Radikal-çevrimiçi / Türkiye / Güntekin'in anısı korumada
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  4 Kasım 2004 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Başkasından övgü bekleyenler, mutluluklarını başkalarının elinde bırakmış zavallılardır.
Gold Smith
Tarihte Bugün
Takvimler 04 kasım tarihini gösterdiği zaman...

1950 yılında,
Türkiye, İnsan Haklarını ve Ana Hürriyetlerini Koruma Antlaşması’nı imzaladı.
1956 yılında,
Sovyetler, Budapeşte'yi işgal etti.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Türkiye 

Güntekin'in anısı korumada

Güntekin'in anısı korumada
Reşat Nuri Güntekin'in romanlarında bahsettiği çitlembik ağacı kurumak, bağ evi de yok olmak üzereydi. Söz konusu 30 dönümlük alan trafiğe kapatılıyor. FOTOĞRAF: TOLGA ADANALI/AA
04/11/2004 (1162 kişi okudu)

AA - İZMİR - Ünlü Türk edebiyatçısı Reşat Nuri Güntekin'in 'Çalıkuşu' romanındaki çitlembik ağacı ile 'Dudaktan Kalbe' romanındaki bağ evi, İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ve Konak Belediye Meclisi kararlarıyla koruma altına alındı. Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, Bozyaka Semti Kilimcitepe mevkisindeki Çalıkuşu Mahallesi'nde bulunan bağ evi ve çitlembik ağacının yer aldığı 30 dönümlük alanı kültür ve rekreasyon alanı olarak düzenleyeceklerini söyledi.
Tunçağ, "Reşat Nuri Güntekin'in yaz aylarını burada geçirdiği biliniyor. 'Çalıkuşu' ve 'Dudaktan Kalbe' romanlarını burada yazması, her iki romanda da söz konusu ev ve ağacın ayrıntılı tasvir edilmesi nedeniyle bu anıları unutulmadan gelecek kuşaklara aktarmak istedik. Kurulun alanla ilgili kararını onayladık" dedi.

Güzergâh da değişiyor
'Dudaktan Kalbe' romanındaki bağ evinin çevresindeki metruk yedi evin yıkımını hemen yaptıklarını ve binanın ortaya çıkarıldığını belirten Tunçağ, şunları söyledi: "Bağ evini restore ederek, kütüphane ve kültür salonu oluşturacağız. Bozyaka'ya çıkan cadde ortasında refüjde kalan asırlık çitlembik ağacını da kurtarıyoruz. Yolun güzergâhını değiştirerek, romanda Kamuran'ın Feride'yi dallarına kurduğu salıncakta salladığı bu ağacı yaşatacağız. Dünyada da önemli yazarların eserlerinde konu olan binalar, ağaçlar ya da özel eşyalar koruma altına alınıyor."


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 11 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
5
Türkiye sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #160
"Höpürdeterek içiyoruz ki, sıvının gaz halini de yakalayabilelim ve aromasını alabilelim. Ayrıca höpürdeterek kahveyi püskürttüğünüz için tüm ağzınıza yayabilirsiniz."
Türkiye'de de açılan Starbucks'ın kahve tadıcısı Chris Jordan...

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.