Radikal-çevrimiçi / Ekonomi / Güler Sabancı dönemi
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  19 Mayıs 2004 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Birlikte, amaçta azimli olan ısrar eden ulus, kendini beğenmiş ve saldırgan her düşmanı sonunda gurur ve saldırısından dolayı pişman eder.
ATATÜRK
Tarihte Bugün
Takvimler 19 mayıs tarihini gösterdiği zaman...

1881 yılında,
Atatürk'ün doğum yıldönümü.
1919 yılında,
Atatürk'ün Samsun'a çıkışı. Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Ekonomi 

Güler Sabancı dönemi

Güler Sabancı dönemi
Güler Sabancı, holdingin Lastik ve Takviye Malzemeleri Grubu ile İnsan Kaynakları Komitesi başkanlığını yürütüyordu.
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Güler Sabancı seçildi. Böylece Türkiye'de ilk kez bu büyüklükteki bir holding kadın başkana emanet edildi

19/05/2004 (2000 kişi okudu)

RADİKAL - İSTANBUL - Hacı Ömer Sabancı Holding'in Sakıp Sabancı'nın vefatıyla boşalan Yönetim Kurulu Başkanlığı'na ailenin üçüncü kuşağının temsilcisi Güler Sabancı getirildi. Böylece Türkiye'de ilk kez bu büyüklükte bir holdingin başına kadın başkan atanmış oldu.
Sabancı Holding'in önceki gün yapılan genel kurulunda belirlenen yönetim kurulu, dün yaptığı ilk toplantısında Güler Sabancı'yı yönetim kurulu başkanı ve murahhas üye seçti. Şevket Sabancı ve Erol Sabancı'nın başkanvekili olduğu toplantıda, Sabancı Holding CEO'su Dr. Celal Metin görevli üye seçildi. Genel kurul toplantısında Şevket Sabancı, Erol Sabancı, Sevil Sabancı Sabancı, Ömer Sabancı, Serra Sabancı, Güler Sabancı, Dr. Celal Metin, Hasan Güleşçi ve Oğuz Karahan yönetim kurulu üyeliğine seçilmişti.

Amcalar karar verdi
Yeni Başkan Sabancı yaptığı açıklamada, "Merhum Sakıp Sabancı'dan sonra sayın Şevket Sabancı ve sayın Erol Sabancı, yeni yönetimde bayrağı üçüncü kuşağa devretmenin kararını almışlardır. Gösterdikleri güven için kendilerine teşekkür ediyorum" dedi.
Sabancı Topluluğu'nun ekonomik başarılarının yanında toplumsal duyarlılığı ve saygın kurumsal değerleri ile Türkiye'nin ve bölgenin en itibarlı kuruluşlarından olduğunu vurgulayan Güler Sabancı, "Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da hep birlikte elele vererek hissedarlarımız, çalışanlarımız ve iş ortaklarımıza değer yaratmayı sürdürecek, insana, stratejiye ve kurumsal değerlere olan inancımızı uygulamalarla geliştirecek, hep beraber yeni başarılara imza atacağız" dedi.

İhsan Sabancı'nın kızı
1955 yılında İstanbul'da doğan ve Sabancı kardeşlerden bugün hayatta olmayan İhsan Sabancı'nın kızı Güler Sabancı, TED Ankara Koleji ve ardından Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü'nden mezun olduktan sonra, 1978'de çalışma hayatına LASSA'da başladı.
Daha sonra 14 yıl KORDSA Kordbezi Sanayi Genel Müdürlüğü'nü yürüttü. Aynı dönemde yurtdışında ve yurtiçinde birçok yabancı ortaklı sanayi şirketinin kuruluş ve işletme çalışmalarında görev aldı. Son olarak Sabancı Holding Lastik ve Takviye Malzemeleri Grubu ve Sabancı Holding İnsan Kaynakları Komitesi'nin başkanlığını yürüten Güler Sabancı, 3 yıl aradan sonra dün yönetim kuruluna tekrar seçilmişti.
Wall Street Journal, 2001 yılında Güler Sabancı'yı dünyanın en güçlü 30 kadınından biri seçerek 20'nci sırada göstermişti.

Eğitime önem veriyor
İş dünyasında aktif rol alan Sabancı, TÜSİAD Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapıyor. Güler Sabancı bu derneğin ilk kadın üyesi olma özelliğini de taşıyor. Eğitim çalışmalarına da büyük önem veren ve akademik dünyada faal olan Sabancı, kuruluş çalışmalarından sorumlu olduğu Sabancı Üniversitesi'nin Mütevelli Heyeti Başkanlığı'nı da yürütüyor.
Bu görevleri dışında kültür ve sanat faaliyetlerine yakın ilgi duyan Güler Sabancı, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu üyeliğini sürdürüyor.
Sabancı Holding'in lastik ve takviye grup başkanlığını da yürüten Sabancı'nın iş dışındaki önemli uğraşlarından birisi de şarap üretimi. Güler Sabancı, dayısı ile birlikte, Tekirdağ'da yeni asma çeşitlerinden oluşturduğu üzümlerle yaptığı şarapları, G markası ile pazarlayarak dikkatleri çekti. Sabancı, şarabın beğenilmesi üzerine kapasiteyi yılda 50 bin şişeye çıkardı.Çalışanlara ilk mesaj
Güler Sabancı, Yönetim Kurulu Başkanı seçildikten sonra Sabancı Topluluğu çalışanlarına yönelik yayımladığı mesajında, Hacı Ömer Sabancı'dan sonra, 1967 yılında kurulan Sabancı Holding'in 10 Nisan 2004 tarihinde kaybedilen, yeri doldurulamaz, büyük lider Sakıp Sabancı'nın Yönetim Kurulu Başkanlığı'nda bugünlere geldiğini belirtti. Güler Sabancı, Sabancı Holding'in 2003 yılını kendisine yakışan şekilde başarı ile tamamladığını, başarılı performansın rakamlara da yansıdığını vurguladı.
Sabancı Topluluğu'nun ekonomik başarılarının yanında toplumsal duyarlılığı ve saygın kurumsal değerleri ile de Türkiye ve bölgenin en itibarlı kuruluşlarından olduğunu vurgulayan Sabancı, şunları kaydetti: "Bayrağı devir aldıktan sonra şimdi bize düşen sorumluluk; çağdaş yönetimin gerektirdiği kurumsal yönetim kurallarını uygulayarak, en önemli kaynağımız olan insanı verimli ve başarılı kılacak sistemleri oluşturarak, küreselleşen dünyada fırsatları yakalayıp, iyi değerlendirerek, işlerimizi
daha iyileştirerek ve sinerji yaratarak, hep beraber el ele vererek ve daha etkin çalışarak, Sabancı Holding'i hissedarları, çalışanları ve iş ortaklarına daha 'yüksek değer yaratan' bir grup yapmaktır. Bu hedefleri gerçekleştirmede, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sizlerin özverili çalışmalarınıza ve desteğinize güveniyorum."


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 17 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
7
Ekonomi sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #126
"Ben size vurmayacağım. Siz birbirinizi tokatlayın."
Vali Ekrem Özsoy İlkokulu'nda ödevini yapmayan iki ilkokul öğrencisine kızan öğretmen adil bir çözüm öneriyor!

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.