Radikal-çevrimiçi / Kültür/Sanat / Sinemaskop dergi Strip
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  27 Ekim 2004 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Gelişmeyi isteyenler, gelişmenin çetin yönlerini de düşünmelidirler.
Carl Juckmayer
Tarihte Bugün
Takvimler 27 ekim tarihini gösterdiği zaman...

1922 yılında,
İtilaf Devletleri’nin TBMM Hükümeti ve İstanbul Hükümeti temsilcilerini 13 Kasım 1922’de Lozan’da toplanacak barış konferansına davet etmeleri.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Kültür/Sanat 

Sinemaskop dergi Strip

Sinemaskop dergi Strip
'Strip' dergisinin çekirdek kadrosu: Yıldıray Çınar, Melih Mürtezaoğlu, Murat Bozkurt, Eser Yazıcı ve Murat Mıhçıoğlu. FOTOĞRAF: MUHSİN AKGÜN
Sinemaskop çizgi roman dergisi Strip'in ilk sayısı çıktı. Strip, çizgi romanı merkeze alan edebiyat ve sinemanın bilimkurgu, fantezi ve korku gibi türlerine yer veriyor

27/10/2004 (1688 kişi okudu)

MÜJDE YAZICI (Arşivi)

İSTANBUL - Aylık sinemaskop dergi Strip'in ilk sayısı çıktı. 'Hayallere ve maceraya açılan kapı' sloganıyla sunulan dergi, bir grup 'çizgi roman delisi' tarafından çıkarılıyor diyebiliriz. Profesyonel yerli çizerlerinin yanı sıra yabancı çizgi romanları da içeriğinde barındıran dergi, çizgi romanla ilgili gündemdeki haberlere de yer veriyor. Şimdiye kadar 50'ye yakın çizgi roman dergisinin çok azının piyasada tutunduğu Türkiye'de, Strip ekibi de işin zorluğunun bilincinde. Onlar, '10 kişi bir araya gelelim, bir dergi yapalım, yıkalım ortalığı' mantığıyla yola çıkmamışlar. Her ne kadar aralarında dergiyi, "Pulp Fiction'daki John Travolta'nın tuvalette okuyacağı bir dergi yapalım" şeklinde kodlayarak yola çıksalar da Strip ekibinin ciddi bir yayın politikası var.
Derginin sorumlu yazıişleri müdürü Murat Mıhçıoğlu, Strip'i diğer çizgi roman dergilerinden ayıran noktayı şöyle açıklıyor: "Farklı yaş gruplarına, farklı zevklere ve tekniklere hitap eden çeşitli çizimlere yer veriyoruz. Dinamizm ve hayalgücü çizgi romanı ayakta tuttuğu gibi, bizim dergimizi de ayakta tutuyor."

Her hafta yeni bir dergi
Rodeo Yayıncılık ve Promat Matbaacılık tarafından hayata geçirilen Strip, aslında iki yıl önce kuruldu. Daha önce de Dylan Dog ve Ken Parker isimli serileri yayımlayan ekip, her sayıda yeni bir başlangıç yaratmaya dikkat ediyor. Yani her sayıyı ilk sayı gibi hazırlıyor. Bu ne demek? Strip, çizgi roman okurunun en önemli sorunu olan devamlılık arz eden çizimleri takip etmenin zorluğunu ortadan kaldırıyor. Dergi bu noktada oldukça duyarlı davranıyor. 'Başını kaçırdım, dergiyi almasam da olur' gibi düşünülmesin diye çizgi romandaki devam sorununu en aza indirgeyen çizimler yayımlıyor.
Strip'teki 'Şehir Köpeği'nin yazarı ve çizeri Murat Bozkurt, Mimar Sinan Üniversitesi mezunu. Bozkurt, Oğuz Aral'la karşılaşıp kafayı duvara toslayanlardan. Bozkurt ve 'İman Limited'in çizeri Yıldıray Çınar, 3 milyon liraya satılan Strip'in içeriğine göre ucuz olduğu görüşünde.
Strip ekibi insanların dergilerden korktuklarını düşünüyor. Murat Mıhçıoğlu, Strip'in baskısının kaliteli olmasının bile dezavantaj sağladığını söylüyor: "Mizah dergilerinden gelen bir gelenektir bu. İnsanlar ellerinde paralanan, üzerine çay dökmekten çekinmedikleri dergilere alışıktır. Samimi ve sıcak olması düşük kaliteli bir kâğıda basılmasıyla ilgili değil. Okur dergiyi kıvırıp cebine koysun mantığının dışında, insanlar dergiyi saklasın istiyoruz."
Strip ekibi, okuyucuya karşı görsel bir sorumluluklarının olduğunu da vurguluyor. Mıhçıoğlu, "Çizgi roman okuyan insanın eğitilmiş bir gözü vardır. Bilincinde olmasa bile iyiyi kötüyü ayırt edebilir. Kötü tasarımı çizgi roman okuruna yutturamazsınız" diyor. Strip'in grafik tasarımcısı Eser Yazıcı, çizimle ilgili işlerde genelde görsel tarafın göz ardı edildiğini söylüyor. Yazıcı, "Grafik gözüyle bakıp çizimleri bir şablona oturtmak yapılan bir şey değildi. Strip'te bu ikisini dengelemeye çalıştım. Zamanla insanların dergilerle olan ilişkileri değişiyor. Bu yüzden insanların 'gözü' de değişiyor. Estetik kaygılarımız öne çıkıyor" diyor.Bayinizden ısrarla isteyiniz!
İlk sayısında sinema yazarı Giovanni Scognamillo'nun Strip için yazdığı 'Karanlıkta Saklananlar' yazısını yayımlayan dergi, önümüzdeki sayılarda yazarın 'Striptiz' öyküsünü bölümler halinde yayımlamaya başlayacak. Scognamillo'nun yanı sıra Hakan Tacal, Mahmut Asrar, Yener Duran ve Taner Duran'ın da katkılarıyla hazırlanan derginin en önemli sorunu dağıtım. Strip'in yayın koordinatorü Melih Murtezaoğlu her şey ne kadar güzel ve yerli yerinde olursa olsun mutlaka dağıtımda sorunlar yaşadıklarını belirtiyor. Strip ekibi, yıllardır reklamlarda söylenen 'Bayinizden ısrarla isteyin' sözünün aslında ne kadar doğru olduğunu anlamış. Mıhçıoğlu, "Biz burdan bir duvarı kırmaya çalışıyoruz. Onlar da ordan kırmaya çalışmalılar ki biz bir noktada ortada buluşabilelim" diyor.
Strip'in, çizgi roman dünyasındaki güncel gelişmeleri yakından takip etmek isteyenler için bir de internet sitesi var: www. rodeostrip.com.

 Haberle ilgili adresler

» www.rodeostrip.com.


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 26 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
7
Kültür/Sanat sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #45
"Olayda gerekli araştırmalar yapıldı. Kaya Bey'in parmak izi ve gerekli örnekler alındı. İnkar edecek durumu yok. Beni Reyhan aradı ve 10 dakikalığına Kaya'nın evine geleceğini söyledi. Reyhan'ı arayıp evinin önünden geçtiğini ve konuşmak istediğini söylem"
Tecavüze uğradığını iddia eden Reyhan Gökdeniz'in iki buçuk aydır birlikte olduğu iş adamı "sevgilisi" Ramiz Özbay'ın Pollyannacılığı takdire şayan!

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.