 yılında,
Memuriyeti gasp suçundan yargılanan TRT eski genel müdürü Şaban Karataş 3 ay hapse mahkum oldu.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Dış Haberler 

Erdoğan: Bizim çabamız yetmez

Erdoğan: Bizim çabamız yetmez
Devlet Başkanı Roh'un karşıladığı Başbakan Erdoğan, üstü açık otomobile binerek tören kıtasını selamladı. Koreli öğrenciler sevinç gösterisinde bulundu. FOTOĞRAF: CEM ÖKSÜZ/AA
Seul'de coşkulu karşılanan Başbakan'ın onuruna verilen yemekte Türk geleneklerine aykırı diye kadeh kaldırma töreni yapılmadı. Türk heyeti şaşırdı

10/02/2004 (1200 kişi okudu)

SEUL - Bugün New York'ta Kıbrıs görüşmelerinin başlaması öncesinde, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Güney Kore ziyareti Kıbrıs'ın ve 'kadeh kaldırma' krizinin gölgesinde geçti.
Dün Devlet Başkanı Moo-Hyun Roh'un Erdoğan onuruna verdiği akşam yemeğinde, 'Türk geleneklerine aykırı olduğu için kadeh kaldırma töreni yapılmayacaktır' anonsu Türk heyetinde şaşkınlık yarattı. Erdoğan'ın danışmanlarından Ömer Çelik, heyetin kadeh kaldırmayla ilgili bir sorunu olmadığını söyleyerek duruma müdahale etti. Ancak yetkililerden, bu bilginin Güney Kore'nin Türkiye Büyükelçisi'nden geldiği ve anonsun Türk yetkililere onaylatıldığı yanıtının alındığı öne sürüldü.
Erdoğan, dün Roh tarafından resmi törenle karşılanarak üstü açık bir arabayla tören kıtasını selamladı. Bu sırada Koreli öğrenciler Türk bayraklarıyla sevgi gösterisinde bulundu. Başbakan görüşmelerde Kıbrıs'a da değindi. Annan Planı'na adil ve makul değişiklikler getirilebilmesi için BM Genel Sekreteri'yle çalışmaya hazır olduklarını hep dile getirdiklerini anlatan Erdoğan, "1 Mayıs'a dek çözüm sadece Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının çabalarına bağlı değil. Yunanistan ve Rum tarafının da istekli ve kararlı olması gerek" dedi.
Erdoğan, Türkiye'nin Kore Savaşı'na katılmasının bıraktığı yakınlığın izlerini, 1999'da yaşanan depremlerde Kore halkının yardımlarında ve 2002 Dünya Kupası maçlarında görüldüğünü anlattı. Jeostratejik açıdan farklı, ancak benzer önemdeki bölgelerde yer alan Türkiye ile Güney Kore'nin aynı ideal ve değerleri paylaştığını belirten Erdoğan, ilişkileri iki halkın ortak iradelerini yansıtacak düzeye çıkarmak gerektiğini, ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin mevcut potansiyeli yansıtmadığını söyledi. Başbakan, Roh'u da Türkiye'ye davet edip bunun Güney Kore'den devlet başkanı düzeyinde ilk ziyaret olacağını belirtti.

Fahri hemşeri oldu
Erdoğan Ankara'nın kardeş şehri Seul'ün Belediye Başkanı Myoung- bak Lee'yi ziyaret edip fahri hemşerilik beratı aldı. Belediye girişine
'Seul'e Hoşgeldiniz Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı' yazısı asılırken, bir ekranda, 2002 Dünya Kupası'nda Türkiye ile Güney Kore takımlarının üçüncülük maçı sonrası yaşadığı dostluk sahneleri gösterildi. Erdoğan, Lee'yi de Ankara'ya davet etti.
(Dış Haberler)


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 28 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
6
Dış Haberler sayfasındaki diğer haberler

 Sıcak Haber

 • 17:55:00 - Laiklik yasası Fransa Meclisi'nden geçti
 • 17:15:00 - Kıbrıs müzakerelerinde ilk raunt bu akşam
 • 14:55:00 - KKTC'de '1 Mayıs'tan önce çözüm' hareketi
 • 14:45:00 - 'El Kaide uyuyan hücrelerini uyandıracak'
 • 13:45:00 - Irak'ta karakola bombalı saldırı: 50 ölü
 • ÖZLÜ SÖZ #577
  "Ata'nın kredi kartı borcu yüzünden Semranım'ın evine haciz geldi. Biz de tesadüfen oradaydık."
  Tanrı misafiri Savaş Ay tesadüflerin adamı haline geldi...

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.