Radikal-çevrimiçi / Ekonomi / Türkiye de mikroçip üretti
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  23 Mayıs 2004 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Hiçbir zaman çıktığın kapıyı hızla çarpma, geri dönmek isteyebilirsin.
Don Herold
Tarihte Bugün
Takvimler 23 mayıs tarihini gösterdiği zaman...

1915 yılında,
İtalya, Avusturya-Macaristan’a savaş ilan etti
1938 yılında,
İstanbul Elektrik Şirketi devletleştirildi
1969 yılında,
Su Ürünleri Kanunu kabul edildi.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Ekonomi 

Türkiye de mikroçip üretti

Türkiye de mikroçip üretti
Yeni mikroçip'lerde yer alan Atatürk'ün portresi ve imzası ancak mikroskobik aletlerle görülebiliyor.
Türkiye, TÜBİTAK'ın mikron teknolojisini kullanarak mikroçip üretti ve bu alanda dünyanın sayılı ülkeleri arasına girmeyi başardı. Mikroçip üreten ülke sayısının 15'i geçmediği belirtildi

23/05/2004 (1733 kişi okudu)

AA - ANKARA - Türkiye, teknolojide yeni bir başarıya daha imza atıyor.
Türkiye, TÜBİTAK'ın mikron teknolojisiyle mikroçip üretimini başarmasıyla, bu alanda dünyanın sayılı ülkeleri arasına girdi. TÜBİTAK, ürettiği mikroçiplere, Atatürk'ün portresini ve imzasını Türk teknolojisini simgelemesi için yerleştirdi.
TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) Müdürü Önder Yetiş, yaptığı açıklamada, enstitünün Türkiye'yi ileri teknoloji üreten bir ülke haline getirmek üzere bilgi güvenliği konusunda çalışmalar yaptığını vurguladı.
Bu çerçevede UEKAE'de bilgi güvenliği sistemlerinde kullanılmak üzere Yarı İletken Teknolojileri Araştırma Laboratuvarı'nda mikroçip üretmeye başladıklarını belirten Yetiş, tamamen özgün bir üretim teknolojisi kullandıklarını açıkladı. TÜBİTAK'ın bu konudaki başarısıyla artık Türkiye'nin de bu alanda söz sahibi bir ülke konumuna ulaştığını vurgulayan Yetiş, şunları söyledi:
"Enstitüde ürettiğimiz mikroçipleri, geliştirdiğimiz bilgi güvenliği cihazlarında kullanıyoruz. Mikroçiplerin içindeki transistörlerin geçit kalınlıkları çok önemlidir. Mikroçip üretimindeki başarı bu kalınlıklar ve üretimdeki verimlilikle ölçülür. Eskiden iki noktayı birleştiren bu geçit kalınlıkları 10 mikrondu. Bugün 0.3 ve 0.15 mikrona kadar indirildi. Biz önce 3 mikronluk bir teknolojiyi geliştirdik. Yıl içinde 0.7 mikronu deneyeceğiz. Dünyada şu anda en çok kullanılan teknoloji 0.7 mikron teknolojisidir. Kimse farkında değil ama Türkiye artık dünyada çip yapan bilgi birikimine sahip ülkelerden birisidir. Mikroçip yapan ülkeler sayıldığında en fazla 15 ülke bu teknolojiye sahiptir. Biz de bu ülkelerden biriyiz."
TÜBİTAK UEKAE'de üretilen mikroçiplerin tamamen özgün bir teknoloji olduğunu vurgulayan Yetiş, mikroçiplere Türk teknolojisini simgelemesi için Türkiye'ye muasır medeniyet düzeyine ulaşma hedefini veren Atatürk'ün portresi ile 'K. Atatürk' yazılı imzasını yerleştirdiklerini kaydetti.

Ödül getiren proje
Atatürk'ün portresi ve imzasının mikroçipin içine 100X100 mikron ölçüsünde konulduğunu belirten Yetiş, UEKAE'nin bunu rumuz olarak kullandığını ifade etti. Yetiş, mikroçipler üzerindeki Atatürk'ün portresi ve imzasının ancak mikroskobik aletler yardımıyla görülebildiğini belirtti. Öte yandan, UEKAE'nin CMOS Tümdevre Üretim Süreci Geliştirme Projesi çerçevesinde mikroçip üretimi Türk Elektronik Sanayiciler Derneği'nin 'Elektronikte Buluşçuluk Ödülü'nü kazandı.


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 23 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
8
Ekonomi sayfasındaki diğer haberler

 Sıcak Haber

 • 16:19:00 - Yaş çay fiyatı açıklandı
 • ÖZLÜ SÖZ #502
  "Memleket takımlarına birkaç Brezilyalı futbolcu transfer olmayagörsün. Gazete manşetleri hemen hazır. 'Sambacılar geldi', 'Sambacılar havaalanında omuzlara alındı.' İlerleyen zaman içerisinde duruma göre bu manşetler, 'Sambacılar fos', 'Sambacılar şov yaptı', 'Sambacılar eşeğin dübürüne su kaçırdı' diye gelişip serpilebiliyor. Peki ya birkaç Türk futbolcusu Brezilya takımlarına transfer olsa, Brezilya basını da 'Köçekler geldi', 'Çiftetelliciler havaalanında omuzlara alındı' ve sonra ilerleyen zaman içerisinde duruma göre 'Teke zortlamacılar fos çıktı', 'Halaycıların şov gecesi', 'Kılıç-kalkancılar eşeğin dübürüne su kaçırdı' gibi manşetler mi atarlar acaba?"
  Metin Üstündağ...

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.