Radikal-çevrimiçi / Dış Haberler / Rauf Denktaş vedalaştı
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  16 Nisan 2005 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Hayat bir kuşku kabarcığıdır ve uyku içinde uykudur.
Emerson
Tarihte Bugün
Takvimler 16 nisan tarihini gösterdiği zaman...

1972 yılında,
İnsanoğlunun 5. ay yolculuğu 'Apollo 16' uzay aracı ile başladı.
1988 yılında,
FKÖ ikinci komutanı Ebu-Cihad İsrail askerleri tarafından öldürüldü.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Dış Haberler 

Rauf Denktaş vedalaştı

Rauf Denktaş vedalaştı
Cumhurbaşkanlığı personeline veda eden Denktaş, artık Yılan Adası'ndaki özel konutunda yaşayacak. Talat'ın ise cumhurbaşkanlığı seçimini kazanması kesin gibi. FOTOĞRAF: AFP FOTOĞRAF: MUSTAFA SAĞIROĞLU/AA
KKTC yarın ilk kez Denktaş'sız cumhurbaşkanlığı seçimi için sandık başında. Personeliyle vedalaşan Denktaş: Görevimi özlemeyeceğim

16/04/2005 (571 kişi okudu)

SEFA KARAHASAN (Arşivi)

LEFKOŞA - Kıbrıs Türk halkı yarın ilk kez 'Denktaş'sız' bir cumhurbaşkanlığı seçimi için sandığa gidiyor. 1976 yılından beri altı seçimde koltuğu kimseye bırakmayan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, yeni bir yaşama başlarken, Kıbrıs Türk halkı da yeni bir döneme 'merhaba' diyecek. Cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda kazanması kesin gözüken Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) lideri ve Başbakan Mehmet Ali Talat dün "Seçilirsem Rumlara müzakereleri başlatmak için çağrıda bulunacağım" açıklaması yaptı.
Görevini Talat'a bırakacak olan Denktaş ise dün cumhurbaşkanlığı personeline veda ederken, Rum Yönetimi'ne yüklenmeyi ihmal etmedi. KKTC lideri, Rumları çok iyi tanıdığını, tek amaçlarının tüm Kıbrıs'ı almak olduğunu belirterek, "2005'i 'EOKA yılı' ilan etmekle beni doğruladılar" dedi. Görevden ayrılsa da devleti korumayı sürdüreceğini vurgulayan Denktaş, kendisini rahatlamış hissettiğini belirterek, "Emekli olunca görevimi özlemeyeceğim. Bu omuzlarımda büyük bir yüktü. İzlediğim siyaset beni seçen halkın ve Türkiye'nin siyasetiydi" dedi. Denktaş, görevinden ayrılacak olan müsteşarı Ergun Olgun'a hediye verirken, Olgun da Denktaş'a, personel adına kol düğmesi sundu.

'Müzakere çağrım var'
Talat ise dün AB'ye Kıbrıs'ta müzakerelerin başlaması için Rumlara baskı yapması çağrısında bulundu. Rum lideri Tasos Papadopulos'un çözümsüzlük tavrının Avrupa değerleriyle çeliştiğini belirten Talat, "Seçilirsem Papadopulos'a müzakereleri başlatmak için çağrı yapacağım" diye konuştu.
147 bin 823 seçmenin oy kullanacağı seçimde dokuz aday var. Oyların 50+1'ini alan beş yıllığına seçilecek. Aksi halde seçim, en çok oy alan
iki adayla 24 Nisan'da yinelenecek. Talat'ın ilk turda seçilmesi beklenirken, diğer adaylar şöyle: Ulusal Birlik Partisi (UBP) lideri Derviş Eroğlu, Demokrat Parti (DP) Genel Sekreteri Mustafa Arabacıoğlu, Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) lideri Hüseyin Angolemli, Yeni Parti (YP) lideri Nuri Çevikel, Sosyalist Parti (KSP) adayı Zehra Cengiz, Bağımsız adaylar Zeki Beşiktepeli, Ayhan Kaymak ve Arif Salih Kırdağ.


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 1 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
7
Dış Haberler sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #73
"Beni çeken ilk tarafı dudaklar. Sonra ayaklarına çok dikkat ederim mesela. Bakımlı olup olmadığını gösteriyor. Uzun boylu kadınları çok sevmem. İlginçtir ama hamile bayanlar da beni çok çekiyor."
Şarkıcı Murat Başaran'ın dumurluk hamile tutkusu...

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.