Radikal-çevrimiçi / Ekonomi / 'Perakendenin Tarkan'ıyız'
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  21 Ağustos 2001 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Yapılan iş ne kadar parlak olursa olsun, yüksek bir amacın sonucu değilse, büyük sayılmamalıdır.
La Rochefoucauld
Tarihte Bugün
Takvimler 21 ağustos tarihini gösterdiği zaman...

1955 yılında,
4 bin hatlık İzmir otomatik telefon santralı hizmete girdi.
1990 yılında,
Fındık taban fiyatı çeşidine ve bölgelere göre 3.050-3.500 lira olarak açıklandı. Yağlık ayçiçeği alım fiyatı 850 lira, Ege pamuğu 2.050 lira, kütlü pamuk 2.050 lira olarak belirlendi.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Ekonomi 

'Perakendenin Tarkan'ıyız'

'Perakendenin Tarkan'ıyız'
Tarkan'ın Bodrum konserine sponsor olmalarını 'O Türkiye'nin megastarı. Biz de perakendenin' sözleriyle açıklayan Gima yetkilileri, 'Verimsiz mağazaları kapatıyoruz. Ciromuz bu yıl artar' dedi

21/08/2001 (179 kişi okudu)

SATFİYE YUVA (Arşivi)

BODRUM - Bir yıl öncesine kadar 50 milyar dolarlık cirosuyla Türkiye'nin en hızlı büyüyen sektörlerinden biri olarak kabul edilen perakende, yavaşlama sürecine girdi. Kriz nedeniyle tüketicilerin başta semt pazarları olmak üzere düşük fiyatlı ürün satan noktalara kaçması perakendecileri yeni önlemler almaya itiyor. Uzun yıllardan bu yana perakende sektöründe hizmet veren Gima Murahhas Azası Nezih Çevik, "Haftada bir ile üç mağaza açılan günler çok gerilerde kaldı. Artık o günler bir daha gelmez" dedi.
Bir dönem çok hızlı büyüyen marketlerin şimdi verimsiz mağazaları kapatarak küçülme süreceğine girdiğini dile getiren Çevik, şunları söyledi: "Son dönemde pek çok kuruluşun mağaza kapatmaya başladığı görülüyor. Bizde 1995'ten bu yana verimsiz 35 Gima mağazası kapattık ama buna karşılık 50 mağaza açtık. Şuanda da Endi'nin verimsiz marketlerini kapatıyoruz. Perakende pazarında 73 Gima, 61 Endi ile faaliyetteyiz"
dedi. Eylülde Ankara'da daha sonra ise Urfa'da mağaza açacaklarını belirten Çevik, 10 yeni Gima açmak için çalışmalar yaptıklarını anlattı.
Çevik, krizden sonra dolarla kiralanan tüm mağazaların TL'ye döndürüldüğünü ifade etti. Geçen yıl 255 milyon dolar ciro yaptıklarını ifade eden Gima Genel Müdür Yardımcısı Ali Serhan Şahin ise, 2001'de bu rakamın üzerine çıkmayı amaçladıklarını belirtti.

Taksit avantajı
Ekonomik krizin tüketicileri fiyatı düşük ürünlere yönelttiğini söyleyen Şahin, "Biz Gima marka ürünlerimiz ve taksitli satışlarımız sayesinde krizden daha az etkilendik. Üstelik Gima SüperCard sayesinde müşteri bağımlılığını yaratmayı da başardık" dedi. Yapılan araştırmalarda Türk insanının sadece üçte birinin tek bir marketten alışveriş yaptığının görüldüğünü belirten Şahin, "SüperCard sayesinde biz hem bağımlılık yaratıp hem de müşteri sayımızı artırdık. Geçen yıl 30 milyon kişi Gima'dan alışveriş yaparken 2001 sonu itibarıyla 50 milyon kişi bizden alışveriş yapmış olacak" diye konuştu. Gima, Mydonose Productions işbirliği ile Bodrum'da bir Tarkan Konseri düzenledi. Konseri 7 bin 500 kişi izledi.

Popülarite yatırımı
Türkiye'nin mega starı Tarkan'ın konserine sponsor olmalarının nedenini "Şu anda Tarkan Türkiye'nin starı, bizde perakendecilikte iyi bir noktaya geldik.
Onunla örtüşüyoruz" sözleriyle açıklayan
Ali Serhan Şahin, bu sayede Gima'nın popülaritesini artırmayı amaçladıklarını açıkladı.


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 11 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
6
Ekonomi sayfasındaki diğer haberler

 Sıcak Haber

 • 16:35:00 - Borsa dünkü değerine yakın bir değerden kapandı
 • 14:13:00 - Borsa 9 bin 776 puanda
 • 12:11:00 - Borsa yüzde 0.98 değer kazandı
 • 09:37:00 - Borsa 9 bin 659 puanda
 • ÖZLÜ SÖZ #255
  "Sabahları iki dilim ekmek, 30 gr peynir ve domatesle birlikte şekersiz çay. İki saat sonra meyve. Öğlen tavuk, köfte veya İskender kebabı....""
  Çağla Şikel'in yağ yakan diyeti... İskender yanlışlıkla araya karıştı herhalde, ya da Şikel'in anlatırken gözü döndü filan...

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.