Radikal-çevrimiçi / Ekonomi / TEB-Paribas nikâh kıydı
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  24 Kasım 2004 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Dünyanın her yanında öğretmenler, insan topluluğunun en fedakar ve saygıdeğer kişileridir.
ATATÜRK
Tarihte Bugün
Takvimler 24 kasım tarihini gösterdiği zaman...

1927 yılında,
Ankara Zafer Anıtı açıldı.
1934 yılında,
Mustafa Kemal Paşa'ya 'ATATÜRK' soyadı verilmesi hakkındaki kanun kabul edildi.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Ekonomi 

TEB-Paribas nikâh kıydı

TEB-Paribas nikâh kıydı
Hasan Çolakoğlu 4.5 milyar adet hissesini BNP'ye satacak.
TEB Mali Yatırımlar'ın yüzde 50 hissesinin 216.8 milyon dolar bedelle BNP Paribas'ya satışı için imza atıldı.TEB Mali Yatırımlar, Türkiye Ekonomi Bankası'nın yüzde 84.24 hissesine sahip

24/11/2004 (3650 kişi okudu)

RADİKAL - İSTANBUL - Türk Ekonomi Bankası'nın (TEB) ana hissedarı olan TEB Mali Yatırımlar'ın hisselerinin yüzde 50'si, 216.8 milyon dolara Fransız BNP Paribas'ya (Banque Nationale de Paris) satılıyor. TEB'in yüzde 84.24 hissesine sahip TEB Mali Yatırımlar'dan yapılan açıklamada, şirketin hissedarlarından Hasan Tevfik Çolakoğlu, Ali Nuri Çolakoğlu ve Çolakoğlu Metalurji ile BNP Paribas arasında hisse alım sözleşmesi imzalandığı belirtildi.
Sözleşmeye göre Hasan Tevfik Çolakoğlu ve Ali Nuri Çolakoğlu 4.5'er milyar adet, Çolakoğlu Metalurji 5 milyon adet olmak üzere, hisse devrinde şirket sermayesinin yüzde 50'sini oluşturacak TEB Mali Yatırımlar hissesini BNP Paribas'ya devredecek.
Hisse bedeli, 30 Haziran 2004 tarihli bilanço değerleri ile hisse devir tarihindeki bilanço değerleri arasındaki farkı yansıtacak şekilde ayarlanmak kaydıyla 216.8 milyon dolar olacak. TEB Mali Yatırım'ın gelecek üç yıllık performansına göre hesaplanacak ek ödemelerin de söz konusu olabileceği belirtildi. Bankadan yapılan açıklamada, hisse devrinin çeşitli ön koşulların tamamlanması ve gerekli izinlerin alınmasına bağlı olduğu vurgulandı.

TEB'e yüzde 42 ortak oldu
TEB Mali Yatırımlar'ın yüzde 50'sinin BNP'ye satışı ile iştiraki olan TEB'in yüzde 42'si de BNP Paribas'a geçmiş oluyor. TEB Mali Yatırımlar'ın en büyük iştiraki olan TEB'in yanı sıra uzun bir iştirakler listesi de var. TEB Yatırım Menkul Değerler, TEB Portföy, TEB Leasing, TEB Factoring, TEB Kıymetli Madenler, Varlık Yatırım Ortaklığı, şirketin pay sahibi olduğu diğer ortaklıklar. Ancak TEB Mali Yatırımlar'ın yüzde 84'le en büyük iştirakin Türkiye Ekonomi Bankası olduğunu söyleyen bir yetkili, "Bu ortaklıkla BNP Paribas dolaylı olarak TEB başta olmak üzere diğer iştirakler hakkında da söz sahibi oluyor" dedi.

Halka çağrıya muafiyet
Açıklamada ayrıca TEB ve Varlık Yatırım Ortaklığı hisseleri ile ilgili halka çağrı yapma yükümlülüğünden muafiyet alınması için BNP Paribas'ın SPK'ya başvuracağı duyuruldu. Halen TEB'in yüzde 15.18'i halka açık bulunuyor. BNP, TEB Mali Yatırımlar'ın yüzde 50'sini satın almak üzere Çolakoğlu Grubu ile 12 Temmuz'da bir niyet mektubu imzalamıştı. Görüşmelerin uzaması üzerine grup müzakere tarihinin 30 Kasım'a uzatıldığını açıklamıştı.

TEB hissesi tavan yaptı
TEB-BNP evlilik haberi borsada işlem gören TEB ve iştiraki olan Varlık Yatırım Ortaklığı'nın hisselerine tavan yaptırdı. Gün sonunda TEB hissesi yüzde 22.66, Varlık Yatırım Ortaklığı ise yüzde 20.59 yükseldi. TEB'in bugünkü fiyatıyla toplam piyasa değeri 453 trilyon lira oldu. Analistler diğer bankaların piyasa değerine bakıldığında TEB Mali Yatırımlar'ın oldukça yüksek bir değerden satıldığını belirtti.

Türkiye'yi iyi tanıyor
TEB ile stratejik ortaklık kurarak Türkiye piyasasına girecek olan BNP Paribas, Türkiye'ye çok da yabancı bir banka değil. 1913 yılında Osmanlı Bankası'nı satın alan, ancak daha sonra ilişiğini kesen banka, Akbank ve Dresdner Bank ortaklığı ile 1985'te kurulan BNP-Ak Dresdner Bank'ın ortakları arasında yer alıyor. Almanya'da Dresdner Bank ile ortaklığı sona ermesine karşın Paribas, Türkiye'de bankanın yanı sıra BNP-Ak Dresdner Finansal Kiralama'da da Sabancı Grubu ile hissedar konumunda bulunuyor.
Türkiye'nin aktif büyüklüğü açısından 10. özel bankası olan TEB'in 3 milyar dolarlık aktifleri, 85 şubesi, 2 bin 6 çalışanı ve Türkiye dışında iki bankası bulunuyor. 1982'de faaliyete geçen TEB'in başlıca sermayedarı Çolakoğlu Metalurji'nin de sahibi olan Çolakoğlu ailesi. Daha önce ABN Amro ile TEB Yatırım arasında yaşanan ortaklığın ardından grup Citibank ile de görüşmeler yaptı. Ancak 2001 krizi patladığı için fiyatta anlaşamayan iki grup yollarını ayırmıştı.İlk imza Koç Finansal'dan
Yabancıların Türk bankalarına ilgisinin artması, Türkiye'deki ekonomik ortamın iyileşmesine bağlanıyor. Uni Credito ile ortaklık kuran Koç Finansal Hizmetler finans sektöründe yerli-yabancı evliliğinin ilk örneklerinden biri oldu.
Yabancı bankaların Türkiye'ye ilgisi konu edilince başka yerli bankaların da adını anmak gerekiyor. Bunları kısaca şöyle özetlemek mümkün: İtalyan bankacılık devi Intesa'nın Garanti Bankası'nın yüzde 40 hissesini satın almak için uzun süre devam eden görüşmeleri ayrılıkla sonuçlandı. Görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması, o dönem 'Intesa YKB ile ilgileniyor' yorumlarına neden olmuştu.
Yabancı finans çevrelerinin yakın ilgi gösterdiği bankalardan biri de Finansbank oldu. TEB'le ortaklığı resmiyete dökülen BNP Paribas, 2002 yılında Finasbank ile de görüşmeler yapmış, ancak Finasbank Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, fiyatı beğenmediği için görüşmeleri kesmişti.
Çukurova Grubu'nun hisselerini satmak zorunda olduğu Yapı Kredi Bankası için birden fazla yabancı bankanın adı anıldı; ABD'li Citibank, İtalyan bankacılık devi Uni Credito Italiano ve Fransız Bankası Societe General. TMSF'ye devredilen İktisat Bankası için inceleme izni alan Uni Credito Italiano ise, daha sonra yaptığı açıklamada banka için teklif vermeyeceğini duyurdu.


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 1 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
5
Ekonomi sayfasındaki diğer haberler

 Sıcak Haber

 • 17:22:00 - Serbest piyasada dolar 1 milyon 434 bin lira
 • 16:45:00 - Borsa'dan yeni rekor: 23,516.34
 • ÖZLÜ SÖZ #505
  "Babamın bir çiftliği var ama üvey annem beni hiç sokmuyor."
  En büyük hayalinin çiftlikte yaşamak olduğunu söyleyen 'Külkedisi' Yasemin Kozanoğlu...

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.