Radikal-çevrimiçi / Türkiye / AKP ve CHP el ele kamusal alanı genişletiyor
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  1 Eylül 2004 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Gençlikte sevmek için yaşarız, yaş ilerledikçe yaşamayı severiz.
Saint-Euremond
Tarihte Bugün
Takvimler 01 eylül tarihini gösterdiği zaman...

1895 yılında,
Kadınlara Mahsus Gazete yayımlanmaya başladı.
1925 yılında,
I. Tıp Kongresi Ankara'da toplandı.
1933 yılında,
Denizyollarında devletçe işletme tekeli başladı.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Türkiye 

İsmet Berkan AKP ve CHP el ele kamusal alanı genişletiyor

İsmet Berkan

01/09/2004 (2560 kişi okudu)

Bizim halen yürürlükte bulunan Türk Ceza Kanunumuz Mussolini'nin faşist İtalya'sından neredeyse aynen alındı ve kabul edildi. Bugün Türkiye, o ceza kanununu kendi çabasıyla yenilemeye uğraşıyor; Meclis Genel Kurulu sırf bu nedenle 15 Eylül'de olağanüstü toplanacak ve bu yasayı çıkaracak.
Kısa süre içinde değiştireceğimiz (artık eski) TCK'nın 440 ve 441. maddeleri, 'zina' suçunu düzenleyen maddelerdi. Bu maddelerde evli erkek ve kadınların zina yapmasının suç olduğu söyleniyordu ama bir farkla. Kadın zinayı bir kez de yapsa suçlu olmaktan kurtulamıyordu; oysa evli erkeğin aynı şeyle suçlanabilmesi için bir başka kadınla metres hayatı yaşaması, yani zinayı aynı kişiyle sürekli yapıyor olması gerekiyordu.
1988 yılında bir SHP milletvekili, bu eşitsizliği 'gidermek' için bir yasa önerisi getirdi. Öneriye göre, zina suç olmaya devam ediyor ama suçun oluşması için erkekle kadının eylemleri aynılaştırılıyordu; yani evli erkek de bir kez bile zina yapsa suçlu olacaktı.
Öneri Meclis Komisyonu'nda görüşüldü ve hem iktidar hem de muhalefet temsilcilerinden kabul gördü. O görüşmede, Yargıtay'ı temsilen bir Yargıtay yargıcı da vardı: Vural Savaş. Geleceğin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, iktidarla muhalefetin uzlaştığını görünce dayanamadı, söz istedi ve gerek İtalya'dan ve gerekse başka Avrupa ülkelerinden örnekler göstererek zinanın suç olmaktan çıkarılması gerektiğini anlattı. Vural Savaş'ın konuşmasından sonra yasa önerisi gündemden düştü.
Bu arada bazı mahkemeler TCK 440 ve 441 için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdular. Maddelerin eşitliğe aykırı olduğu öne sürülüyordu. Aralarında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in de bulunduğu Anayasa Mahkemesi üyeleri oyçokluğuyla (iki karşı oy vardı) maddeleri iptal etti, ederken de, "Maddeler altı ay daha yürürlükte kalsın ama bu arada yasa koyucu yeni düzenleme yapsın" dedi. O altı ayda yasa koyucu hiçbir düzenleme yapmayınca da Türkiye'de zina ister kadın ister erkek tarafından işlensin suç olmaktan çıktı. Yıllardır zina diye bir suç yok yani.
Yeni TCK da bu anlayışla düzenlendi; zinayı suç saymadı. Zinayı suç saymayan bu kapsamlı tasarı yıllarca Adalet Bakanlığı, aylarca Bakanlar Kurulu gündeminde kaldı, ardından Meclis'e indi ve aylardır da Meclis Komisyonu'nda konuşuluyor. Bu çok uzun süren titiz çalışmaların sonunda hâlâ daha yasaya zinayı suç sayan bir madde eklenmiş değildi ki ansızın araya Adalet ve Kalkınma Partisi Grubu girdi. İktidar partisi, tasarıya zina suçunun da eklenmesini istiyordu. Ve şimdi görüyoruz ki anlaşılan ana muhalefet partisi de zinanın suç olmasından yanadır; bunu desteklemektedir. Yani bir-iki hafta sonra Türkiye'de zina yeniden suç olacak.
Oysa zina öyle bir eylem ki, tam da kişi özel hayatının en özel kalması gereken mekânlarından birinde, yatak odasında geçiyor.
Bir liberal demokrasinin bir totaliter rejimden, mesela teokratik totaliterist bir rejimden en büyük farkı, özgürlüklerin 'özel alan' ve 'kamusal alan'da yaşanabilmesi. Biliyorsunuz, teokratik bir totaliterizmle yönetilen Suudi Arabistan'da yasalarla korunan 'özel alan' diye bir şey yoktur, 'din polisi' ve 'ahlak polisi' her yere girer, İslam hukukuna göre insan hayatının her anı 'kamusal alan'da geçer; üstelik insanın yaptıkları illa Allah ile kul arasında da değildir, İslam devleti
zorla sizi Allah yoluna sokar.
Şimdi Türkiye'de, 2004 yılında, Avrupa Birliği'nin eşiğindeki bu ülkede, iktidar ve ana muhalefet partilerinin el birliği edip kamusal alanı genişletmelerine ve yatak odasına kadar uzanmalarına tanıklık ediyoruz.
Gerekçe aileyi, daha doğrusu evlilik kurumunu korumak. Bunun için de karı ya da kocadan birini hapisle korkutma yolunu seçiyoruz.
Gericiliğin ne olduğunu merak edenlere AKP ve CHP güzel bir cevap vermeye hazırlanıyor: Zinayı yeniden suç haline getirmek gericiliktir.Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 75 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
6
Türkiye sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #310
"Hayatta tek isteğim bu gezegende barış ve mutluluğu görmek..."
Silah üreticisi Mikhail Kalashnikov...

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.