Radikal-çevrimiçi / Türkiye / Hortumda üç kişi öldü
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  20 Haziran 2004 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Denizin dibinde incilerle taşlar karışık bulunurlar. Övülecek şeyler de kusur ve yanlışların arasında bulunur.
Mevlana
Tarihte Bugün
Takvimler 20 haziran tarihini gösterdiği zaman...

1927 yılında,
Tarım Okulları kurulmasını öngören kanun kabul edildi.
1927 yılında,
Memurların Maaş Kanunu kabul edildi.
1943 yılında,
Adapazarı'nda meydana gelen 5.6 şiddetindeki depremde 346 kişi öldü.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Türkiye 

Hortumda üç kişi öldü

Hortumda üç kişi öldü
Türkiye çok az bildiği bir felaketi yaşadı. Hortum bir köyü 25 dakikada harabeye çevirdi. FOTOĞRAF: ADEM ALTAN
Ankara'nın Çubuk ilçesinin Sünlü Köyü'nde 25 dakika süren hortum, üç kişinin ölümüne, üçü ağır 21 kişinin de yaralanmasına yol açtı. Hortum nedeniyle 45 ev ve yedi araç da hasar gördü

20/06/2004 (881 kişi okudu)

ANKARA - Ankara'nın Çubuk ilçesinin Sünlü Köyü'nde meydana gelen hortum, faciaya neden oldu, tarlada çalışan üç kişi hayatını kaybetti. Üçü ağır 21 kişi yaralanırken, 85 haneli 600 nüfuslu köyde 45 ev hasar gördü, 19 ev kullanılamaz hale geldi. Biri kamyon yedi araç hortumla 20 metre kadar havalanıp ters döndü, yüzlerce ağaç köklerinden söküldü.
Çubuk-Ankara karayolu üzerinde, Çubuk'a üç kilometre mesafede bulunan Sünlü Köyü'nde, dün saat 13.00 sıralarında hortum meydana geldi. Aniden ortaya çıkan hortum, 25 dakika boyunca köyü cehenneme çevirdi. Üç ev tamamen yıkılırken, çok sayıda evin camları kırıldı, çatıları uçtu.

Sığınakları mezar oldu
Hortumdan kısa süre önce çalıştıkları tarlada yağmurdan korunmak için park halindeki bir kamyona sığınan Cinci ailesinin yedi ferdi, bir anda neye uğradıklarını şaşırdı. Hortumla birlikte koca kamyon döne döne 20 metre kadar havalandı ve birkaç saniye sonra 200 metre uzaklıkta yere ters çakıldı. Kamyonun kasasında bulunan Cinci ailesinin fertlerinden 60 yaşındaki Hayriye Cinci, torunları beş yaşındaki Kürşat ile sekiz yaşındaki
Bahar Cinci yaşamını yitirdi. Hacı, Ali, Azime, Murat ve Dilek Cinci yaralı olarak kurtuldu.
Ankara SSK Hastanesi'nde tedavi gören Mazhar Uluçay, tarladan dönerken aniden gelen toz bulutunun kendilerini savurduğunu söyledi. Uluçay, "Nasıl olduğunu anlayamadan havaya uçtuk, bir duvarın kenarına saklanmıştım, beni ve eşimi alarak havaya uçurdu. Herşey havada uçuşuyordu" dedi.
"Esenboğa tarafından şiddetli rüzgâr esti. Siyah bir bulut, evlerin üzerinde uçtu" diyen Ahad Duran da, evlerin pencerelerinden eşyaların saçıldığını anlattı. Halil Arslan da tarlada çalıştığını belirterek şöyle konuştu: "Bir anda kara bir bulut yükseldi. Döne döne, büyük gürültüyle köyün üzerine geldi. Her şeyi havaya uçurmaya başladı. Herkes panikle kaçışıyordu..."
Türkiye'de ilk defa böyle bir olay yaşandığına dikkat çeken Ankara Valisi Yahya Gür, hortumun felaket boyutunda olduğunu söyledi.
Çubuk Belediye Başkanı Adem Tuluç, hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirtirken, üçü ağır 14 yaralının Çubuk ve Ankara'daki hastanelerde tedavi altına alındığını söyledi. Tamamen yıkılan bir evin kerpiç, diğer ikisinin ise betonarme olduğunu belirten Tuluç, 15 evin de çatılarının uçtuğunu söyledi. Tuluç, çok sayıda küçükbaş ve büyükbaş hayvanın telef olduğunu sözlerine ekledi.

Kriz merkezi devrede
Olayın ardından Ankara ile temasa geçen Çubuk Kaymakamı Mehmet Niyazi Tanılır, yardım talebinde bulundu. Ankara'dan itfaye ve kurtarma ekipleri gönderilirken, Çubuk'ta kriz merkezi oluşturuldu. Kızılay, 50 çadır, 250 battaniye ve seyyar mutfak gönderdi. Devlet Bakanı Beşir Atalay Ankara Valisi Yahya Gür ile birlikte, Sünlü Köyü'ne giderek incelemelerde bulundu. Gür, hortum felaketinde evleri yıkılanlara 10'ar milyar lira ödeneceğini belirtti.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Vali Gür'den bilgi aldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başsağlığı mesajı yayımladı. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, incelemeler yaparak olayı TBMM'ye getireceklerini belirtti.
(Radikal, dha, aa)


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 18 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
8
Türkiye sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #441
"- Erkek olsaydın, Seray Sever'e âşık olur muydun?
- Yakaladım mı hayatta bırakmazdım. Bu yüzden kendime güveniyorum. Dürüst bir kadınım, aldatmam. Bana kapıcı ya da prens kimi verirsen ver, sevgimle onu havaya sokmayı başarırım. İyi niyetliyim. Ben erkek olsam, böyle bir kadını hiç kaçırmazdım. Seray'ı özgürmüş gibi bırakıp alttan alta kontrolü elimde tutardım. Ve ondan hemen çocuk yapmaya bakardım."
"Merhaba ben Seray Sever, hemen bir erkek arkadaş ve bir de çocuk istiyorum"

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.