Radikal-çevrimiçi / Yaşam / Ağrısız BEL ve SIRT...(2)
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  2 Ağustos 2004 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Düzeltilmesi gereken bir yanlışlık, doğruluktan daha ağır bir yüktür.
Dag HAMMARSKJÖLK
Tarihte Bugün
Takvimler 02 ağustos tarihini gösterdiği zaman...

1958 yılında,
Cumhuriyet tarihinin en yüksek orandaki devalüasyonu yapılarak 1 Dolar 2.80 liradan 9 liraya çıkarıldı. Devalüasyon oranının yüzde 221'i bulduğu açıklandı.
1975 yılında,
İstanbul Taksim'de yaptırılan Sheraton Oteli Başbakan Demirel tarafından açıldı.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Yaşam 

Ağrısız BEL ve SIRT...(2)

Ağrısız BEL ve SIRT...(2)
Mikroskobik bel fıtığı ameliyatları 45 dakika-1.5 saat, endoskopik ameliyatlarsa yaklaşık iki saat sürüyor. Hasta 1-3 gün hastanede kalıyor. 3-4 hafta kadar da evde dinleniyor

02/08/2004 (9391 kişi okudu)

Ferhan Kaya POROY (Arşivi)

Bel fıtığı öncelikle ilaç tedavisi ve yatak istirahatıyla, sonra enjeksiyonla tedavi edilmeye çalışılıyor. Hastanın yaşam kalitesi tüm bunlara rağmen düzelmiyorsa, o zaman devreye ameliyat giriyor. Ama sanılanın aksine bir değil pek çok ameliyat yöntemi var. Bel fıtığı ameliyatlarıyla ilgili merak edilenleri ortopedi ve travmatoloji uzmanı Prof. Dr. Azmi Hamzaoğlu yanıtladı.
Bel fıtığı ameliyatlarında bası yapan disk çıkarıldığında bu diskin eksikliği omurgaya zarar vermiyor mu, vücuttaki sistemi, mekanizmayı bozmuyor mu?
Şu andaki tek problem de zaten bu. Disk çıkarıldığı zaman yüzde 5 ile yüzde 30 arasında, geç dönemde beş sene ve daha uzun vadede disk yüksekliği kayboluyor ve o bölgede stabilite bozukluğuna ve daha ileri dönemde o bölgede stabilite problemiyle birlikte başka bir kompleks problemlere neden olabiliyor. Şu anda yapılan tüm araştırmalar da çıkarılan diskin yerine aynı vazifeyi görebilecek olan bir yapı koymak ve hasar görmüş disklerin sağlıklı hale getirilmesi üzerine. Bu parçanın vücut tarafından kabullenilmesi için de kendi dokusundan oluşması gerekiyor. Bu nedenle de genetik araştırmalar yapılıyor.
Bu, her bel fıtığı ameliyatının ileride ikinci bir ameliyatı gerektireceğini mi işaret ediyor?
Hayır, genelde bel fıtığı ameliyatından sonra ikinci ameliyata gerek duyma oranı yüzde 5 ile yüzde 30 arasında değişiyor. Bu oranı yüzde 1-2 veren çalışma grupları bile var. Ama en fazla yüzde 30 seviyesinde aynı bölgede tekrar sorunun ortaya çıkma ihtimali doğuyor.
Bel fıtığı ameliyatları sırasında nasıl bir işlem yapılıyor?
Endoskopik ameliyat yöntemleri ile yumuşak dokulara daha az zarar verdiğimiz için ameliyattan sonra ağrının ortadan kalkması ve iyileşme daha hızlı oluyor. Endoskopik cerrahide 16 milimetrelik bir kesi yapılıyor. Mikroskobik cerrahide 4 veya 5 santimetrelik bir kesi yapılıyor. Bu bölgede kalan yara izleri kimse tarafından fark edilmiyor.
Ameliyat ne kadar sürüyor?
Mikroskobik ameliyatlar yaklaşık olarak 45 dakika ile 1.5 saat arasında, endoskopik ameliyatlar ise hazırlık safhası daha uzun olduğu
için yarım saat daha uzun sürüyor.
Hasta ameliyat sonrası hastanede ne kadar kalıyor?
Hasta 1 ile 3 gün arasında hastanede kalabiliyor. 3 ile 4 hafta arasında da hastaya çalışma izni vermiyoruz. Ameliyattan altı saat sonra ayağa kaldırıp yürütüyoruz. Günde 5-6 kez günlük aktivitesini yapacak şekilde yürüyor.
Ama genelde oradaki doku iyileşmesini sağlamak için 3 ile 4 hafta arasında evde istirahat etmesi gerekiyor. 6-8 hafta sonra yüzme ile spora başlatıyoruz. Ancak diğer sporları 3 ay sonra yapabiliyor. İstediği her türlü sporu da yapabilecek hale geliyor. Buna kayak da dahil.

Fıtık ve iktidarsızlık

Bel fıtığı zamanla iktidarsızlığa neden olur mu?
Bu durum bel fıtığının olduğu seviyeyle ilgili. Eğer 'Kauda ekina sendromu' dediğimiz bir durum varsa, bir kanalı tamamen tıkayacak büyük bir fıtık oluşmuşsa veya bu fıtık idrar, dışkılama ve cinsel hayatı kontrol eden merkez üzerinde ise iktidarsızlık da görülebilir.
En tehlikeli aşama nedir?
Bel fıtığında en tehlikeli aşama özellikle 'düşük ayak' dediğimiz tam sinir kökü basısı sonucu gelişen ayak durumudur. Kişi ayağını tekrar yukarıya çekemez.
Bel fıtığı hangi yaşlarda daha çok görülüyor?
Genellikle erişkin yaşta daha fazla görülüyor. Erişkin yaştakilerin ortalama yüzde 80'i hayatının bir döneminde bel ağrısı çeker ve bir hekime müracaat eder. Ama bunların hepsi bel fıtığı değildir.

Romatizma, mide, spazm

Bel ağrısı bel fıtığından başka hangi nedenlerden kaynaklanıyor olabilir?
Bir adale spazmı olabilir. Enfeksiyon olabilir. Bel ağrısı sadece
omurgayla ilgili nedenlerden kaynaklanabileceği gibi iç organlara bağlı nedenlerden de ortaya çıkabilir. Örneğin kadın doğum rahatsızlığı, pankreas, mide rahatsızlığı veya bir batın içi sorunundan kaynaklanan rahatsızlık olabilir. Ama belden kaynaklanan sebepleri sıralarsak enfeksiyon, tümör, travmalar özellikle basit adale ağrıları ve romatizmal hastalıklar sayılabilir.
Ameliyat sonrasında fizik tedavi gerekir mi?
Fizik tedaviyi ameliyat öncesi sinir kökü basısına bağlı kuvvet kaybı ve o sinir kökü basısından dolayı ortaya çıkan fonksiyon kayıpları olan hastalara öneriyoruz. Amaç bu fonksiyonları tekrar kazanmak. Ayrıca ameliyata rağmen ağrısı olan hastalarda da ağrıyı kesmek amacıyla fizik tedaviyi öneriyoruz. Ama her hastada gerek olmuyor. Gerekli olup olmadığına ameliyatı yapan doktor karar veriyor.

Cerrahide felç riski

Hastaların birçoğu ameliyattan felç riski yüzünden çekiniyor. Sizce felç riski var mı?
Omurgayı boyun, sırt bölgesi ve bel bölgesi olmak üzere üç ana gruba ayırıyoruz. Sırt seviyesinde olan bir bel fıtığında, fıtığa bağlı ameliyat olmadığınız takdirde felç olma riski yüksektir. Ameliyat esnasındada felç olma riski çok azdır, binde 1 civarındadır. Ama bel bölgesinde hiçbir zaman felç olma gibi bir risk yoktur. Sadece çalıştığınız sinir kökünde geçici dolaşım bozuklukları olabilir. Ve o sinir kökünün yaptığı fonksiyonlarla ilgili bozukluklar ortaya çıkabilir. Bunların arasında 3 ay ile 6 hafta arasında iyileşen vakalar da görülür ama kalıcı problemler de çıkabilir. Ameliyat öncesi felç durumu veya riski varsa bu risk ameliyat sonrası için de geçerlidir.


Karın güçlüyse, bel rahat
25 yaş sonrası bütün organlar yaşlanma sürecine giriyor. Bel ve sırt sağlığı için, 25'lerden itibaren karın kaslarını sıkılaştıran egzersizler yapmak gerek.
Kişilerin bellerini korumak için yapmaması veya yapması gereken şeyler var mı?
Genel olarak 20-25 yaşından itibaren bütün organlar yaşlanma süreci içine giriyor. Dokuların yaşlanma süreci yıpranmayı da artırıyor. Bu nedenle 25'li yaşlardan itibaren özellikle karın adalelerini güçlendiren ve beli zorlamayan her türlü sportif faaliyetin yapılması gerekir. Ağırlık kaldırmaya yönelik sporlar sorun yaratabilir. Herkese bir ağırlığı kaldırırken neler yapması gerektiği, doğru ağırlık kaldırma şekilleri anlatılmalıdır. Genel olarak belle ilgili bir eğitim programıyla halk bilinçlendirilmelidir. Çünkü kalp hastalıkları ve akciğer hastalıklarından sonra insanların sorun yaşadığı üçüncü en önemli hastalık grubu bel hastalıklarıdır. Koruyucu tedaviye ağırlık verilmesi çok önemlidir.
Çocukların ağır okul çantaları taşımaları ileri yaşlarda bel fıtığına neden olabilir mi?
Çocuklarda ağır sırt çantalarının taşınmasından sonra çocuklarda bel ağrılarının arttığı gözlemlenmiştir. Ama bu ağır çantaları taşımanın
omurgada deformasyonuna neden olduğu kesin olarak bir araştırmayla ortaya çıkmamıştır. Bu nedenle en iyisi tekerlekli elde çekilen çanta tipleridir.
Hangi sporlar bele faydalı?
Karın ve sırt adalelerini güçlendiren sporlar beli koruma açısından faydalıdır. Yüzme bu sporların başında. Haftada bir veya iki saat yüzme sporu hem bel ağrıları için hem genel sağlık sorunları hem de osteoporoz için çok faydalıdır.
Yatakların bel fıtığını önlemede bir etkisi var mı?
Kişinin en çok rahat ettiği yatak onun için en idealidir. Kişinin belini ağrıtmayan yatak en güzelidir.

Kuşağın etkisi yok

Bele kuşak sarmanın bir faydası var mı?
Bele kuşak sarmak tamamen psikolojik olarak hastayı rahatlatan bir şeydir. Tedavi açısından hiçbir etkisi yoktur. Tek bir faydası olabilir. Kişiyi soğuk gibi dış etkilerder koruyarak adale spazmını önler.
Soğukta kalmak, bel sorunlarını artırır mı?
Bel problemleri mevsimlere bağlı olarak artmaz. Soğuğun bel fıtığının gelişimi veya artışı üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Ancak sıcak-soğuk gibi ani değişiklik, mesela saunada çok sıcak bir ortamdan çıkıp aniden soğuk duşun altına girmek sorun yaratabilir. Bu ani ısı farkı adalelerde spazm yapar. Hastada bir bel sorunu varsa spazmla birlikte ağrının tekrar ortaya çıkmasına neden olur.
-----------------------
YARIN: Ameliyatta son nokta


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 87 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
6
Yaşam sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #65
"Pek çok muhtemel olasılık tahminleri yapıldı."
Her fırsatta Türkçe'yi çok iyi konuştuğunu dile getiren BBG sunucusu Öykü Serter'i kutluyoruz.

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.