Radikal-çevrimiçi / Ekonomi / Dördüncü Vakıf Han'a Avusturyalılar da talip
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  31 Ekim 2004 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Plansız çalışan bir kimse, ülke ülke dolaşıp hazine arayan bir insana benzer.
Descartes
Tarihte Bugün
Takvimler 31 ekim tarihini gösterdiği zaman...

1922 yılında,
Bakanlar Kurulu’nun Lozan Konferansı delegesi adaylarını belirlemesi: İsmet Paşa, Rıza Nur, Hasan Hüsnü.
1961 yılında,
Türkiye ile Almanya arasında "Türk İşgücü Anlaşması'' imzalandı

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Ekonomi 

Dördüncü Vakıf Han'a Avusturyalılar da talip

Dördüncü Vakıf Han'a Avusturyalılar da talip
Dördüncü Vakıf Han'da 148 adet büro bulunuyor. Bu bürolardan birini uzun süre Banker Kastelli adıyla da bilinen Cevher Özden kullanmıştı.
Eminönü'ndeki Dördüncü Vakıf Han turistik otel yapılmak üzere ihaleye çıkıyor. Vakıf Han'la ciddi şekilde ilgilenenler arasında Avusturyalı bir otelcilik grubu da var

31/10/2004 (631 kişi okudu)

RADİKAL - İSTANBUL - İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Eminönü'ndeki Dördüncü Vakıf Han'ı 25 yıl süreyle restore et-işlet-devret modeliyle turistik otel yapılmak üzere kiralayacak. Restorasyonu için 11 trilyon 680 milyar lira harcanması şart koşulan hanın kiralama ihalesi 9 Kasım'da gerçekleştirilecek.
İhaleyi kazanan firma iki yılı imar değişiklikleri ve proje onayları, iki yılı restorasyon olmak üzere dört yılı hazırlık süreci olarak geçirecek. Bina, geriye kalan 21 yıl otel olarak kullanılabilecek. Otelin kaç yıldızlı ve kaç yataklı olacağına ise hazırlanan projelere göre Turizm Bakanlığı karar verecek. Edinilen bilgiye göre Vakıf Han ile ciddi şekilde ilgilenen bir Avusturyalı otelcilik grubu bulunuyor. Avusturyalı turizm grubunun ihaleyi alması durumunda Dördüncü Vakıf Han'ı 'uygun fiyatlı ve düzgün' bir şehir oteli olarak hizmete sokmayı planladığı öğrenildi.
İhalenin açılmasından sonra İstanbul'da köprü başı elde etmek isteyen çeşitli grupların da devreye girebileceği belirtiliyor. Birisi bodrum, ikisi giriş ve dördü normal olmak üzere toplam yedi katlı olan Dördüncü Vakıf Han'da 24 adet iki katlı dükkân ve her katta 37'şer adetten 148 büro bulunuyor.

4 yıldır boş duruyordu
Dükkân ve bürolar 2000 yılında, binanın adliyeye dönüştürüleceği öne sürülerek boşaltılmıştı. Bürolar ise uzun yıllar bankerler tarafından ofis olarak kullanılmıştı. Burada bürosu olan bankerler arasında Banker Kastelli adıyla bilinen Cevher Özden de bulunuyor.
Mimar Kemalettin Bey tarafından yapılan binanın temeli 1911 yılında atılmış ve savaşlar dolayısıyla 15 yıl sonra, 1926 yılında bitirilmişti. İstanbul'un işgalinde, devam eden inşaata rağmen Dördüncü Vakıf Han Fransız askerleri tarafından karargâh olarak kullanılmıştı. Bina uzun yıllar İstanbul Borsası'nın merkezi olarak değerlendirilmişti.


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 20 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
6
Ekonomi sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #457
"Yemekler çok güzeldi, şişmanladık, dönüyoruz. (Laura Bush-Cherie Blair)"
Güle güle!

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.